Sporx Extra Arama Logo

Fransa'dan özel Türkiye analizi!
9

FRANSA'DAN ÖZEL TÜRKİYE ANALİZİ

Fransa Milli Takım Teknik Direktörü Didier Deschamps'ın yardımcısı Guy Stephan, Milli Takımımız ile oynayacakları maç öncesi analizlerini paylaştı. İşte Guy Stephan'ın Türkiye yorumalrı...

8

"4-4-2 OYNUYORLAR"

Türkiye genelde 4-4-2 oynayan bir takım ancak 4-4-2 çoğunlukla saha içerisinde deforme oluyor ve şekilde değiştiriyor. Sene içerisinde teknik direktörlerini değiştirdiler, mart ayında Şenol Güneş göreve geldi. Şenol Güneş, Türk Milli Takımı'nı Dünya Kupası'nda üçüncü yapmış başarılı bir teknik adam.

7

"GÜNEŞ İLE İYİ FUTBOL OYNADILAR"

"Elemelere de Şenol Güneş ile çok iyi başladılar. İkide iki yaptılar. Arnavutluk ve Moldova'yı, sırasıyla 2-0 ve 4-0 mağlup ettiler. Bu maçlarda çok iyi futbol oynadılar. Önlerinde hazırlanmak için kısa bir süre olmasına rağmen çok iyi futbol oynadıklarını gördük. Ayrıca, geçiş hücumlarını çok iyi kullandıklarını ve kontraataklarla etkili olduklarını gördük."

6

"ETKİLİ VE TEHLİKELİ, BURAK YILMAZ"

"Hücumda çok etkili ve tehlikeli bir oyuncuları var, Beşiktaş'tan 17 numaralı Burak Yılmaz. Genel olarak, çok etkili ve yetenekli bir takıma sahip olduklarını söyleyebiliriz. Savunmada Sassuolo'da oynayan Merih Demiral gibi oldukça iyi bir stoperleri var."

5

"ÇALHANOĞLU, TAKIMIN BEYNİ"

"Milan'da oynayan Hakan Çalhanoğlu var. Takımın beyni ve kritik pasları atan oyuncusu. Çok çok kaliteli bir oyuncu. Topla ilişkisi çok iyi. Takım olarak topu geri kazanmakta zorluk yaşayan bir yapıları olsa da topu alınca çok etkili oluyorlar. Sonuçta Türkiye, çok iyi bir takım."

4

"ETKİLİ KONTRAYA ÇIKABİLİYORLAR"

"Türkiye, çok teknik oyunculara sahip. Bazen sahaya yayılma problemleri yaşıyorlar. Ancak, kısa paslarla hemen organize olabiliyorlar ve boş alanlara doğru oynuyorlar. Bu nedenle çok etkili biçimde kontraataklara çıkabiliyorlar."

3

"KALEYE YAKIN OYNAMALIYIZ"

"Türkiye bazen çok derinde savunma yapı sadece kontraatak odaklı oynayabiliyor. Bu durumda alan açmak zor oluyor. Savunma arkasına hızlı oyuncuların rahat kaçırabiliyorlar. Bu nedenle sabırlı olmalı ve savunmada dikkatli olmalıyız. Kısa paslarla merkezden oynamamız gerekiyor. Oyunu onların kale önüne ne kadar yakın oynatırsak, kazanma şansımız o kadar artar."

2

"BEN ORADAYKEN BURAK YILMAZ..."

"Türkiye'de çok iyi anılarım var. Jean Tigana ile birlikte Beşiktaş'ta çalışmıştık. 2005 ila 2007 yılları arasında. Ligde ikinci olmuş ve Türkiye Kupası'nı kazanmıştık. Biz oradayken Burak Yılmaz, daha 20'sine bile gelmemişti. Ardından kendine harika bir kariyer çizdi ve gol krallıkları yaşadı."

1

"KONYA'YI TERCİH ETMELERİNİN NEDENİ..."

"Türkiye'de ambians ve atmosfer her zaman beni etkilemiştir. Çok çok ateşli ve tutklu tribünler vardır. Türk insanı futbolu ve kulübünü çok sever. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor büyük takımlarıdır ve aralarındaki maçlar çok çok ateşli geçer. Konya'da da benzer bir atmosfer bekleyebiliriz. Konya'yı tercih etmelerinin de bir nedeni var. Fenerbahçe, Beşiktaş veya Galatasaray'ın stadyumlarında sorunlar yaşıyorlar. Konya'da ise herkes Türk takımının arkasında olacaktır."