Sporx Extra Arama Logo

Muhamed Salah'ın ağzından zorlu hayat hikayesi

Bu sezon Liverpool'da gösterdiği performansla kendisine hayran bırakan Mohamed Salah, Liverpool'un resmi internet sitesinde kendi hayatını anlattı. İşte Salah'ın sözlerinden kendi hayatı...
19

SALAH'IN HAYAT HİKAYESİ

Liverpool'da gösterdiği performansla kendisine hayran bırakan Muhamed Salah, Liverpool'da Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırdı. İşte Salah'ın sözlerinden kendi hayatı...
18

''RONALDO, ZIDANE VE TOTTI GİBİ...''

Futbola henüz 7-8 yaşında bir çocukken aşık olmuştum. Şampiyonlar Ligi'ni izliyordum ve sokakta arkadaşlarımla oynarken Brezilyalı Ronaldo, Zidane ve Totti gibi oynamaya çalışıyordum. Bu sihirli oyuncuları çok beğeniyordum.

17

''BİR GÜN BÜYÜK FUTBOLCU OLACAKSIN DEDİ''

Sokakta futbol oynarken hala en yakın arkadaşım olan bir arkadaşım 'Bir gün büyük bir futbolcu olacaksın' demişti.
16

''GİDİP GELMEK 4.5 SAAT''

İlk olarak 14 yaşında El Mokawloon takımıyla profesyonel sözleşme imzaladım. Ama benim için çok zor oldu. Evden antrenmana gidip gelmek 4.5 saatimi alıyordu. Antrenmanlara katılabilmek için okulu bırakmak zorunda kaldım. Ardından okulum 'Mo, iki saat gel, ardından antrenmana gidersin' dedi. Ben de sabah 2 saat okula gidip, sonra idmanlara koşuyordum.
15

''ÖZEL BİRİSİ OLMAK İSTİYORDUM''

Günümün tamamı okul, ardından yolculuk, antrenman, geri dönüş, yemek ve uyumak ile geçiyordu. Çok zor günlerdi benim için. Ama çok gençtim ve futbolcu olmak istiyordum. Büyük bir isim olmak istiyordum. Özel birisi olmak istiyordum.
14

''EĞER FUTBOLCU OLMASAYDIM...''

Eğer futbolcu olmasaydım ne olurdum hiç bilmiyorum. 14 yaşında başladım ve o zamandan beri aklımda sadece futbolcu olmak vardı. Başka ne olabilirdim gerçekten bilmiyorum. Hayatımdaki her şeyi bana futbol verdi.
13

''HENÜZ 19 YAŞINDA...''

Henüz 19 yaşında Mısır Milli Takımı'na seçilmiştim. İnanamıyordum. Benim dışımda herkes 30 yaşındaydı. Genelde bizim jenerasyon 27-28 yaşında çağırılıyordu. Ama ben daha 19'dum.
12

''BASEL YILLARI BAŞLADI''

2012 yılında ilk kez kendimi gösterme şansım oldu. 2012 Olimpiyatları'nda Mısır forması ile oynadım ve ardından Basel'e transfer oldum.
11

''İSVİÇRE'DE BİR ŞEY BİLMİYORDUM''

Ülkem dışında başka bir yere gitmek çok zor oldu. Özellikle bu kadar gençken. Mısır'da büyüdüm, Mısır hakkında her şeyi biliyordum ama İsviçre hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Söylediklerinden hiçbir şey anlamıyordum. İngilizcem de yoktu. Ne yemek söyleyeceğimi bile bilmiyordum.
10

''BUNUNLA BAŞA ÇIKMALIYDIM''

Otele gittiğimde televizyonu açıyordum ama Mısır dilinde bir kanal bulamıyordum tabii. Başlarda çok zorluk yaşadım. Kendi kendime 'Tamam, bu durumla başa çıkmalısın yoksa işler daha zorlaşacak' dedim.
9

''İNGİLİZCE ÖĞRENMEM ŞARTTI''

Hemen İngilizce öğrenmeye başladım. İyi gidiyordu ama dersleri durdurmak zorunda kaldım çünkü antrenmanlara zaman kalmıyordu. İngiltere'de Chelsea'ye transfer olduğumda ise İngilizcemi geliştirmek için daha çok şansım oldu.
8

''BASEL BENİM İÇİN BÜYÜK ADIMDI''

Basel, kariyerimde büyük bir adımdı. Eğer Basel olmasaydı böyle bir futbolcu olamazdım. Bundan %100 eminim.
7

''CHELSEA'YE GİDERKEN DE LIVERPOOL'U DÜŞÜNÜYORDUM''

Chelsea'ye transfer olduğumda da Liverpool benimle ilgileniyordu. Chelsea'ye gittiğimde bile Liverpool'un hayalini kuruyordum. Chelsea'de çok şey öğrendim. Profesyonel olmayı öğrendim.
6

''LIVERPOOL'DAN ÇOK ETKİLENMİŞTİM''

Chelsea formasıyla Anfield'da Liverpool ile çıktığımız ilk maçta 'Bir gün buraya geleceğim ve burada oynayacağım' dedim. Atmosferden çok etkilenmiştim. İnanılmaz bir atmosferdi.
5

''SPALETTI ÇOK YARDIM ETTİ''

Ardından Roma'da iki sene oynadım. Roma, futbol oynamak için kolay bir yer değil. Orada baskı çok fazladır. Luciano Spalletti bana çok yardım etti. Çok ama çok zeki bir insan. Ona gidip 'Patron, daha çok gelişmek istiyorum' diyordum, o da beni hiç kırmıyordu. Karakterimin gelişmesinde çok yardımcı oldu. Defans yapmayı öğretti. 

4

''LIVERPOOL DOĞRU TAKIMDI''

İngiltere'ye dönmek istiyordum. İngiltere her zaman aklımdaydı. Buraya tekrar gelip futbolumu herkese göstermek istiyordum. Liverpool benim için en doğru takımdı...
3

''PLAY STATION'DA BİLE LIVERPOOL'U SEÇERDİM''

Play Station'da FIFA oynarken bile Liverpool'u seçiyordum. Steven Gerrard, Sami Hyypia, Jamie Carragher, Michael Owen ve Xabi Alonso ile oynuyordum. FIFA'da bile takımım Liverpool'du.
2

''BURADA ÇOK MUTLUYUM''

Liverpool'da çok mutluyum. Ama açıkçası dışarı pek çıkmıyorum. Genelde evde ailemle oturuyorum. Haftada sadece bir veya iki kez dışarı çıkıyorum.