Sporx Extra Arama Logo

Mustafa Cengiz'den UEFA'ya tarihi çağrı
50
MUSTAFA CENGİZ'DEN AÇIKLAMALAR
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Mustafa Cengiz, "Bütün transfer dönemleri tek tek incelensin. Her şey açıklansın! UEFA'dan da rica ediyorum, bizleri inceleyin" dedi. İşte o açıklamalar...
49
SAĞLIK DURUMU HAKKINDA
"İyiyim. Üst üste lezyonlar bol çıkıyor, beyin boş olduğu için. Fakat, bizi her ne kadar bu süreç bu hale getirdiyse de bizi kurtaran da Galatasaray ve Galatasaray taraftarlarının ara ara verdiği destek..."
48
KAFAMA SIKAR GİDERİM
"Galatasaray'ın geleceğini karartmak; bana böyle bir şey nasip olmasın. Ben bunu hissetsem bile hbinlerce özür dilerim taraftarımdan. Kendimi yok ederim demeyeyim Ahmet Kaya gibi ama kafama sıkar giderim."
47
HER ŞEY FEDA OLSUN
"Ben bir kulum. Her gün, her saat hata yapabilirim. Galatasaray'ın aleyhine, bu manevi armaya kimse ihanet ettiremez. İşimde acı iflaslar yaşadım. Arkamdan çok hançerlendim. Galatasaray'a her şey feda olsun. Tüm yöneticilere, taraftarlara da dilerim. Taraftarlarımız da öyle. Yağmur, çamur, kar... Maça gelecek para var, dönecek yok. Ben bu insanlara ihanet edemem. Yapamadığıma inandığım anda... Bu bir kapasite meselesi, yapamayabilirim. Bazı kısım muhalefet bizi beceriksiz görüyor. Biz yalanlarda becerikli değiliz. Galatasaray bir kültürdür. Galatasaray bir dürüstlük abidesi olmak durumundadır."
46
ERENCAN YARDIMCI TRANSFERİ
"Erencan, nasıl olur da, çok ayıp ediyorlar, 1-2 tweet gördüm rakiplerin taraftarlarından. Siz diyorlar, 100 bin euro eden bir futbolcuyu 4 milyon küsüre nasıl yolladınız. Transfermarkt mı oldun, orada da şüpheler var. Siz 100 bin euroluk, menkul gibi değerlendiriyorlar, 4 milyon 200 bine nasıl sattınız diyor. Euro mu, TL mi rakam yok, belirsiz. Köylü kurnazlığı, şark kurnazlığı. Köylüler efendimiz ama benim kastım başka. Yok kardeşim. Biz limitler içinde kaldık. Soruyorum, ben TFF ve Kulüpler Birliği toplantısında da sordum. 21 kulüp var. Hepsi dinliyor. Açıklayın dedim. Hayır hangi kulübün, ne kadar açığı var. Açıklanmadı. Dediler ki, mahremiyet. Yahu kardeşim benim 490 küsür, öbürünün 350 küsür limiti var. Bu aldatıcı. İnsanlar zannediyor ki, ben 490 harcayabilirim."
45
TFF AÇIKLASIN
Benim 1 milyon euro'ya yakın limitim var dedim. Siz de açıklayın dedim. Birkaç kulüp ekside, Trabzon artıda olduğunu söyledin. Yeni bir öneri verdim. 25 milyon artıdayım dedim. TFF açıklasın, siz açıklayın dedim. TFF, dedikodulara mahal vermeden hangi kulübün ne kadar limiti vardı, ne kadar aştılar dedim. TFF bunu açıklasın. Ben Galatasaray olarak açıklasın istiyorum. Ben bunu görüyorum, iki kat artırıyorum. TFF'nin açıklayacağını düşünmüyorum. TFF açıklayamaz, KVKK var doğru. Kendileri açıklasın. 1 milyon euro var dedim ben ve kaldım. TFF Lisans Kurulu tek tek didikledi beni. Yetmiyor, ben UEFA'dan da denetleniyorum. Yetmiyor, Ernst Young beni denetliyor tek tek.
44
TFF CEZA VERMEK ZORUNDA
"TFF, limit aşanlara ceza vermek zorunda. TFF bizim milli kuruluşumuz, bizim kuruluşumuz. Ben TFF'yi zora sokmam. Adil olması için her desteği veririm. Bir camiadan korkup kuralları ertelemek bir ülkenin gelecek kuşakların vicdanını ve ahlakını öldürür."
43
EMİN'İ ALİ YAVUZ'U SORMADILAR
"Erencan, hocamızın gelecekleri. Biz bunlara dayanarak Ozan Kabak gibi ilerliyoruz. Bizim en büyük güvencemiz bu gençler. Evvelsi gün bana bir futbolcu geldik. 21 kişilik kadromuzda olan bir futbolcu. Biz bu oyuncuyu, Boluspor'a bedava verdik. Ali Yavuz Kol'u da bedava verdik. 1 kişi sordu mu, rakiplere soruyorum, bizim müzmin muhaliflere soruyorum, onlara da Allah selamet versin. 1 kişi sordu mu Emin Bayram neden bedava Boluspor'a gitti? 400-500 bin euro'ya neden Erencan'ı sordunuz. O da bizim geleceğimiz. Çünkü, oynamak istiyorlar. U16-17 kalktı, rezerv lig harekete geçemedi. Bu futbolcular paslanacak ölecek. Boluspor'da oynarım diyor gidiyor. Öbür Erencan ben Eyüp'te oynarım, forvette boşluk var diyor."
42
OMAR'IN MAAŞINI TAM ÖDEYECEĞİZ
Bizim 17 yabancı futbolcumuz var. Omar'ı askıya aldık. Bize laf atıyorlar, 100 bin euroluk diyorlar. Bana göre kaç yüz bin euroluk futbolcu. Nereden çıkarıyorsun, hangi mezata koydun, hangi köle pazarında satıyorsun. Omar hazırdı, maaşının 1 milyon eurosunu ertelerdik. Çocuk hazırdı buna. Nasıl biz Emre Akbaba sakatken tam maaş ödedik. Sevgili Muslera sakatken tam ödüyorduk, Omar'a da ödeyeceğiz. Sakat adama teklif bile etmedik. Utandık. O hazır olduğu halde bile. Kendimizden utandık. Galatasaray'da, Türk kültüründen geleneğinde bu yok. Diyorlar Erencan! Allahümme salli ala. Edepli ol. Edebini bildirirler.
41
BEŞİKTAŞ'IN AÇIKLAMASI
Ben görüyorum ve arttırıyorum. Beşiktaş'a katılıyorum. Beşiktaş kulübümüz bizden de ricacı oldu, artı 2 yabancıya peki dedik. Niye sadece devre arası diyor. Geçen sezon da olsun, tüm sezonlar olsun. Artırıyorum. Niye bu devre arası? TFF Sicil Kurulu bu konuda hassas. TFF afedersin kimin ne yaptığını biliyor. Kaba konuşmak istemiyorum. Ben UEFA'dan istirham ediyorum, incelesin. Beni TFF, UEFA, Ernst Young inceliyor. UEFA'da Aziz Yıldırım yönetiminden yöneticisi bana geldi deplasmanda teşekkür etti. Bizi de savundunuz dedim. Türkiye bir futbol ülkesi tolerans gösterin dedim. UEFA'da Fenerbahçe'yi dedim. UEFA yetkilisi sandalyeden düşecekti.
40
DÖNÜŞTE GEREK YOK DEDİLER

İp ipullah, sivri külah. Biz UEFA'ya tek başımıza gittik. Önemli avukatlar geldi. Onlar UEFA'yı dinleyebilir miyiz dediler. Dönüşte size avukata gerek yok dediler.

39
GEDSON TRANSFERİ
TFF Sicil Kurulu, dürüst bir kuruluş. Saat 3'te 4'te Gedson transferini girdik. Neden? Kurlar orada güncellenecekti. 3 kuruş da oradan faydalanalım dedik. Bunu genç oyuncu Erencan'ı yıpratarak sormak çok ayıp. Emin'i, Ali Yavuz'u neden sormuyorsunuz? Kendisi ne düşünüyorsa, ne şeytanlık yapıyorsa bizi de öyle görüyor. Aksini kanıtlayın, ben alırım. Biz Erencan'ı karşı kulüp memnun olmadığı takdirde aynı fiyatla geri alırız.
38
PANDEMİ DÖNEMİNDE GELİR KAYBI
Yüzde 60 kayıp var. Türkiye'de ilk kez 1 milyar TL'yi aşan kulüptük. Gelirimiz yüzde 60 azaldı, giderler yüzde 60 arttı. O yüzden uçurum oldu. Yapacak bir şeyimiz yok. 250 milyon TL tribün gelirini yaratma şansımız yok, pandemi var. Dünyada tüm kulüpler zarar etti. Barcelona zarar açıkladı, futbolculardan indirim istedi. İngiliz kulüpleri sahipli olduğu için dayanabiliyor. İtalya'da indirim istediler. Herkes konuştu, mangalda kül bırakmadı. Futbolcularımız indirim yaptı, 1-2 futbolcu indirim yapmadı. Onlar da bir noktaya gelecek.
37
BİZE YANDAŞ DİYORLAR
Bize yandaş diyorlar. Ne alakası var, yok ya! Sen dürüst olacaksın. Sen hangi siyasi görüşte olursan ol mülahazan örnek olacak. Yiğidin hakkını yemeyeceksin. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Eski Maliye bakanımıza, yeni maliye bakanımıza teşekkür ediyorum. Dev bir iş yaptılar. İki keredir kulüplere yapılandırma yapıyorlar. Ben ilk geldiğimde 380 milyon TL yapılandırma yaptım, geldiğimin ayında. Euro olan borçların yarısını TL'ye çevirip erteledim 1 yıl. Yetmedi, ödeyemiyoruz. Sağolsun devlet 5 yıl erteletti. Biz bunun görüşmelerini eski TFF başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman zamanında başladık. 10 yıl dedik geri ödemesiz. Sebep şu; bizim o zamanki kulüplerin borcu 1.4 milyar TL'ydi.
36
YAPILANDIRMA AÇIKLAMASI
Toplam geliri 14'te 1. 3.5-4. Bunu ödemen için 4 yıllık bir ödememe süreci geçirmen lazım. Bunu anlatan da benim. Başkası değil. Ben devletten geldim. Ben devletimin milimetrik zarara düşmesini istemem. Önce devlet ve millet, sonra Galatasaray her zaman. Aldığımız eğitim bu, biz böyle büyüdük. Hiçbir kulübün de zarar görmesini istemem. Devlet 10 yıl yapamadı ama 5 yıl. Bana vaayyy Galatasaray'ı teslim ettin dediler. Güzel kardeşim aç oku faaliyet raporunu. 2030'a kadar zaten her şeyi vermişsin. Euro borçlarını TL'ye çeviriyor, sana 3-5 yıllık ödeme getiriyor. Sen 3-5'i bile ödeyemiyor. Sağolsun devlet varolsun, 5'i 10 yıla çıkardı, 4 yılı ödemesiz. Devlet de sinirleniyor, bir takım insanlar car car konuşuyor. Devlet bunu 7+2 yaptı. 0'a getiriyor. Bu bile müthiş bir şey. Bankalar Birliği, sevgili Hüseyin Aydın, Sevgili Hakan Denizbank'tan, Aktifbank'a da teşekkürler. Kolay değil. Ellerinden geleni yapsınlar. 2.5 yıldan sonra 7 yılda ödeyeceğiz.
35
BANKALAR BİRLİĞİ ANLAŞMASI
Daha imzalamadık Bankalar Birliği anlaşmasını. İmzalama diye bizi mahkemeye verdiler. Sinirim bozuldu. Kayyum atansın denen bir nebakarlar mahkemeye verdi. Bize yapılandırmayı durdurun diyor. 5 yılı 10 yıla çıkarıyor, faizi düşürüyor, ödeme şeklini düşürüyor, hayır diyor, Galatasaray'ın teminatı diyor. Benden adayı istediler, ben veremem dedim. Önceden ne teminat verdilerse aynısını verdim. Senin hisselerin rehindeydi. Bre gafil, aymaz! Biraz oku. İkra! Read! Hangi dilde söyleyeceğimi şaşırdım.
34
MAHKEMEYE VERENLERE MESAJ

Bakın iyi not alın, ey mahkemeye verenler. Ben bunu onlara değil sevgili taraftarla, hala kalp ile destekleyen taraftarlara anlatamam. Ayda yürüsem marsta yürüdü, bizi kandırdı diyecek muhalifler.

33
MAHREMİYET VAR
1.5 yıl sonra sadece faiz ödemesi. Ana para ödemesi 2023-2024 yüzde 3, 2024-25 yüzde 5, 25-26 yüzde 7.5, 26-27 yüzde 10, 27-28 yüzde 12.5, 28-29 yüzde 16, 29-30 yüzde 46. Şimdi herkes aday olsun. Biz bunu imzalarsak herkes aday olsun. Ancak, ücretleri düşürecek bu parayı ödeyeceksin. Amatörler otarşik olacak, kendi yağıyla kavrulacak. Yani donanımlı paralı geleceksin. Yapılandırma bu. Daha da anlatırım ama mahremiyet var. Bunu açıklamamdan bile Bankalar Birliği rahatsız olmuş olabilir. Bankalar Birliği'ne saldırılardan rahatsızım, teşekkür edin.