Sporx Extra Arama Logo

Alex de Souza'dan taraftar kıyaslaması! "Brezilya'da yok..."
9

"1 FENERBAHÇELİ 4 BREZİLYALI'YA EŞİT"

Fenerbahçe efsanesi Alex de Souza, Brezilya basınına yaptığı açıklamalarda Brezilya ve Türkiye'deki taraftarları kıyasladı.
8

"BİZDEN NEFRET EDERLERDİ"

Trabzon'da çılgın bir maç vardı ve taraftar da maçın içindeydi. Bizim takımdan, Fenerbahçe'den nefret ediyorlardı. Stadımızdaki atmosfer kadar iyisini görmedim. Palmeiras'ta, Cruzeiro'da iyi atmosferlerde oynadım, Coritiba'da iyi atmosferde bazı maçlar oynadım ancak Türklerle eşit olan hiçbir taraftar görmedim.
7

"EN GÜZELİ DERBİLERDİ"

Futbolda gördüğüm en güzel şey, derbi günlerinde, büyük maçlarda gördüğüm destekti. Gerçekten fantastik bir şeydi. Tüylerinizi diken diken eden bir şeydi.

6

"GELİN DAMAT MAÇA GELMİŞTİ"

Birkaç fanatizm örneği gördüm. Mesela gelinlikle bir kadın, takım elbiseyle bir erken, taraftarların arasında. Sadece bir kere de değildi bu.
5

"BREZİLYA'DA BU OLAMAZ"

Bazı insanların evlendiğini görürdüm. Gelin böyle bir şeyi kabul etmek için çılgın olmalıydı. Düşünün ki Brezilyalı biri, Corinthians ya da Palmeiras taraftarı, birçok sarhoş adamın içinde idman sahasında geline beklemesini söylüyor. Böyle bir şey olamaz, ama ben bunu birkaç kez gördüm.
4

"70 YAŞIN ÜSTÜNDE KADINLAR VARDI"

Başka dikkatimi çeken şey ise, 70 yaşın üstündeki yaşlı kadınları görmem oldu. Buralarda oluyorlardı. Tüm hayatını bağırarak geçiriyorlardı, sessizlik yoktu.
3

"TRABZON İNANILMAZDI!"

Trabzon'a gittiğinizde, stadı 61. dakikada partiye çeviriyorlardı, 0-0 da olsa, Trabzon kazansa da, kaybetse de. Gol yemiş olsalar bile o dakikada, çok gürültü yapıyorlardı. Taraftarların maça dahil olması inanılmazdı.

2

"G.SARAY DERBİLERİ ÇOK BÜYÜK"

SORU: 'Galatasaray - Fenerbahçe derbileri sence Corinthians - Palmeiras derbisinden daha mı büyük?'

''Buna hiç şüphem yok. Palmeiras - Corinthians derbisi hakikaten tutkulu bir derbi. Ama Türkiye'ye gittiğinizde Galatasaray - Fenerbahçe derbilerinin bunun 3-4 katı büyüklükte olduğunu görüyorsunuz. Bir Fenerbahçe taraftarı, destek, heyecan ve tutku açısından 4 Brezilyalı taraftara değer. Türk taraftarlar kulüplerini sanki kendi vücutlarından bir parçaymış gibi görüyor, sanki kolu, bacağı gibi... Mesela Brezilya'da nasıl olur? Hasta bir akraban varsa ona gitmek, akrabanla ilgilenmek normaldir. Ama Türkiye'de öyle değil. Önce futbol gelir. Bunu söylüyorum çünkü bunu yaşadım, bunu bana kimse anlatmadı. Kendi yaşadıklarım bunlar.''

1

"ZICO BİLE ETKİLENMİŞTİ"

Zico, Flamengo'nun efsanesi. Maracana'daki en iyi 10 atmosferin 7'sinde sahaya çıkmış biri olan Zico, bana Fenerbahçe taraftarından ne kadar etkilendiğini anlatmıştı. Fenerbahçe taraftarı onu da etkilemiş. Bu aslında Türk taraftarların bu gezegenden olmadığını gösteriyor. Normal değiller.