Sporx Extra Arama Logo

İşte Sergen Yalçın'ın Fenerbahçe'ye karşı zafer getiren hazırlığı
9
TAKIMIN BEYNİNİ YIKADI

Teknik Direktör Sergen Yalçın’ın, Medipol Başakşehir galibiyetinin ardından hafta boyunca tesislerde müthiş bir motivasyon planı uyguladığı ve oyuncularını hem fiziksel hem de mental açıdan derbiye en iyi şekilde hazırladığı ortaya çıktı. Siyah-beyazlı hocanın tesislerde yaptığı genel ve bireysel toplantılarda futbolcuların adeta beynini yıkadığı aktarıldı.

8
"HERKESE DERS VERİN!"

Derbiyi kazanacak güçte olduklarının altını çizen Sergen Yalçın’ın, “Bu maçların havasını iyi bilirim. Burası Beşiktaş, bu formanın ağırlığını anlatmaya gerek yok. Bu yarışta biz de varız, bunu sakın unutmayın” dediği belirlendi. İyi mücadele etmeden hedefe ulaşamayacaklarına vurgu yapan deneyimli teknik adamın, “Herkes kendi kapasitesinin zirvesine çıkacak. Yani savaşacağız, fizik gücümüzü kullanacağız, mücadeleyi asla bırakmayacağız, zafere ulaşan da biz olacağız” ifadelerini kullandığı öğrenildi. Maçtan önce, "Bizi yarışta görmeyenlere ders verin" diyen Yalçın futbolcularını bu sözlerle motive etti. Tüm takım daha maça çıkmadan kazanacağına inandı.

7
DERSİNE İYİ ÇALIŞTI

Grup olarak yapılan toplantılara ek olarak ilk 11 için belirlediği futbolcularla da yardımcılarıyla beraber özel olarak görüşen 48 yaşındaki teknik adam, bireysel beklentileri tek tek anlattı. Saha dışındaki yoğun mesaiye ek olarak çizgi içinde de hızı artıran başarılı teknik adam, sezonun en yoğun kondisyon çalışmasını derbi öncesinde yaptırdı. Başakşehir karşılaşmasının son 20 dakikasında takımda kopmalar olmasını göz önünde bulunduran Sergen hoca, derbide mücadeleci futbolu 90 dakikaya yayabilmek için oyuncularını oldukça zorladı ve Fenerbahçe’ye kondisyon olarak daha güçlü hazırladı.

6
TAKTİK DEHASINI ORTAYA SERDİ

Fenerbahçe'yi çok iyi analiz eden Yalçın tıpkı Başakşehir maçında olduğu gibi rakibini ezberledi. Başarılı hocanın özellikle derbilerde verdiği taktikler ve oyuncu değişiklikleri tek kelimeyle kusursuzdu. Rakip analizlerini müthiş yapan Yalçın Atiba, Mensah, Josef ve Ghezzal gibi üst düzey orta saha oyuncularını koz olarak kullandı. Rakibin güçlü yönlerini yaptığı amansız preslerle kapatmayı başardı.

5
İKİ KAT FAZLA MÜCADELE EDİN, SAVAŞIN

İnançlı, disiplinli ve organize oyununu maç sonuna kadar sürdüren Sergen Yalçın'ın öğrencileri, Kadıköy'deki son galibiyet aldıkları 17 Nisan 2005 gecesini bir kez daha yaşattılar. Tecrübeli hocanın karşılaşma öncesi yaptığı konuşma ise takımı ateşledi: "Bugün her zamanki mücadelenizin iki katını ortaya koymalısınız. Zafer elde etmek istiyorsak üzerinize düşenin fazlasını yapacaksınız. Savaşacağız ve gücümüzü ispat ederek galip geleceğiz. Şampiyon olmak istediğinizi herkese gösterin."

4
ABOUBAKAR'LA ÖZEL İLGİLENDİ

Maçta yaptığı oyuncu değişikliklerinden de en üst seviyede performans alan Sergen Yalçın hafta içinde Aboubakar'la özel olarak ilgilenerek onun Fenerbahçe maçında ön plana çıkmasını sağladı.

3
SERGEN HOCA ZORA GELMEZ, ZORU SEVER

Kendisi hakkındaki 'zora gelmez' şeklindeki genel kanının aksine, yaptıklarıyla 'zoru sevdiğini' açıkça belli eden Sergen Yalçın ise özellikle büyük maçlarda takımı tam bir maestro gibi yönetiyor. Beşiktaş'a geldikten sonra F.Bahçe, G.Saray ve Trabzon'a kaybetmeyen Yalçın, Medipol Başakşehir karşısında da 1 galibiyet, 1 mağlubiyet aldı.

2
9 HOCANIN YAPAMADIĞINI YAPTI

Beşiktaş 17 Nisan 2005'te F.Bahçe'yi Rıza Çalımbay yönetiminde Kadıköy'de yendikten sonra takımın başına sırayla Carvalhal, Schuster, Mustafa Denizli, Tigana, Samet Aybaba, Bilic, Şenol Güneş ve Abdullah Avcı geçti. Ancak hiçbiri Kadıköy'de F.Bahçe galibiyeti görmedi. Bu şanssızlığa Sergen Yalçın son verdi.

1
DERBİDEN SONRA 'TAKIM' DEDİ

Teknik Direktör Sergen Yalçın, derbi zaferinin ardından ‘takım’ vurgusu yaptı. Yardımcılarıyla gerçekleştirdiği görüşmede maçı analiz eden siyah-beyazlı hocanın, bireysel performansları değil, takımın ortaya koyduğu karakteri öne çıkardığı aktarıldı. Deneyimli teknik adamın, “Bir derbide nasıl oynanması gerekiyorsa öyle oynadık. Bireysel becerilerle değil, takım halinde ortaya koyduğumuz mücadeleyle ve ruhla maçı kazandık. Takımda kötü oynayan, kötü mücadele eden bir kişi bile yoktu” diye konuştuğu vurgulandı.