Sporx Extra Arama Logo

Emre Belözoğlu, Fenerbahçe'de tarihe geçti!
15
EMRE BELÖZOĞLU FIRTINASI
Transfer dönemlerinde Fenerbahçe fırtınası esti. 2020-21 sezonunda hem yaz hem de kış döneminde sarı-lacivertliler, tam 22 futbolcuya imza attırdı. Burada öne çıkan isim ise sportif direktör Emre Belözoğlu oldu. (Milliyet)
14
"ALO BEN EMRE ABİN"
Geçtiğimiz sezonun sonunda futbolu bırakan Belözoğlu, yöneticilikte ilk yılında adeta tarihi bir süreç yaşadı. Birbirinden önemli isimler sarı-lacivertli renklere katılırken, ortaya yıllarca unutulmayacak bir slogan çıktı: “Alo ben Emre abin!”
13
YÖNETİCİLİĞE HIZLI GEÇİŞ
1996-2020 yılları arası üst düzey futbol oynaması; Fenerbahçe, Galatasaray, Başakşehir, Inter, Atletico Madrid, Newcastle gibi önemli kulüplerde yer alması ve A Milli Takım’da uzun yıllar kaptanlık yapmasıyla Türk futbol tarihine geçen Emre Belözoğlu, yöneticiliğe de hızlı geçiş yaptı.
12
İRFAN CAN, MERT HAKAN...
Özellikle genç futbolcuların idol olarak gördüğü başarılı futbol adamı, dünyaca ünlü yıldız Mesut Özil ile Galatasaray’la girilen yarıştan kazanılan İrfan Can ve Mert Hakan başta olmak üzere toplamda 22 futbolcu kadroya katıldı. İkna süreçlerinde ‘Alo, ben Emre abin’ sloganı hep öne çıktı.
11
AVANTAJI ÇOK
Mert Hakan ve İrfan Can’ın imza atmasında özellikle Emre Belözoğlu’na olan sevgi ile saygıları ön plandaydı. Bununla beraber, Mesut Özil’le de ilk andan itibaren hep sıcak diyalogları olan Belözoğlu; Sosa, Perotti, Lemos, Tisserand ve Samatta gibi isimlerin gelmesinde de yabancı dil avantajı ve tanınırlığı ile dikkat çekti. Yaz ve kış transfer döneminde doğrudan ilk 11’de oynayabilecek 22 farklı isim kadroya katıldı.
10
KALE HARİÇ HER YERE TRANSFER
Fenerbahçe’de adeta iki ayrı ilk 11 kurulmuş oldu. Sarı-lacivertli kulüpte sportif direktörlüğe geçiş yaptıktan sonra takım kalitesine vurgu yapan Emre Belözoğlu, yoğun çalışmalar ve mesailer harcayarak büyük emek harcadı. Kaleci bölgesi hariç her mevkiiye transfer yapıldı.
9
STOPER:
Tisserand, Lemos, Szalai
8
SAĞ BEK:
Gökhan Gönül, Nazım Sangare
7
SOL BEK:
Caner Erkin, Novak
6
ORTA SAHA:
Mesut Özil, İrfan Can Kahveci, Mert Hakan, Sosa, Pelkas
5
KANATLAR:
Sinan Gümüş, Osayi-Samuel, Perotti, Valencia
4
FORVET:
Samatta, Cisse, Thiam, Ademi
3
SATIŞTAN DA PARA KAZANDI
Sarı-lacivertliler 22 yeni futbolcu getirmesine karşın oyuncu satışından para kazanmasını da bildi. Vedat Muriç’i sezon başında Lazio’ya 18.5 milyon euroya satan sarı-lacivertliler, Jailson’u da Çin’e 4.5 milyon euroya gönderdi.
2
23.7 MİLYON EURO KAZANDI
Son olarak Dirar’ın Club Brugge’e kiralanmasından da 700 bin euro elde edildi. Toplamda kulüp kasasına 23.7 milyon euro girdi. Fenerbahçe futbolcu, bonservislerine ise sadece 18.3 milyon euro harcadı.
1
EN PAHALISI İRFAN CAN
Mesut Özil, Gökhan, Caner, Sosa, Novak, Mert Hakan, Thiam gibi yıldızlar bedelsiz gelirken, İrfan Can 7 milyon euro ile en pahalı isim oldu.