Sporx Extra Arama Logo

Ali Gültiken: "Fenerbahçe'nin psikolojisini çökerti"
13
ALİ GÜLTİKEN: "F.BAHÇE'NİN PSİKOLOJİSİNİ ÇÖKERTTİ"

Ali Gültiken, Beşiktaş'ın Fenerbahçe'yi 4-3 mağlup ettiği derbi maçı TRT Spor'da yorumladı.

12
"BEŞİKTAŞ MAÇ İÇİNDE SALDIRDI"

Hep konuştuğumuz bir şey var, beraber ve birlikte oynamak. Beraber oynayabilenler ile oynamayanlar arasında netice ortaya çıktı. Sergen Hoca, maç öncesi mücadele ederek oynayacağız söylemi. Bunun anlamı rakibe yakın oynayacağız demekti. Forvet hattıyla beraber saldıracağız, bunun anlamı bu. Bunu oyun içinde çok iyi yaptı.

11
"F.BAHÇE BERABER OYNAYAMADI"

Rıdvan topu kaptı, vurdu ve top Aboubakar'a geldi. Niye, oraya yakın pozisyon aldı çünkü. Niye kontraya Aboubakar yapabildi? Çünkü, Fenerbahçe'nin arkasındaki oyuncu yakın olamadığı için. Takım bütünlüğü içerisinde beraber oynayamadılar.

10
"BU FUTBOLUN TEMELLERİNDEN BİRİ"

Kendi takımı atak yaparken, Fenerbahçe orta ve forvet oyuncuları rakip yarı sahadayken, stoperleri kendi yarı alanının 15-20 metre gerisinde. Yakın oynayamadılar. Bu aslında futbolun en temellerinden biridir. Fenerbahçeli oyuncular, birlikte oynayamadılar. Oyunun akışı içerisinde agresif değillerdi, dağıldılar. Maçın ilk yarısında Beşiktaş hakikaten kontrataları yaptılar etkili bir şekilde.

9
"İSTEYEN, GAYRETLİ VE MOTİVELERDİ"

Derbilerde kağıt üstünde düşünür, oynatırsınız. Hep bir hedefiniz vardır. Fakat o günün gerçeği, oyuncu grubu içerisinden kimin öne çıkacağıdır. Yıldızlar ve oyununu farklılaştıran oyunculardır. Fenerbahçe'de kimse çıkamadı ama Beşiktaş'ta Aboubakar, Ghezzal, Rosier çıktı. Aslında oyun içerisinde çok isteyen, gayretli ve motive oyuncular Beşiktaş adına fark yarattı.

8
"BEŞİKTAŞ, RİSK ALDIRDI"

Golle beraber, planınızın işlediğini düşünürsünüz. Rakibinize karşı hamle üstünlüğünüz olur. Çünkü, rakibiniz daha fazla risk alarak oynamaya başlar. Bu risk alarak oynatmaya doğru götürdü Beşiktaş. Oyunu Fenerbahçe ileri açmaya çalıştı, oyun boyu uzadı.

7
"BEŞİKTAŞ, FENERBAHÇE'Yİ BOZDU"

İlk yarı bitiminde Beşiktaş'ın 2 golü var diye düşündük. Beşiktaş'ın o iki gol dışında pozisyonu yoktu ama Fenerbahçe'nin de ilk 3 dakikadan sonra oyun içerisinde örgün diyebileceğimiz, organize, şablonu olan, çalışılmış atağı yok. Dönen şutu var mı, yok. Topları alan bir Fenerbahçe var mı, yok. Bunları peki bozan kim? Beşiktaş'ın oyun düşüncesi ve hamlesi. Oyuncuların doğru pozisyon alması.

6
"GENÇ RIDVAN, BÜYÜK USTA GİBİ

Genç Rıdvan diyoruz, büyük usta gibi oynuyor. Bakıyorum Rıdvan'a, pozisyonu itibariyle Pelkas'a yapıştı. Arkasına düşürmedi. Oyun içerisinde doğru kademelere girdi. Topu alınca sakin.

5
"OYUN AKLI OLAN OYUNCULARI VAR"

Ghezzal da aynı şekilde. Topu alınca büyük bir usta gibi oynuyor. Oyun içerisinde sprinter değil ama çok sakin, oyun aklı olan, alınca 3-5 pas yaptırabilen oyuncuları var Beşiktaş'ın.

4
"JOSEF VE ATIBA NEDEN ÖNE ÇIKMADI?"

Bugün kim öne çıkmadı, Josef ve Atiba. Çok oyun içindeler. Neden kendi pozisyonlarında kaldılar? Bu oyunu gerçekleştirebilmek için. Kendileri az risk aldılar, ön alan oyuncularıyla hamle yaptılar.

3
"NECİP'İN GOLÜ F.BAHÇE'Yİ ÇÖKERTTİ"

2-1'den sonra Necip'in attığı gol önemliydi. Oyuna tutunma oldu. Fenerbahçe'yi psikolojik olarak çökertti.

2
"BÜYÜK TAKIM OYUNCUSU BÖYLE OLUR"

Büyük takımda forma giyebilirsiniz, büyük takım oyuncusu farklı olur. Büyük takım oyuncusu derbi kazanan, kazandırandır. Büyük takım oyuncusu, takımıyla beraber kırılma noktalarından çıkarıp büyük hikayeler yazabilendir. Bugün Beşiktaş'ın bu kadrosu içerisindeki oyuncular, tarihi bir başarıya imza attılar. Hem kariyerleri, hem kulüpleri, hem camiaları adına dipte görünen bir noktadan 2 haftada gösterilen performanslarla bambaşka bir hikaye yazdılar.

1
"BEŞİKTAŞ, 'BEN VARIM' DEDİ"

Beşiktaş bugün şunu söyledi; Ben puan cetvelinde de varım. Sahanın içerisinde oyunda da varım. Tabelada, skorda da varım. Derbide de varım. Beşiktaş, 'Lig için söyleyeceklerimi söyledim' dedi bence.