Arama Logo

Ali Koç'tan flaş açıklamalar
131
ALİ KOÇ'TAN AÇIKLAMALAR
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FBTV'de basın mensuplarıyla bir araya geldi ve soruları yanıtladı. İşte 3 saat 30 dakika süren toplantıda Ali Koç'un taptığı açıklamaların TAMAMI...
130
"SEÇİM TARİHİ DEĞİŞEBİLİR"
Niye bugüne bıraktık, onu bir anlatayım. Aslında dün yapılan açıklamaları beklemek istedik. Bir endişemiz, duyumlarımız vardı. O da pazar günü sokağa çıkma yasağının devam edecek olması. Niye endişe verici bu? Normal şartlarda, tüzüğümüzün emrettiği gibi 5-6 Haziran'da geleneksel olağan seçimli genel kurulumuzu yapacaktık. Fakat, 1 Haziran'a kadar uzatılınca kısıtlamalar yeni bir tarih belirlemek zorunda kaldık. 13 Haziran oldu ama pazar günü kısıtlamaların olacağını tahmin edemedik. İki ihtimal var. Yeni bir duyuru yapmamız gerekiyor. Duyurudan 15 gün sonra ilk toplantı, çoğunluk sağlanamazsa ikinci toplantı. O da bizi 24-25 Haziran'a götürüyor. Mantık ne diyor? 12-13'ü 1 gün öne çekebilir misiniz diyor ama hukuken mümkün değil ve hukukçulara göre mahkemelik bir konu olabilir. İkinci seçeneği araştırıyoruz, çok kişiyle konuştuk. Hepimizin ilk defa karşılaştığı bir durum. 12-13'te tutalım ve Fenerbahçe kongresine özel bir izin alabilir miyiz dedik? Cumartesi konuşmalar, pazar sadece oy faslı oluyor bizde. Pazara sadık kalabilir miyiz diye düşünüyoruz ama zor gözüküyor. Olmazsa, 2 Haziran akşamına kadar duyuru yapacağız. 25-26 Haziran cuma cumartesi, bir daha değişmemek üzere inşallah seçim tarihini belirleyeceğiz.
129
"ZORLU, RIDVAN DİLMEN, SERDAR TATLI..."
Gelişmeleri yakın takip eden Fenerbahçeliler ve Fenerbahçeli olmayanların aşikar olduğu konu. Yok nisanda şampiyon, yok Zorlu sezonu, yok efendim Dilmen-Tatlı sezonları. Sonuca bakıyoruz. Sonuç ortada. Dillendirenler ortada yok. Bu normalleşti. Norm haline geldi.
128
"BU SÖZLER PERFORMANSIMIZI ETKİLİYOR"
Normalleşmeye rağmen inananların sayısı azaldı ama inananların sayısı da az değil. Ne yazık ki bu Türk futbolunun realitesi. Şapka çıkarmak lazım. Sistematik, ısrarlı ve etkin bir şekilde bu argümanları, imaları, hatta iftiraları her sezon yerleştirip buna da yeterince inanacak bir kitle bulabilmek hakikaten üstün bir başarı. Bu bizim performansımızı bir yere kadar etkiliyor. Ben sezon başında buna dikkat çektim. Bu golü yemeyin, dikkat edin, böyle bir şey yok futbolculara, çalışanlara söyledim. Bu devam ediyor. Azalarak da olsa devam ediyor. Göz ardı edemeyeceğimiz bir kitle var.
127
"BU SEKTÖRÜN DEĞİŞMESİ LAZIM"
Bazı şeyleri, sistemi değilse kendimizi değiştireceğiz demiştim. Bizim Fenerbahçe'ye olan genel bir yaklaşım, Ali Koç da başkan olunca başka sebeplerden dolayı artan olumsuz bir yaklaşım, iftiralar ve imalar, bir müddet daha Türk futbolunun realitesi olarak devam edecek. Biz aslında yönetime gelince eski köye yeni adet getirmeye çalıştık. Uygun dille, düzgün üslupla başarılabileceğini, adil rekabeti, birlik ve beraberlik olması gerektiğini söyledi. Bazıları bunu naif ve saf görmüş olabilir. Bazıları gerçek dışı görmüştür. Saf, dürüst olmayı, üç kağıtçı, algıcı, iftiracı olmaya hayatım boyunca tercih ederim. İnşallah böyle olanların sayısı bu sektörde artar. Bu sektörün değişmesi lazım.
126
"MİSLİ MİSLİ CEVAP VERECEĞİZ"
Biz birinci günden itibaren, kafa kafaya gelip bu insanlara misli misli karşılık verecek cevaplarımız, iletişimlerimiz olacak.
125
GALATASARAY GÖNDERMESİ!
Niye hep Fenerbahçe! Bu Fenerbahçe'nin büyüklüğüyle de paralel. Bir rakibimiz seçimlere gidecek önümüzdeki haftalarda. Adayları dilinden Fenerbahçe'yi düşürmüyor. Aynı söylemleri Fenerbahçe adaylarında göremezsiniz.
124
"TEŞVİK PRİMİ VERİLMİŞ FALAN..."
Bu sezon olağan dışı bir sezondu. Pandemiyi demiyorum, 3 takımın da son ana kadar ipi göğüsleme ihtimali olan bir sezon yoktur. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş olunca daha da enteresan. Ancak hep imalar, iftiralar, algılar Fenerbahçe üstündendi. Teşvik primi verilmiş falan. Yöneticisinden futbolcusuna hepsinin dilinde. Bu bir stratejinin ürünü. Bunlar Türk futbolunun markasına, değerine, kardeşliğe, büyük resme hitap etmeyen unsurlar.
123
SORU: "EMRE BELÖZOĞLU MU, YABANCI HOCA MI?"
Güzel bir soru. Başından ben ne demiştim. İnşallah tüm başkanlık dönemim 1 hocayla geçer demiştim. Hoca konusunda hedeflediğimiz, arzuladığımız kan uyuşmasını yakalayamadık. Bu istikrar sağlandığı takdirde, makine çarkları aynı istikamette oldukça başarı şansı artıyor. Biz de isterdik, aynı hocayla bugün devam ediyor olmak. Olmadı. Buradaki hedefimiz, planlarımız doğruydu ama isteğimiz gerçekleşmedi. Emre Belözoğlu'na müteşekkirim. Bizden önce de yaptığı hizmetler dahil olmak üzere yaptığı her şey için teşekkür ediyorum. Yöneticiyken tanıdım. Yönetici değilken de tanıdım. Başkanken harcadığımız mesaide çok daha yakından tanıma fırsatım oldu. Kendisinden ne istediysek saf duygularla, elinden gelenin en iyisini yapmak üzere, yoğun mesailer harcayarak, söz konusu Fenerbahçe'yse hiçbir şeyden fedakarlık etmeden, zamanı gelince kendi cebinden olmak üzere bazı ihtiyaçları karşıladı.
122
"EMRE'NİN KARİYER PLANI VARDI"
Ben Emre'yle ilk sezon ortasında sıkıntılar yaşarken konuştum. Kariyer planı vardı. O sezon sonunda futbolu bırakacaktı. İtalya'ya gidecekti. O sezon sonunda Ersun Hoca'nın da isteğiyle bize kaptan olarak döndü. O sezon sonunda kaptan / teknik direktör oldu. 2 ay sonra sportif direktör oldu.
121
"ŞAMPİYONLUĞU SİVAS MAÇINDA KAÇIRDIK"
Beklentinin üstünde performans sergiledi. Bazı transferlerde hata yapmış olabiliriz. Network açısından, gelmesi mümkün olmayan oyuncuları getirerek, limitlere uyması bakımından pek çok konuda artılar getirdi. 7 ay sonra kendini birden bire sportif direktör / teknik direktör olarak buldu kendini. En büyük hayali ileride teknik direktör olmak olan biri için riskli bir görevdi. 1 saniye bile düşünmedi. 10 maçlık periyotta 23 puan aldı. Aynı 10 maçlık periyotta Erol Hoca 21-22 puan almıştı. Ancak sahada gördüğümüz futbol, beklentimize daha yakın seviyedeydi. Biz şampiyonluğu Sivas maçında kaçırdık.
120
"YERLİ OLSA EMRE OLURDU"
Ne istendiyse, ne beklendiyse yaptı. İleriye dönük teknik direktörlük konusunda 3 alternatifimiz vardı. Biri Emre'yle devam etmek, biri yabancı ve tecrübeli bir teknik adam altında Emre Belözoğlu'nun tecrübe kazanması, hocanın da Emre'nin mevcudiyetiyle Türkiye'ye hakim olması, üçüncüsü de yepyeni teknik direktör. Olabilecek şartlarda yerli tek teknik direktör Emre Belözoğlu olarak görüyorum.
119
"BİZİM İÇİN BÜYÜK RİSK"
Eskiden çok büyük futbolcu, şimdi başarılı teknik direktör olmuş kişiler profili düşük takımlarda hocalık yaparak deneyim kazanmışlar. Bizim düşüncemiz bana göre 5-10 sene sonra açık ara, tartışmasız Türkiye'nin en iyi hocası olacağını düşündüğüm Emre Belözoğlu, umarım o kıvamda Fenerbahçe olur. Ancak bugün bu işte yaşanmışlık, öğrenmişlik çok çok önemli. Dolayısıyla 2-3 sene üst üste şampiyon olursun, kredin olur. Bizim içinde bulunduğumuz durumda bu tercih çok büyük risk, Emre için de haksızlık olur.
118
"EMRE ZAMAN İSTEDİ"
Yeni hoca kim olursa olsun bazı konular var. Perotti konusu gibi. Kirada olup da istenilen, opsiyonu kullanılacak konular gibi konular yeni hocalık değil. Emre bunlar için zaman istedi. Sonuç ne olursa olsun Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç olarak, Emre Belözoğlu'na hizmetleri için teşekkür ediyorum. İnşallah en hayırlı kararı bu süreç içerisinde vermiş oluruz. Sonuç ne olursa olsun, Emre Belözoğlu bugün olmasa da yarın bu kulübe çok büyük hizmetler yapmaya devam edecektir.
 
117
"HAZİRAN'IN 3. HAFTASINA KADAR YENİ HOCA BELLİ OLUR"
Teknik direktör konusunda hangi yola gideceğimiz aşikar. Teknik direktörün de en geç kampta olması lazım. Ne kadar erken, o kadar avantajımıza. Yolları ayıracağımız isimler için de şimdiden harekete geçmemiz lazım. Teknik direktör, benim tahminim, arzum yarın gerçekleşmesi tahminim haziran ayının 3. haftasına kadar gider.
116
"PORTEKİZ VEYA ALMANYA EKOLÜ OLACAK"
Bu sefer nasıl futbol oynatması gerektiğini, nasıl disiplin olması gerektiğini, hocanın CV'si ile ilgili kısa bir liste çıkardık. Bir liste çıkardık ama kısa değil. Tüm bunlar olduktan sonra cüzdanım yetecek mi? Maaşına yetti, taleplerine yetecek mi? Bizim gibi kulüplerin en büyük hatası, parayla sıkıntı yaşamamış, istediği her oyuncu alınmış hocaların şapkadan tavşan çıkarması mümkün değil. Tercihimiz daha çok Portekiz, Almanya üzerinde. İtalya'dan birini getirirsek yarın bir gün, tarz, profil, geçmiş, başarı açısından Almanya ve Portekiz'e daha çok odaklanıyoruz.
115
"TEKNİK DİREKTÖR İÇİN DÜŞÜNDÜM, SORDUM"
Bu kararı 2 hafta önce söyleseydiniz de bu kadar polemik olmasaydı diyebilirdiniz ama başka polemik bulunurdu zaten. Bu kararı olmadan önce çok düşündüm. Kolay değil. Gerek genel yöneticilik, gerek futbol aklı olarak güvendiğim insanlarla istişare ettim. 'Benim yerimde olsan ne yapardın?' dedim.
114
"19 ŞAMPİYONLUĞUN 16'SI YABANCI"
SORU: "14 yıldır yerli teknik adamların şampiyonluğu yok. Sıkıntı olmaz mı?"


"İstatistikler yerli hoca diyorsunuz, bir bakıma öyle ama Fenerbahçe'nin 19 şampiyonluğunun 16'sı yabancı hocayla. Bu lig farklı bir lig. Avrupa'da örneği az. Bu ligi tanımak önemli. Tercih edeceğimiz hoca, bu lige göre olacak. 13-14 takım sadece gol yememe üzerine oynuyor. Bunun üzerine sıkıntı yaşadık.