DÜNYA KUPASI YORUMLARI
Sabah Gazetesi yazarları, Dünya Kupası'nın şu ana kadar oynanan kısmına dair değerlendirmelerde bulundu.
ALİ GÜLTİKEN: "İSPANYA FARK YARATACAKTIR"
"İlk maçlarda bu kadar sürpriz sonuçların yaşandığı ilk Dünya Kupası oldu. Turnuvanın iki favorisi Arjantin ve Almanya daha ilk maçlardan büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Bunun karşısında ise Japonya ve Suudi Arabistan da günümüz futbolunun taktik disiplinlerine sadık kalındığında büyük işlere imza atılabileceğini ortaya koydu. İspanya'nın muazzam bir başlangıcı var. Turnuvanın favorisi olabileceğinin göstergesi olarak Kosta Rika karşısında attıkları 7 gol de muhteşemdi. Tabii başlarındaki teknik adam Luis Enrique'nin de bunda büyük payı var. İspanya, Dünya Kupası'nda fark yaratmaya devam edecektir."
İSKENDER GÜNEN: "BREZİLYA HERKESİ GERİDE BIRAKTI"
"Brezilya-Sırbistan maçı bugüne kadar oynanan bütün maçları geride bıraktı. Oynanan oyun, ortaya koyulan tempolu futbol ve yetenekli genç bir takım görüntüsü veren Brezilya'nın bu Dünya Kupası'nda en büyük favorilerden biri olacağını düşünüyorum. Grup maçlarından sonraki süreçte eleme müsabakaları başladığında takımları daha gerçekçi bir şekilde yorumlayabiliriz."
GÜRCAN BİLGİÇ: "TEKNİK DİREKTÖR RÜZGARI ESİYOR"
"Gözümüz yıldızlardaydı ama dünya futbolunun değişen rüzgarında yine teknik adamların felsefeleri ağır bastı. Artık saha kenarındakilerin liderliğini konuşacağımız dönem geldi. Her Dünya Kupası yeni bir akım sunar. 2006'da sıfır ön libero, 2010'da tiki-taka, 2014'te pas ve oyun sürati vardı. Sonuncusunda da ön alan baskısı göze batmıştı. Katar'da her takım hepsinden bir şeyler almış ama genel olarak 'berabere kalayım' diyen yok. Brezilya ve Fransa keyif verdi, Arjantin'i kenara atmayalım. Sürpriz olarak İngiltere ve Almanya devreyle girebilir. Genç bir takımla gelip 7 golle başlayan İspanyollar'ı, daha dirençli bir rakip karşısında görmek gerekiyor."
LEVENT TÜZEMEN: "EN BÜYÜK EKSİK TÜRKİYE"
"Brezilya, İspanya ve Fransa daha ilk maçlardan rakiplerine karşı çok üstün bir futbol oynadılar. Arjantin'in Suudi Arabistan'a 2-1 yenilmesi bir iş kazasıydı. Almanya'nın ise bir turnuva takımı olmasına rağmen gücünü fazlası ile kaybettiğini görüyoruz. Bu konuda otoriteler, Bayern Münih ve Borussia Dortmund'u suçluyor. Ayrıca Almanya'nın tutuculuktan vazgeçip yabancı oyunculara tamamen kapısını açmasının zafiyetinin yaşandığı dile getiriliyor. Japonlar, Almanya karşısında kazanırken bir kez daha iş disiplini ile öne çıktılar. Kupanın en önemli oyuncusu 5. kez dev turnuvada oynayan Ronaldo olacak gibi görünüyor. Dünya yıldızı, bu dev turnuvaya kulüpsüz olarak başladı. Türkiye'nin olmamasına çok üzülüyorum. Biz Katar'a gitseydik hem sahada hem de tribünlerde fark yaratırdı."