Sporx Extra Arama Logo

Aboubakar, testi geçerse imza atacak
9
BEŞİKTAŞ'IN ÇARESİ, ABOUBAKAR

Burak Yılmaz’ın Lille’e transfer olmasının ardından uzun süredir santrfor aramasına rağmen henüz kadrosuna kimseyi katamayan Beşiktaş çareyi yine bir eski golcüsünde buldu: Vincent Aboubakar. Transfer döneminde siyah beyazlıların adayları arasında Papiss Cisse de yer alırken yönetim daha sonra rotasını Nikola Kalinic’e çevirmişti. Ancak 32 yaşındaki futbolcunun yüksek maaşla birlikte imza parası istemesi sonrasında yönetim radarına listede 3. sırada bulunan Vincent Aboubakar’ı aldı.

8
'BIRAKMAM SENİ' TİŞÖRTÜYLE GELDİ

Beşiktaş'ın transfer görüşmeleri yaptığı eski futbolcusu Vincent Aboubakar, İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali'ne gelen futbolcuyu siyah beyazlı kulübün yetkilileri karşıladı. Kamerunlu futbolcu, "Bırakmam Seni" yazan tişörtüyle objektiflere poz verirken, bindiği aracın camından kartal işareti de yaptı.

7
TESTİ GEÇERSE İMZAYI ATACAK

Dev transferin mutlu sonla tamamlanması, Vincent Aboubakar’ın sağlık kontrollerini problemsiz geçmesine kaldı. Kamerunlu golcüye siyah-beyazlı kulüp tarafından bugün İstanbul’da kapsamlı bir sağlık kontrolü uygulanacak. Deneyimli futbolcuyla testi geçmesi halinde 1+1 yıllık resmi sözleşme yapılacak.

6
PORTO İLE OPSİYON VE MAAŞ DETAYLARI

Milliyet'ten Serdar Sarıdağ'ın haberine göre; Siyah-beyazlı kulüp, Vincent Aboubakar’ın sözleşmesine sakatlık riski yüzünden özel bir madde koyacak. Buna göre sezonun ilk yarısında dizinden uzun sürekli sakatlık yaşaması halinde tecrübeli golcünün sözleşmesi tek taraflı feshedilecek ve kalan garanti ücreti Porto kulübü tarafından karşılanacak. Sezonun ikinci yarısında sakatlanması durumunda ise sözleşme yine feshedilecek ancak Aboubakar’ın kalan garanti ücretini siyah-beyazlılar ödeyecek. Kamerunlu oyuncunun 1+1 yıllık sözleşmesinde zorunlu uzatma opsiyonu da bulanacak. Buna göre sezon sonuna kadar 30 resmi maçta forma giymesi halinde Aboubakar’ın kontratı 1 yıl otomatik olarak yenilenecek. Uzatma opsiyonu devreye girerse Porto’nun sakatlıkla ilgili sorumluluğu da sona erecek.

5
ABOUBAKAR'IN ŞARTI

Sözleşmesine 50 milyon euroya serbest kalır maddesi koyan Porto ile sözleşmesini fesh etmeye hazırlanan Aboubakar, Beşiktaş ile yaptığı görüşmede tek bir şartı masanın üstüne koydu; Banka garantisi. Beşiktaş ile yapacağı 2+1 yıllık sözleşme ödeme garantisi isteyen Aboubakar, bu ödemeleri banka kanalıyla garanti altına alarak "teminatlı sözleşme" imzalamak istiyor.

4
BEŞİKTAŞ'IN ŞARTI

Aboubakar'ın bu şartını değerlendirmeye alan Beşiktaş Yönetimi, Kamerunlu golcüye kendi şartlarını da sundu. Aboubakar'a "1 aydan fazla sakatlıklarında sözleşmeyi tek taraflı fesh etme hakkımız doğar" maddesini sunan siyah-beyazlı yönetim, Kamerunlu futbolcunun özel şartlarla donatılan sözleşmeyi kabul etmesi durumunda bu hafta içerisinde imzayı atacak.

3
SON 2 SEZON SIKINTILI GEÇTİ

Siyah beyazlı formayı kiralık giydiği 2016-17 sezonunda toplamda 38 maçta görev yapan Kamerunlu 19 gol atıp, 4 asist yaptı. Sonrasında Porto’ya dönen Aboubakar 2017-18’de 43 resmi maçta 26 gol, 7 asistlik bir performansa imza attı. 2017’de Porto’nun sözleşmesini uzatırken serbest kalma bedeli olarak 50 milyon Euro belirlediği tecrübeli futbolcu ön çapraz bağlarındaki yırtık nedeniyle 2018-2019 sezonunda 11, geçen sezon ise sekiz karşılaşmada şans buldu.

2
6 MİLYON EURO'YA MAL OLDU

2016’da 3.3 milyon Euro garanti, 4 bin Euro puan başı ve 2.5 milyon Euro kiralama ücretiyle gelen Aboubakar, Beşiktaş’ın bonservis sorununu çözmesini istemesinin ardından 1 yıl daha sözleşmesi olmasına rağmen bedelsiz ayrılmak için Porto’yu ikna etti. Golcü oyuncuya 1 milyon Euro garanti ve performans bazlı bir sözleşme önerildiği öğrenildi. Aboubakar detaylı bir sağlık kontrolünden geçirilecek ve buradan çıkacak sonuca göre sözleşme imzalanacak.

1
SAKATLANDI VE GÖZDEN DÜŞTÜ

Beşiktaş'ta harika bir sezon geçirip 38 resmi karşılaşmada 19 gol atıp 4 de asist yaptıktan sonra bonservisini elinde bulunduran Porto’ya dönen Aboubakar, Portekiz ekibinde de bir sonraki sonraki 24 kez fileleri havalandırıp şampiyonluk yaşadı. Aboubakar, 2018-19 sezonunda ise geçirdiği ağır sakatlık sonrası mavi beyazlı takımda bir türlü istediği şansı bulamadı ve gözden düştü.