Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarından derbi değerlendirmesi
18

HINCAL ULUÇ

"Bu gece derbi var ya. Dün baktım, bizim spor sayfasında kocaman başlık. "Yeni Müjde Feghouli." Efendim Feghouli de iyileşmiş, oynayabilecekmiş. Müjde bu. Tamam. İtirazım da yok. Hele Belhanda ile Feghouli'nin birlikte oynayabilecekleri haberi öyle bir müjde ki, katılmamam mümkün değil. Fenerbahçe'ye müjdeler olsun!"
17

MEHMET DEMİRKOL;

Fenerbahçe - Galatasaray maçları Türkiye'nin niye bir numaralı maçlarıdır? Çünkü ikisi de temel büyük krizlerde olsa bile acayip bir seyirlik çıkabilir ortaya. Çünkü psikolojisi çok farklı bir oyun. Ben net olarak beşli bir savunma ile çıkacağını düşünüyorum Fenerbahçe'nin. 5-4-1. Fenerbahçe daha dar alanda oyun merkezini daha geride kuracaktır.

16

UĞUR MELEKE

Oyuncuların değil, hocaların başrolde olacağı bir derbiye Fenerbahçe’nin geçici teknik adamla çıkması ironik. Galatasaray’ın bu sezon en iyi oyuncusu, stadı! Yine stat baskısıyla iyi bir yarım saat oynayacaklardır. Fenerbahçe’nin tek şansı duran toplar. G.Saray ‘alan savunması yapıyorum’ diye havayı savunuyor, herkes boş! Donk, Maicon ve Frey skorer adaylarım. Bol hatalı, gollü ve eğlenceli bir derbi olur.

15

ÖMER ÜRÜNDÜL;

Bu maçın tahminini yapmak gerçekten çok zor… Her zaman söylediğim gibi tüm dünyada derbilerde ev sahibi takım seyirci avantajıyla bir adım öndedir. G.Saray da F.Bahçe de sorunlu… Galatasaray'ın kendi sahasındaki oyun anlayışı değişmeyecektir. Bu derbinin anahtarı Fenerbahçe'nin sahaya nasıl bir kadroyla çıkacağı ve nasıl bir taktik oynayacağıdır.
14

HAKAN ÜNSAL

Uzun zamandır ilk defa bir derbi, iki takımın da kötü ve eksik olduğu bir dönemde oynanıyor. Bu, derbinin kalitesini etkiler mutlaka ama diğer taraftan bol hata sonucu çılgın bir maç da olabilir. Galatasaray için tek avantaj iç saha ve taraftar. Temposu, kurgusu ve sorun çözme becerisi Gomis gittikten sonra dip yaptı. Rodrigues her şeyin odak noktası olacak. O oynarsa G.Saray kazanır, durursa her şey kilitlenir.

13

UĞUR VARDAN

Ev sahibinin mutlaka kazanması gerekiyor, aksi takdirde “Herkesin yendiği bir Fenerbahçe’yi yenememek” türünden bir yeni travmayla karşı karşıya kalacaklar (ama bunun örnekleri yaşandı). Konuk ekip yenilirse de ‘düşme potası’na dahil olacak, bu da yeni bir mavraya dönüşecek. Mantığım Fener’in kazanmasının zor olduğunu söylüyor ama iş Galatasaray-Fenerbahçe derbisi olduğunda mantık pek işlemiyor.

12

RÜŞTÜ REÇBER

Galatasaray’ın sakatlarından iyi haber, Fenerbahçe’de de ise seferberlik var. Galatasaray’ın avantajları, Fenerbahçe’nin dezavantajları fazla. Beklenen şey, Galatasaray açısından işlerin kolay olacağı ama öyle olmayacaktır. Derbiyi Galatasaray adına kolaylaştıracak tek nokta erken öne geçmektir. Fenerbahçe sahaya karakterini ortaya koymak için çıkacaktır ve tüm çabası oradan puan ve puanlarla dönmek olacaktır.

11

LEVENT TÜZEMEN:

Fatih Terim'in felsefesi; topa ve oyuna hakim olmak, önde rakibe baskı yapmak... Ancak, Terim'in elinde 1996-2000 ile 2011-13 sezonundaki gibi bir oyuncu grubu yok. F.Bahçe'nin fiziksel gücü G.Saray'dan daha üstün görünüyor. Kadro kaliteleri üst düzey olmamasına rağmen Malatya ile A.Gücü eğer yaslanarak iki büyüğe karşı sistem farkıyla kazanıyorsa, Terim'in F.Bahçe'ye karşı stratejisi tıpkı Lokomotiv Moskova maçındaki gibi olmalı.

10

GÜRCAN BİLGİÇ;

Slimani'nin yokluğunda Soldado takımda oyun lideri olmalı çünkü bu maçın atmosferini en iyi sindirecek ve tecrübesiyle fark yaratacak tek oyuncu o. Santrforsuz oyunda Galatasaray cepheden daha etkili oynuyor. Verkaçlar veya şutlarla pozisyon arıyorlar. Bu nedenle iki stoperin arasında muhakkak bir ön liberonun olması gerekiyor. Aslında gazı kaçmış bir derbi oynanacak. Galatasaraylılar da Fenerbahçeliler de "Kazanırız" diyemiyorlar. İki takım da birbirinden kötü

9

ERMAN TOROĞLU;

Belki kalitesiz bir maç olacak ama heyecanlı olacak. Sebebi ne? Fatih Terim takımından inanılmaz rahatsız. Bunu net bir biçimde söylüyor. Bir noktada haksız da değil ama başka noktalarda haksız. Bu beğenmediğin oyuncular bu noktaya gelene kadar sen ne yaptın? Bunları eski Fatih Terim gibi kontrol ettin mi, hayır! Çünkü senin futbolcularının sigortaları 5 dakikada bir atıyor. Bir takımın futbolcuları darbe hariç bu tip sakatlıklar yaşıyorsa orada bir sakatlık vardır. En büyük sakatlık da teknik direktörden başlar. Şimdi dönelim Fenerbahçe'ye. Öyle veya böyle teknik direktörünü yönetim kovdu. Şu anda Fenerbahçe'nin fizik olarak, mücadele olarak, hırs olarak durumu Galatasaray'dan iyi.
8

FENERBAHÇE'YE OYNARIM

Biliyorum, şu anda bahis oynasanız Galatasaray'a oynarsınız ama tecrübelerime dayanarak söylüyorum, hayatımda oynamadım ama oynasam Fenerbahçe'ye oynarım. Önemli bir nokta daha var. Fenerbahçe'nin kaybedecek nesi var? Hiçbir şeyi… Galatasaray'ın ise çok şeyi. Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan hiçbir şeyden korkmaz beyler. Bu kadar basit.
7

AHMET ÇAKAR

Yüz yıllık derbiler tarihine bakıldığında favori yoktur. Hele hele yarın gece oynanacak Galatasaray-Fenerbahçe maçında favori hiç yok. Bana göre üç ihtimalin de birbirine yakın olduğu, sonucu çok ufak detayların belirleyeceği bir derbi olacak. Galatasaray'ın sakatı çok, golcüsü yok. Fenerbahçe'nin belki kolay kolay gol yemediğini söyleyebilirdik ama Ankaragücü maçında bütün ezberler bozuldu. Kim ne derse desin, derbide yenilen büyük problem yaşar, beraberlikte iki takım da günü kurtarır.

6

SERKAN KORKMAZ;

İki takımın da hangi 11'lerle çıkacağını şu an teknik heyetlerinin bile tam olarak bildiklerini sanmıyorum. Galatasaray bariz bir gol sıkıntısı yaşıyor. Fenerbahçe'nin ise sıkıntısız bir unsuru yok. Şu an kamuoyunun hiç ihtimal vermediği bir isim Fenerbahçe'nin başında olacak. Maçın hakeminin performansı da belirleyici. Kısaca bu maça dair hiçbir öngörüde bulunamıyorum. İçinde pek çok sürpriz isim, hikâye barındıran, çok tuhaf bir maç olacak. İlla bir tahminde bulunacaksam beraberlik diyebilirim.
5

MEHMET ARSLAN

Fenerbahçe derbide Galatasaray’a yenilirse Ali Koç’un deyimiyle asıl facia o zaman olur. Ancak ben, derbinin berabere biteceği hissiyatına sahibim.
4

HINCAL ULUÇ;

Benim favorim Galatasaray
3

EN RAHAT HOCA...

Bu hafta Fenerbahçe'nin başında çıkacak adamın hiçbir sorumluluğu yok. Belki bir Galatasaray - Fenerbahçe derbisine çıkacak tarihteki en rahat hoca. (HINCAL ULUÇ)

2

UĞUR MELEKE;

Hem geçen sezon boyunca hem de bu ağustosta defalarca Gomis’in G.Saray’ın yarısı olduğunu, Fransız santrforun sadece bitirici değil oyun kurucu rolü de bulunduğunu dilim döndüğünce ifade etmeye çalıştım. Gomis kalsaydı, şampiyonluğun açık ara favorisi G.Saray’dı. Gomis gitti ve lig adeta hizaya geldi. Gomis sadece Galatasaray’ın değil, ligin de ayar belirleyeniydi. Gomis’i kim zorla gönderdi ise, G.Saray’a ihanet etmiştir, benim görüşüm bu.
1

EVREN TURHAN;

Galatasaray evinde ilk 10-15 dakika basacaktır... Galatasaray ilk dakikalarda baskı halinde golü bulursa fark olur. Fenerbahçe demorileze olacaktır. G.Saray son iki haftadır kötü oynuyor ama Türk Telekom Stadı'ndaki maç farklı olacaktır. Futbolcular bunun farkında...