Şenol Güneş'ten flaş açıklamalar

A Milli Takım'ın EURO 2020'yi puansız kapatmasının ardından Şenol Güneş konuştu.

Şenol Güneş'ten flaş açıklamalar
A Milli Takım'ın İsviçre'ye 3-1 yenilerek EURO 2020'ye veda etmesinin ardından Şenol Güneş açıklamalarda bulundu.

"GENÇ TAKIMIZ, DERS ÇIKARACAĞIZ"

Karşılaşmayı değerlendiren Şenol Güneş "Üzgünüz. Bu turnuvayı uzun süredir bekliyorduk. Herkes milli takımın etrafında kenetlenmişti. Oyuncularımızı göstermek, iyi sonuçlar, iyi futbol bekliyorduk. Hayalimiz gruptan çıkmaktı. Kötü başladık. Özgüven kaybı yaşadık. İkinci maç daha ağır geldi. Bugün iyi başladık maça. Golleri kaçırdık. Geleni attılar. Bazen kötü gidince her şey aksi gider. İlk yarı kötü oynamadık. İsviçre topa sahip olan bir takımdır rakibi kim olursa olsun. Topa biz sahiptik. Hatalarımız eksiklerimiz var. 2-1'den sonra atak bekliyorduk, olmadı, 3-1 kaybettik. Gruptan çıkmak isterken golü de bugün zor bulduk. Golü de zor bulduk. Bu da büyük bir imtihan. Bu takım genç bir takım. Bir tecrübe yaşıyor, kabul etmek lazım. Bunları düzelteceklerdir. Gençlere, takıma güveniyorum. İnanıyorum. Bu turnuva bizim için iyi geçmedi. Ne söylesek yaralar, doğru da olmaz. Oyuncuların üzüntüsünü görüyorum. İstediklerini yapamamamın verdiği eziklik de var. Zaman zaman doğru işleri de var ama yeterli olmadı. Bu turnuva, çok daha istenmesi gereken bir turnuva. O isteği gösteremedik. Bugün isteğimiz daha fazlaydı ama yetmedi. Bunlar hep bir tecrübe. Tüm oyuncular ellerinden geleni verdi, eksiğiyle doğrusuyla. Ben inanıyorum güveniyorum, Türkiye'de inansın güvensin. Buradan dersler çıkaracak çok daha iyi olacaklar, daha başarılı olacaklar." dedi. 


"GELECEĞE BAKMALIYIZ"

Açıklamalarına devam eden Şenol Güneş "Futbolda maçlar geçmişte kalır. Geçmiş başarıları bugüne taşıyamayız. Geçmiş başarıların bir anlamı yok. Bugünü iyi yaşamak lazımdı. Grupta başarılı olduk ama burada eleştiri alıyoruz. Burada takılıp kalmamalıyız aynı şekilde. Geleceğe bakmalıyız. Başını eğmemek, güçlenmek gerekiyor. Bu turnuvada yeteneklerimizi gösteremedik. Türk milletinin beklentisine cevap veremedik, altında ezildik. Oyuncular da kendi adlarına ellerinden geleni yapamadı." ifadelerini kullandı. 


"10 YILA DAMGA VURACAKLAR"

Milli Takım'ın iyi bir jenerasyonu olduğunu ve gelecek 10 yıla damga vuracağını söyleyen Şenol Güneş "Bu iki maç kazanılacak maçlardı. Galler ve İsviçre maçları, İtalya maçının gölgesinde kaldı. Oyuncularım ellerinden geleni yaptı ama yeterli olmadı. Bu sahnede kendilerini göstermeleri gerekiyordu, olmadı, üzgünüm. Bizim için, oyuncular için büyük bir imtihan. Bu imtihanı son 16'ya kalarak geçmemiz gerekiyordu. Bazen başarısızlık daha büyük tecrübe katar. İnşallah böyle olur. Bu grup yetenekli bir grup. 10 yıla damga vuracaklar. Bu sonuç hakikaten üzüntü verici. Bunun altından kalkacaklar. Öyle başarılı olma şansları var ki... Yeteneklerini göstermek için daha fazla çalışmalılar." açıklamasını yaptı. 

"FİZİKSEL SIKINTI, İTALYA MAÇI..."

Neden iyi oynayamadığımızla ilgili soruyu da yanıtlayan Şenol Güneş "Kamp 18'inde, Türkiye'deki oyuncularla başladı. 1-2 oyuncu şu an takıma katılmış oldu. Neredeyse oyuncuların tamamı 24-25'inde geldi. Onların hazırlanma süresi olmadı. Maç oynadıktan sonra birkaç gün de dinlenmelilerdi. Sürekli ve üst üste oynayan oyuncuların fiziksel yorgunlukları olabilir. Fiziksel sıkıntının yanında özellikle ilk İtalya maçında ve Galler maçında olumsuzluğu yenemedik. Bu maça daha iyi başladık. İsviçre rakiplerinden daha fazla topa sahip olan bir takım ama bugün 50-50'ydi. Fiziksel olarak eksiklik var ama bunun kampla ilgisi yoktu. Zaman zaman parlayan, zaman zaman düşen oyuncular vardı. Çok oynayanlar da, az idman yapanlar da gösterdi. Bunlar olabilir, normal şeyler. Bunlar bir araya gelince yüksek tempolu bir takım çıkaramadık ortaya. Çıkacak olan takım bu. Başarı, başarısızlık bizimdir. Bu çocuklara, gençlere inanıyorum. 10 yıla damga vuracaklar ama bugünkü imtihanı geçemedik." dedi. 


"KAMUOYU DA BEKLENTİYİ YÜKSELTTİ"

Turnuvayla ilgili sözlerine devam eden Şenol Güneş "İlk maçı oynayan biziz. Açılış maçı oynadık. Beklentimiz büyüktü. Kamuoyu da beklentiyi yükseltti. Maç sonrasındaki fırtınayı biliyorsunuz. Sonuç kötü ama olumsuz bir ambiyans kamuoyunda dolaşıyordu. Ben bunu düzelttiğimizi düşündüm ama sahaya yansıması olumlu değildi. Biz oyunumuzdan övgüyle bahsetmiyoruz zaten." açıklamasını yaptı. 


"ONLARIN ZAYIF YÖNLERİ YOK MU?"

"Herkes Türkiye'nin zayıf yönlerini biliyoruz diyor. Biz bu kadar kolay çözülen bir takım mıyız?" sorusunu da cevaplayan Şenol Güneş "Hollanda'nın, İsviçre'nin zayıf yönleri yok mu? Galler maçında zayıf yönümüz neydi? Savunma arkasına atılanlar mı? Bugün ceza sahası dışından attılar. Biz şut attık kalecileri çıkardı. Biz de eksiklerini biliyoruz. Biz hücumda 3-4 tane güzel şut attık ama kaleci olağanüstü şutlar çıkardı. İlk pozisyonda adam geldi, vurdu, gol oldu. Gol atacakken gol yedik. Bunlara bakarak eleştiri yapacaksınız tabii. Defansta oyuncularımız bazen uzak kaldı, bazen birebir iyi oldular. Futbol böyle, hatalar oyunudur. Bu maçta bölüm bölüm iyi işler yaptık, bazen hatalar yaptık. Bu yüzden kaybettik. Söylenenleri saygıyla karşılıyorum." dedi. 


Sporx Anasayfasına Dön