Sporx Extra Arama Logo

Galatasaray'dan 'Tek şehir' önerisi!

Galatasaray 2. Başkanı Abdurrahim Albayrak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenen Süper Lig'de kalan maçların İstanbul'da yapılmasını önerdi. İstanbul'da 7 stat olduğunu hatırlatan Albayrak, "Maçlar tek şehirde oynanırsa takvim kısalır. Lig 1.5 ayda biter" dedi.
7
GALATASARAY'DAN FLAŞ ÖNERİ

Kulüpler Birliği Vakfı ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu’nun önceki gün İstanbul’da yaptığı ve 18 takımın da "Süper Lig’i 12 Haziran’da başlatalım" görüşünde birleştiği toplantıda, sezonun devamı için Galatasaray’dan önemli bir öneri geldiği ortaya çıktı. Abdurrahim Albayrak'ın Nihat Özdemir'e yaptığı 5 maddelik teklif... 

6
ALBAYRAK'TAN TEK ŞEHİR FORMÜLÜ

Hürriyet'in haberine göre; Sarı kırmızılı kulüp adına toplantıya katılan 2. Başkan Abdurrahim Albayrak, Süper Lig’in Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası gibi tek bir şehirde oynanması formülünü gündeme getirdi. Bu format için en uygun şehrin İstanbul olduğunu söyleyen Albayrak, bu düşüncelerinin sebebini maddeler halinde şöyle anlattı:

5
ÜST DÜZEY 7 STADYUM VAR

İstanbul’da Süper Lig maçlarının oynanabileceği niteliklere sahip 7 tane stat var. Kentte 4-5 yıldızlı onlarca otel var ve bunların neredeyse tamamı şu anda boş.

4
FLORYA'YI VERMEYE HAZIRIZ

Galatasaray Kulübü olarak biz, İstanbul dışından gelecek takımların antrenman yapmaları için Florya Metin Oktay Tesisleri’ndeki iki sahamızı tahsis etmeye hazırız.

3
STADYUMLAR KURAYLA

Bu formül kabul edilirse, İstanbul dışındaki şehirlerin takımlarına haksızlık olmaması ve kimsenin lehine avantaj oluşmaması adına, maçların hangi statta oynanacağını ‘kura çekerek’ belirleyelim. Kura sonucu hangi maç hangi stada düşerse, karşılaşma orada oynansın.

2
TAKVİM DAHA DA KISALIR

Maçları tek şehirde oynarsak, takvimi daha da kısaltır ve sezonu 1.5 ayda bitirebiliriz.

1
BAŞAKŞEHİR DESTEK VERDİ

Galatasaray'ın bu önerisine en büyük destek, şampiyonluk adayı Medipol Başakşehir’den geldi. Turuncu lacivertli kulübün başkanı Göksel Gümüşdağ, “Biz fikstür gereği Galatasaray ile kendi stadımızda oynayacağız. Ancak bu formül son derece uygun ve mantıklı. Kura sistemi ile biz de bu maçı hangi stat denk gelirse oynamayı kabul ederiz” dedi. "Maçların tamamı İstanbul’da oynansın" görüşünü destekleyen kulüp yöneticileri, şehirdeki otellerin ve statların kalitesine dikkat çekerek, Türkiye’de başka hiçbir kentin bu olanaklara sahip olmadığını ifade etti. (Hürriyet)