Sporx Extra Arama Logo

İç savaştan futbolculuğa uzanan yol...

Şimdi sizleri, uzun yıllar Lille forması giydikten sonra şu sıralar kariyerine Çekya'nın köklü ekiplerinden Sparta Prag'da forma giyen Fransız orta saha oyuncusu Rio Mavuba'nın, enteresan hayat hikayesine götürelim...
9

RIO MAVUBA'YI YAKINDAN TANIYALIM...

Şimdi sizleri, uzun yıllar Lille forması giydikten sonra şu sıralar kariyerine Çekya ekiplerinden Merignac-Arlac'ta forma giyen Fransız orta saha oyuncusu Rio Mavuba'nın, enteresan hayat hikayesine götürelim...
8

ANGOLA İÇ SAVAŞINDAN KAÇARKEN...

Savaştan kaçan Angolalı bir ailenin çocuğu olan Mavuba; Angola iç savaşı esnasında ailesinin ülkeden kaçtığı sırada uluslararası sularda dünyaya geliyor.
7

DENİZDE DOĞDU

Doğum sertifikasında ülkesi olan Angola yazmayan Mavuba'nın, işin garibi doğum sertifikasında hiçbir ülke de yazmıyordu. Başarılı orta sahanın doğum belgesinde yazan şey ise "denizde doğdu" idi.
6

FRANSA'YA GÖÇ...

Fransa'ya ailesiyle birlikte mülteci olarak göçen Mavuba, daha sonra bu ülkede de uzun yıllar mülteci olarak yaşarken çok zor dönemlerden geçti ve fakirlikle boğuşmak zorunda kaldı.
5

ÇIKIŞ NOKTASI FUTBOL

Futbolu tüm bu sorunlardan çıkış noktası olarak gören ve eski püskü ayakkabılar ile antrenmanlara giden Mavuba, Fransız pasaportunu alıp, bir ülkeye ait olmayı kafasına koymuştu.
4

''YENİ TIGANA'' DENİLDİ

17 yaşında iken otoritelerin dikkatini çeken Mavuba, "Yeni Tigana" olarak adlandırılırken, başarılı oyuncuya hem sahip çıkan hem de milli takımda oynaması için çaba gösteren Fransa, oyuncuya vatandaşlık veriyor.
3

7 MİLYON EURO'YA TRANSFER

Bordeaux altyapısında gösterdiği muhteşem performansla İspanyol takımlarının dikkatini çeken Mavuba, 2007 yılında 7 milyon euro bedelle Villareal'e transfer oluyor.
2

5 AYIN ARDINDAN YİNE BİR TRANSFER

Villareal'de tutunamayan Mavuba, İspanya'da geçirdiği 5 ayın ardından Lille'e transfer oluyor.
1

LILLE FORMASIYLA EFSANELEŞTİ

Lille forması ile adeta efsaneleşen orta saha oyuncusu, burada geçirdiği 8.5 sezonun ardından ise kariyerine şimdilerde Sparta Prag'da devam ediyor.