Sporx Extra Arama Logo

Yazarlardan 20. haftanın değerlendirmesi
18

YAZARLARDAN GÜNDEM DEĞERLENDİRMESİ

Futbol gündemini Sabah Gazetesi yazarlarından Ahmet Çakar, Gürcan Bilgiç ve Levent Tüzemen yorumladı. İşte dikkat çeken o yorumlar...
17

DÜŞEN DE ŞAMPİYON DA F. BAHÇE'YE BAĞLI...

GÜRCAN BİLGİÇ: Başakşehir'i tutmak çok kolay olmayacak. Çünkü performans takımı değil, belli oyuncuların yapacaklarına muhtaç olmadan kazanmayı başarıyor. Üstelik gol de yemiyorlar. Zirvenin kararını verecek takım ise muhtemelen Fenerbahçe olacak. İlk yarıdaki etkisiz takım gitti, yeni transferleri ile daha güçlü bir oyuna sahip Fenerbahçe çıktı ortaya. Beşiktaş ve Başakşehir ile de oynayacak, Galatasaray'ı Kadıköy'de ağırlayacak. Kısacası kim şampiyon olacak, kim küme düşecek, Fenerbahçe'ye bağlı.
16

ŞAMPİYON BAŞAKŞEHİR OLUR...

AHMET ÇAKAR: Bence 8 puanlık farkla büyük bir avantaj elde eden Başakşehir şampiyon oldu. Ama ikincilik için ciddi bir yarış var. Bana göre ikincilik mücadelesi de Galatasaray ve Beşiktaş arasında geçer ve hatta şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki Başakşehir, ligin bitimine 3-4 hafta kala en yakın rakibine en az 10 puan fark atar ve şampiyonluğunu ilan eder.

15

ŞAMPİYONLUĞA ÇOK YAKINLAR

OKTAY DERELİOĞLU: Başakşehir'in ligin 2. yarısına iyi başlaması kritik öneme sahipti. 3'te 3 yapıp bunu başardılar. 3 büyük kulübün çok da iyi durumda olmaması en büyük avantajları. 8 puan fark da önemli elbette. En yakın takipçisi Galatasaray önemli takviyeler yaptı ama bu onlar için yeterli olmayabilir. Başakşehir'in son derece oturmuş ve inanmış bir kadrosu var. Bence şampiyonluğa çok yakınlar.

14

BAŞAKŞEHİR HATA YAPMAZ

İLKER YAĞCIOĞLU: Zirvede büyük avantaja sahip olan Medipol Başakşehir'in bu saatten sonra hata yapmasını beklemiyorum. Tahminime göre Medipol Başakşehir maksimum 14 puan kaybeder. Böyle olunca en yakın takipçisi Galatasaray'ın şampiyonluk için maksimum 6 puan kaybetmesi gerekiyor ki bu da çok zor. Başakşehir oturmuş kadrosu ve kalitesi ile mutlu sona çok yakın.

13

YARIŞ TERİM İLE GÜNEŞ ARASINDA OLUR...

LEVENT TÜZEMEN: Başakşehir büyük avantaj ele geçirdi. İki büyüğün şampiyonluk şansı kendi ellerinde değil. Eğer Avcı ve öğrencileri takılırlarsa iki büyüğe şans doğar. Bu aritmetiği yaparken Galatasaray ile Beşiktaş'ın önündeki maçları kazanacaklarını düşünüyoruz. Başakşehir iki büyüğe yenilip diğer maçlarda puan kaybetmez ise yarış Fatih Terim ile Şenol Güneş arasında olur. İkincilik biletini cebine koyan takım Devler Ligi'ne kalır. Bence de Başakşehir'in F.Bahçe ile de oynayacağı maçı gözden kaçırmayalım. Sonuç; Başakşehir'in rakibi öncelikle kendisidir.
12

JAPONLAR TÜM FEDAKARLIKLARI YAPAR..

AHMET ÇAKAR: Kagawa'nın kariyeri belli. Üstelik Japonlarla profesyonel iş yapmak dünyanın en keyif veren, en zevkli işidir. Yeter ki adamlara verdiğin sözü tut, kandırma, onuruyla oynama. Eğer bunları yaparsanız bir Japon ister profesyonel futbolcu olsun, ister temizlik işçisi işini tüm fedakârlıkla yapar.

11

KAGAWA BEŞİKTAŞ'I YARIŞTA TUTACAKTIR...

LEVENT TÜZEMEN: Kagawa'nın kalitesini tartışmak çok ayıp olur. Japon yıldızın Türkiye'ye gelmesi İstanbul Boğazı'nı ziyaret eden yunus balıklarına benziyor. Ancak attığı iki golü ön plana çıkartıp abartılı yorum yapmak Kagawa'ya şimdilik haksızlık olur. Çünkü iki golde de Antalya'nın en kötüsü Boffin'in ciddi pozisyon hataları vardı. Ama Kagawa bir lider olarak Beşiktaş'ı toparlayacağı gibi zirve yarışının içinde tutacaktır.
10

BİR AYDA İYİ DURUMA GELİR

GÜRCAN BİLGİÇ: Böyle bir yeteneği ne kadar çok izlersek, o kadar iyi. Oyun aklı ve tecrübesiyle çok şeyler katacak. Ancak fizik olarak iyi değil. Süper Lig'in kendi zorluğunda, mevsimin saha şartlarını ağırlaştırdığı ortamda Şenol hoca, bir ay içinde onu yeterli seviyeye getirir.
9

YÖNETİMİN ŞAMPİYONLUK İDDİASI YOK

AHMET ÇAKAR: Kasımpaşa'ya ne olduysa devre arasından sonra oldu. Önce kupa maçında Diagne atıldı, sonra Rize ve Başakşehir'e yenildiler ve ardından Diagne gitti. Trezeguet de afralara tafralara başladı ve Kasımpaşa aşağı doğru indi. Daha aşağı inerler mi? İnerler. Görünen o ki yönetimin şampiyonluk iddiası yok. Bu da takıma yansıyor.
8

KASIMPAŞA'DA MOTİVASYON DİBE VURDU

LEVENT TÜZEMEN: Kasımpaşa'nın final maçında Başakşehir'e kaybetmesi ve Diagne'nin satılması takımın tüm motivasyonunu dibe vurdu. Medyası ve taraftarı olmayan kulüplerin oyuncuları psikolojik sıkıntı yaşadıklarında ayağa kalkabilecek desteği bulamazlar. Kasımpaşa'nın çok büyük hocası var ama oyuncuları yeterli değil. Yönetimin önce Eduok'u ardından da Diagne'yi satmasını Kasımpaşalı oyuncular 'Yönetim artık zirveye oynayamayacağımızı düşünüyor' diye algıladılar.
7

FUTBOL ŞANSSIZLIĞI YAKALARINDA

GÜRCAN BİLGİÇ: Sonuçlara çok bakmayalım. Oyun olarak ilk yarının gerisinde değiller. Diagne'nin yokluğu elbette takımı etkiledi. Bir futbol şanssızlığı yakalarına yapıştı sanki. Bu arada Başakşehir ve Sivas'ın da hakkını yememek lazım.
6

HAFTANIN OLAYI SİZCE NEYDİ?

AHMET ÇAKAR: Kagawa'nın kırdığı rekorlar. Düşünebilir musunuz, bir oyuncu yeni bir ülkeye, bir takıma transfer oluyor. Neredeyse idmana bile çıkmıyor, takım arkadaşlarının isimlerini bilmiyor… Oyuna maçın bitmesine kısa bir süre kala giriyor, girdikten 19 saniye sonra ilk golünü, birkaç dakika sonra da ikinci golünü atıyor. Dünya futbol tarihinde bunun bir başka örneği olduğunu düşünmüyorum.
5

KAGAWA'NIN 3 DAKİKIA'DA 2 GOLÜ...

LEVENT TÜZEMEN: Kagawa'nın 3 dakika içinde iki gol atması bana göre de öne çıktı.
4

1 KAGAWA 2 İPTAL OLAN GOLLER....

GÜRCAN BİLGİÇ: Kagawa'nın oyuna girdikten saniyeler sonra golünü atması, dakikalar sonra da ikinciyi bulması güne de haftaya da damga vurdu. Hem Ankaragücü hem de Erzurumspor'un iptal edilen golleri ise ikinci sırada kalır.
3

EN KEYİFLİ MAÇ HANGİSİYDİ?

AHMET ÇAKAR: Antalyaspor-Beşiktaş maçı. Atılan 8 gol, Kagawa'nın rekoru ve ambiyans.
2

HER SANİYESİ HEYECAN DOLUYDU..

GÜRCAN BİLGİÇ: Alanya-Galatasaray maçı karşılıklı atakları ve temposu ile her saniyesiyle heyecan doluydu. Neredeyse orta sahasız oynadılar ve bir an önce rakip kaleye gitmeyi istediler. Çok hata yapıldı ama bunlar da maça tempo ve heyecan getirdi.
1

ANTALYA-BEŞİKTAŞ..

LEVENT TÜZEMEN: Antalya-Beşiktaş