Sporx Extra Arama Logo

Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay'dan açıklamalar
17
YUSUF GÜNAY'DAN AÇIKLAMALAR

Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, EkoTürk TV Kanalı'da yayınlanan Telegol Programı'na konuk olarak Galatasaray'ın gündemine dair yöneltilen sorulara yanıt verdi.

16
DURUMU İYİYE GİDİYOR
Başkan Mustafa Cengiz'in sağlık durumu hakkında bilgi veren Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, "Bizleri mutlu edecek derecede sağlık durumu iyi gidiyor. Tedavisi çok iyi bir süreçte devam ediyor. Bir mucize gerçekleşiyor diyebilirim. Kendisi şu an son derece iyi. Ben kamu hayatımda da çok uzun soluklu çalışmalar içerisinde bulundum. Pek çok yönetici ile de çalıştım. Mustafa Cengiz Başkanımızın inanılmaz çalışma arzusu ve isteği var. Normalde bu hastalık ortaya çıkmadan evvel sabahtan başlayıp akşam 9'a 10'a kadar sürekli dolu bir şekilde, o günkü sorunları ve konuları azim ve hırsla başkanımız çalışırdı. Başkanımız şu anda her gün gelmeye başladı. Toplantılar yapıyoruz ve Galatasaray'ın sorunlarıyla başa baş ve dişe diş mücadele veriyoruz.
15
GELİRLER SIFIRA İNDİ
Bugün pandemi sebebiyle tüm kulüplerin gelirleri sıfır durumda. Biz buna rağmen, sadece dernekten bahsedersem, dernekte, yani amatör branşların olduğu bölümde bile gelir ve gider farkımız artı 2,7 milyon TL. Bu noktada bile, ocak ayından haziran ayına kadar olan bölümde gelirimiz giderimizden fazla olmuş. Çalıştığınız, emek verdiğiniz zaman bunlar oluyor. Biz de son saniye kadar bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz." diye konuştu.
14
BAŞA BAŞ KAPATTIK
UEFA ile yapılan FFP anlaşmalarına Galatasaray Spor Kulübü'nün harfiyen uyduğunu dile getiren Günay, "UEFA Settlement Agreement kapsamında, 2017-2018 sezonunda UEFA 50 milyon Euro zarar edebilirsiniz demiş. Biz bunu 33 milyon zarar ile kapamışız. Bize öngörülenden 17 milyon Euro daha yüksek bir çıkış yapmışız. 2018-2019 sezonunda UEFA bize 20 milyon Euro zarar edebilirsiniz dedi. Biz 25 milyon Euro kâr ettik. 2019-2020 sezonuna baktığımızda bize 10 milyon Euro zarar hakkı verildi. Bu sezonun yarısı pandemi ile geçmesine rağmen başa baş kapattık. Bu, Sayın Başkanımız Mustafa Cengiz'in önderliğinde bir takım çalışması. Sayın Başkanımız, İkinci Başkanımız, Başkan Yardımcılarımız, yönetim kurulu üyelerimiz, herkesin ortak bir mücadele ile geldiği bir sonuçtur.
13
SEYİRCİSİZ KAYBI 10 MİLYON
Maçların pandemi sebebiyle seyircisiz oynanmasından ötürü doğan zarar konusuna değinen Yusuf Günay, "Geçen sezon Beşiktaş maçının seyircisiz oynanması sebebiyle yaşadığımız gelir kaybı 10 milyon TL. Fenerbahçe maçında da yine en az bu kadardır kaybımız." ifadelerini kullandı.
12
ORTADA HAKSIZLIK VARDI
Galatasaray'ın üst üste üçüncü kez şampiyon olmaması için birilerinin operasyon yaptığı görüşüne katılıp katılmadığı sorulan  Yusuf Günay, "Sayın Başkanımızın rahatsızlığı sebebiyle, sağlık sorunları ortasında uğraş verdiğimiz dönem yaşadık. Bu konuda yönetimin biraz sessiz kaldığı şeklinde taraftarımız eleştirdi. Ortada bir haksızlık vardı. Bir 6 saniye kuralından bahsedebiliriz. Bunu derken bir operasyon vardı demenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Elbette haksızlıklar var, oluyor. Başkanımızın rahatsızlığı belki biraz daha taraftarın bizi tepkisiz gibi görmesine, algılamasına yol açtı. Sonuç itibarıyla bir sürü şanssızlığın üst üste yaşandığı bir dönem oldu. Kalecimizin ayağımızın kırılması, seyircisiz oynamak bizim için çok önemli bir faktör. Bu sezon çok iyi bir motivasyon ile sezona başladık. Çok da güzel olacağını düşünüyoruz." dedi.
11
MUSTAFA CENGİZ REKOR KIRDI

Başkan Mustafa Cengiz yönetiminde kazanılan kupaların kulüp tarihinde rekor olduğunu dile getiren Günay, "Bu dönemin icraatlarına baktığımızda bir rakamın bu icraatları çok net bir şekilde ortaya koyduğunu düşünüyorum. 2018 Ocak ayından itibaren, Sayın Başkanımız Mustafa Cengiz yönetiminde Galatasaray Spor Kulübü 27 kupa kazandı. Bu, aynı süre ile karşılaştırdığımızda bir rekor. Bunun içinde espor kazanılan 10 adet kupa da yok. Çünkü o zaman espor da yoktu. Bu önemli bir başarı. Florya Galatasaray tarihi için çok önemli bir yer. Bir yuva. Galatasaraylı pek çok efsanenin yetiştiği yer. Başarılarımızın beşiği. Florya'nın Riva ile birlikte Emlak Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı'na devredildiği genel kurulda ben de vardım. İnsanlar üzgün bir şekilde, başka türlü kurtuluşumuz yok diye satışına izin verdiğini gördük. Bunu tekrar geri almak bize nasip oldu. 3 yıl önce 120 milyon TL'ye tapusu devredilen yer, aynı fiyat ile 5 yıl vade ile ödemek kaydıyla, çok uygun ekonomik şartlarda geri alındı" diye konuştu.

10
RİVA KONUSU

Kulübün Riva'daki sürecini anlatan Yusuf Günay, "Galatasaray gelir paylaşımı esasına dayalı sözleşme çerçevesinde 508 milyon TL'lik gelir elde ediyor. Bu 508 milyon TL kırdırılmasıyla gelir 340 milyon TL olarak kullanılabiliyor. Alınan para da bir kısmı faiz kulüp tarafından ödenmek durumunda kalındı. Riva'dan bize çok önemli bir gelir geleceğini sanıyorum. Sözleşmeye göre 2023 yılına kadar gelecek olan para. Bu ilişkiden Galatasaray Spor Kulübü Derneği'nin bankalara olan 76 milyon TL olan bir borcu vardı. Bu borç da bugün kapatıldı. Galatasaray Spor Kulübü Derneği'nin Galatasaray Sportif AŞ dışında bir kuruluşa, bankaya bir finans borcu kalmadı." diye konuştu.

9
BİR MAHKEME SÜRECİ VAR

Kemerburgaz konusundaki süreci anlatan Başkan Yardımcısı, "Orada bir mahkeme süreciyle karşı karşıyayız. Ruhsat sahibi bir şirket var. Bu şirketin maden ruhsatı Enerji Bakanlığı'ndan iptal edilmesine rağmen, bazı yürütme durdurma kararlarıyla tahliye durduruldu. Biz bu tahliyenin gerçekleşmesini bekliyoruz. Tahliye gerçekleştikten sonra Galatasaray Spor Kulübü'nün altyapısına yönelik orada bir çalışma yapılacak. Florya ile Kemerburgaz orada birlikte değerlendirilecek. Hangisinin nasıl değerlendirileceği yönetim kurulu tarafından karar verilecek." dedi.

8
EKONOMİK OLARAK DAHA İYİYİZ
Galatasaray'ın pandemi dönemine rağmen mali açıdan rakiplerine göre daha iyi durumda olduğunu dile getiren Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, "2019-2020 sezonunda bütün kulüplerin karları ve zararları KAP'a bildirildi. Galatasaray'ın 2019-2020 sezonunda, pandemi döneminde 46 milyon TL zararı oldu. Rakiplerimizden biri 153 milyon TL, diğeri 477 milyon TL zarar bildirdi. Bu anlamda Galatasaray'ın ekonomik olarak daha iyi olduğunu söyleyebiliriz." şeklinde konuştu.
7
FATİH TERİM 1 NUMARA
Galatasaray'ın gruplara kalması durumunda 6 milyon Euro'luk geliri kasasına koyacağını dile getiren Başkan Yardımcısı, "Gruplara kalırsak 6 milyon Euro civarında bir gelirimiz olacak. Olmazsa, 1 milyon Euro civarında. Bir kulübün başarılı olması için bazı faktörlerin bir arada olması gerekiyor. Bir tanesi inanmış bir taraftar topluluğu. İnanılmaz şekilde takımı motive eden, sadece Türkiye'de değil dünyaya yayılmış olan inanmış bir taraftar topluluğu var. İkincisi, sahada işini çok iyi yapan bir futbolcu grubu. Takımın da iyi olması lazım. Takımı da yöneten iyi bir kadro olması lazım.  Hocamız Fatih Terim Türkiye'de futbolda bir numara. Başarıları itibarıyla hiçbir insan pek nasip olmayacak bir kariyere sahip. 22 şampiyonluğun 8'i Fatih hocaya ait. UEFA Kupası Fatih hocaya ait. Sürekli kendisini yetiştiren ve geliştiren bir tarzda. Bununla beraber işini iyi yapan bir yönetim kadrosu... Bunların hepsi bir arada olsun ki şampiyonluk gelsin. Bunlardan biri eksik olursa şampiyonluk gelmez." diye konuştu.
6
SEYİRCİLİ MAÇ YORUMU
Covid-19 sebebiyle kulübün yaşadığı gelir kaybının 250 ile 300 milyon TL arasında bir rakam olduğunu söyleyen Günay, maçların seyircili oynanması konusunda çaba olduğunu dile getirerek, "Futbol seyircisiz güzel değil. Ekim ayı itibarıyla yüzde 30 seyirci alınacak denilen noktada kombine satışına çıktık. Şu ana kadar 5,5 milyon TL gelir elde ettik. Bu son derece düşük bir rakam. Bütün kulüpler bence seyircinin olması konusunda talepkâr. Dünyada bunun örnekleri var. Almanya'da Fransa'da ve geçen hafta Bayern Münih ve Sevilla arasında oynanan maçlarda seyirci alındı. Sonuçta sosyal mesafeye uyarak taraftarın alınması çok da mümkün. Almanya bu konuda başarılı uygulamalar yapan bir ülke. Ekim ayından itibaren taraftara izin verileceğini düşünüyorum belli oranda. AVM'ler de açık. Statlar AVM'lerden daha tehlikeli değil diye düşünüyorum. Yine kontrollü, aşama aşama, tedricen taraftarları izin verilir diye ümit ediyoruz. Bu konudaki taleplerimizi ilettik. Hatta bir gün TFF'yi ziyaret etmiştim. TFF başkanına da bu konudaki talebimizi yeniledik. O da ikna durumunda ancak Sağlık Bakanlığı'nın ve Bilim Kurulu'nun bu konuya pozitif bakması gerekiyor" dedi.
5
GALATASARAY SEVDAM ÇOCUKLUKTAN

Kulüp ile ilk yakın temasının nasıl gerçekleştiği sorulan Yusuf Günay, "Galatasaray sevdası çocukluktan geliyor tabii ki. İlk Galatasaray ile ilgili yakın temasım, 1992 yılında rahmetli Coşkun Kırca, devlet bakanı iken başbakanlığa, bizim genel müdürümüzün yanına geliyor. Bir Galatasaray Üniversitesi kurma düşüncesinden bahsediyor. Genel müdürümüz de 'bizim bir Galatasaraylı Yusuf var, size yardımcı olsun' diyor. Galatasaray Üniversitesi'nin kuruluş kanununu ve Türkiye'deki YÖK mevzuatından farklı bir yapıya kavuşması için uluslararası bir anlaşmaya göre müfredatın belirlenmesi konusunda önerilerim olmuştu. 1992-1994 yılları arasında Coşkun Kırca ile bu konuları konuşarak Galatasaray Üniversitesi'nin kuruluşunda bu şekilde katkılarım oldu. Böyle başladı. Ondan sonra her alanda, her noktada Galatasaray'ın yanında olmak, Galatasaray'ın sorunlarını ve dertlerini çözmek için çaba sarf ettim. Aslında Galatasaray'a hizmet etmek için yönetimde olmaya gerek yok. Galatasaray yönetiminnde bulunmak benim için zaten büyük bir onur. Görev sürem sonu itibarıyla Galatasaray ile ilgili yöneticilik görevim sona erecek; ama yine Galatasaray'a her noktada hizmet etmeye devam edeceğim." dedi.

4
SALON GİRİŞİMLERİ
Basketbol salonu konusunda çalışmaların sürdüğünü dile getiren Başkan Yardımcısı, "Orada bir salon olması için bütün girişimlerimiz devam ediyor. Salon yapmamız için verilen süre aralıkta doluyor. Süreyi uzatmak için bakanlığımıza başvurduk. Süreyi uzattıracağız. Burayla ilgili proje hazırlayarak, yap işlet devret modeline göre, gelir paylaşımı esasına göre buranın inşasını gerçekleştirmek istiyoruz. Takdir edersiniz ki Türkiye'nin şu an içinde bulunduğu şartlar çok avantaj sağlamıyor. Bütün buna rağmen biz bütün çabayı sarf ediyoruz" dedi.
3
APP'TEN 5 MİLYON GELİR

Galatasaray Resmi Mobil Uygulaması'na taraftarlarımızın büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Günay, "Şu ana kadar aşağı yuları 5 milyon TL'ye yakın bir gelir buradan elde edildi. İçerikler arttıkça, daha fonksiyonel haline geldikçe app bizim için önemli bir gelir kaynağı olacak. Galatasaray'a ait pek çok konu sadece app'te paylaşılıyor. Transfer bilgileri app'te yayınlanacak. Bütün Galatasaraylı taraftarlarını üye olmaya davet ediyorum. Türkiye'de ilk bunu Galatasaray yaptı. Taraftarlarımız uygulamadan çok memnun." ifadelerini kullandı.

2
İDARİ İBRA ÖLÇÜLEBİLİR DEĞİL

İdari ibrasızlık konusunun haksız bir uygulama olduğunu ve bunun mahkemece dile getirildiğini ifade eden Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, denetim kurulunun ibrasızlığını konusunda ise, "Denetim kurulunun görevi, yönetim kurulunun faaliyetleri ile deneğin eylem ve işlemlerini denetlemek. Eğer siz yönetim kurulunu mali yönden ibra ettiyseniz, denetim kurulu da görevini hakkıyla yapmış demektir. Biz o akşam bırakabilirdik. O akşam Galatasaray'ın Avrupa kupalarına katılabilmesi için gerekli borçsuzluk belgesinin alınması gereken haftaydı. 90 milyon TL ödeme yapılacaktı. Çekip gidemezdik. Bırakamazdık. Olmazdı. Biz parayı bulacağız dedik. O parayı temin ettik. Bütün yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız taşın altına elini koydu. O 90 milyon TL para ödendi. Şampiyonlar Ligi'ne katılmak için borçsuzluk belgemizi aldık. Yargıtay Hukuk Kurulu bir karar verdi. İbra müessesi sadece mali ibradan ibarettir. Ölçülebilen şey mali ibradır. İdari ibra ölçülebilir bir şey değil. Yargıtay Hukuk Kurulu idari ibranın hukuki bir müessese olmamasına karar veriyor. Bunu kulübe bildiriyor. Kulübün yapması gereken, tüzüğünden idari ibrasızlığı kaldırmasıdır. Biz bir gün daha fazla orada oturalım diye bu idari ibrasızlığı iptal etme peşinde değiliz. Galatasaray'ın camiasının, bu yapılanların hukuka aykırı olduğunu görmesi ve yönetimlerin ileride bu yöntemlerle karşılarına bir engel çıkmaması için savaşıyoruz. 2500 oyla göreve gelmiş bir yönetim gecenin 11'inde 300 kişi ile idari ibrasızlıkla düşürülmemelidir. Bunu mahkeme yoluyla göstermek istiyoruz." dedi.

1
ŞAMPİYON OLACAĞIZ

Doğru transferin çok transfer yapmak olmadığını vurgulayan Başkan Yardımcısı, "Yaptığımız transferler bu sene Süper Lig'in yıldızları olacak. Galatasaray'ın ihtiyacı olan önemli futbolcuları Galatasaray'a kattık. Şampiyon olacağız bu sene. İnşallah bugün Rangers'ı eleyerek UEFA Avrupa Ligi'nde Galatasaray başarılı olacak. Bütün ümidimiz bu. " ifadelerini kullandı.