Arama Logo

Beşiktaş, 2019-2020 sezonunda SİL baştan!
24
Bonservise kısıtlı bütçe

Teknik direktör Şenol Güneş’in yönetiminde üst üste 2 şampiyonluğun yaşanmasının ardından futbol şubesine büyük yatırım yapan yönetim, son 2 sezonda peş peşe gelen beklenmeyen sonuçların ardından ekonomik olarak zor duruma düşmüştü. İlk olarak transferde yeni bir politika belirleyen yönetim, bu dönemden itibaren oyuncu bonservislerine 3 milyon Euro’dan fazla bir ödeme yapmama kararı aldı.

23
İmza parasına sınırlama

Son dönemde bonservisi elinde bulunan futbolculara yönelen Siyah-Beyazlılar, boşta oyunculardan imza parası talepleriyle karşılaşmıştı. Bundan dolayı kasasından imza parası için ödeme çıkan Beşiktaş Yönetimi, yeni ekonomik plan çerçevesinde bu konuda da kısıtlamaya gidecek. Yönetimin imza parası konusunda da üst limitini 1 milyon Euro olarak belirlediği ifade edildi.

22
Bütçede yarı yarıya düşüş

Beşiktaş Yönetimi, mali tedbirler çerçevesinde en önemli çalışmasını futbol takımının bütçesi için yapacak. 67 milyon Euro’luk takım bütçesinin yüzde 50 oranında düşürülmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda birçok isme maaş güncellemesi yapılması düşünülüyor.

21
Yerli isimlerde sabitlenecek

Oyunculara dövizle ödeme yapılması sebebiyle yabancı paradaki dalgalanmalardan direkt olarak etkilenen yönetim, bu durumun önüne geçmek için yerli futbolcularda kur sabitlemesine gidecek. Sabitlenecek sayı, transfer dönemi öncesinde netleştirilecek

20
Kadroda gençlik ateşi

Transfer için bütçesini düşürecek olan Siyah-Beyazlılar, yurt içi ve yurt dışında hedefini genç futbolcular olarak belirleyecek. Bu doğrultuda başta Avrupa olmak üzere birçok kıtada çalışma başlatılıp kadroya genç oyuncular kazandırılacak.

19
Yaprak dökümü başlıyor
Kadroda yüksek maliyeti bulunan futbolcularla da yollar ayrılacak. Yeni sezon öncesinde kulüpten gönderilmesi beklenen isimler arasında; Gary Medel, Ricardo Quaresma, Adriano, Oğuzhan Özyakup, gibi futbolcuların yer aldığı konuşuluyor. (Orhan Yıldırım / Fanatik)
18
Transferde kota olacak

Ekonomik olarak en büyük değişikliği transfer konusunda yapacak olan Siyah-Beyazlılar, genç oyuncular dışarıda bırakılmak kaydıyla sadece 3 transfer yapacak. Takımdan ayrılanların olması halinde de öncelik gençlere verilecek.

 

17
KAGAWA KONUSU SIKINTI

Kagawa’nın yüksek bonservisi ve kulübü Borussia Dortmund’un indirime yanaşmaması sebebiyle Japon yıldız sezon sonun büyük ihtimalle takımdan ayrılacak. Quaresma’nın da alacakları ödenerek sözleşmesi feshedilecek.

16
ADRIANO, KARIUS

Adriano’nun sezon sonu biten sözleşmesi yenilenmeyecek. Karius’un da Liverpool’a dönmesine kesin gözüyle bakılıyor. Sözleşmeleri devam eden Medel, Larin, Mirin, Roco ve Lens için gelen teklifler değerlendirilecek. Medel için İngiliz kulüpleri devrede ve Şilili yıldızdan önemli bir bonservis geliri bekleniyor. Larin, Roco, Mirin ve Lens’in elden çıkarılması ise biraz zor çünkü üç oyuncuya da henüz teklif yok.

15
ŞARTLAR ZORLAŞIYOR

Yabancıların çoğundan kurtulmak isteyen ancak Atiba, Ljajic ve Vida’yı kadroda tutmanın planlarını yapan yönetimi sezon sonunda çok zorlu bir süreç bekliyor. Çünkü üç oyuncunun da durumu kritik. Atiba ile bir yıl daha devam edilmesi konusunda görüşmeler yapılıyor ancak şu anda iki taraftan da resmi bir açıklama yapılmadı. 

14
6.5 MİLYON EURO SORUN

Tecrübeli oyuncunun vücudunun bir sezonu daha kaldırıp kaldırmayacağından emin olmadığı öğrenildi. Takımın yeni on numarası Ljajic için ise yönetimin 6,5 milyon avro bonservis satın alma opsiyonunu kullanması gerekiyor. Ancak kulübün ekonomik şartları bu paranın ödenmesi önünde ciddi bir engel teşkil ediyor. Kartal gerekli kaynağı bulamazsa Ljajic de aynen Talisca gibi yuvadan uçacak. Vida’nın elde tutulması da çok zor çünkü Hırvat savunmacıya teklif yağıyor. Beşiktaş’ın sezon sonunda Vida için Fransız ve İngiliz kulüpleriyle zorlu rekabete girmesi bekleniyor.

13
PEKTEMEK TAKIM ARIYOR

Beşiktaş’taki 8 yıllık macerası sezon sonunda sözleşmesinin bitecek olması sebebiyle noktalanacak olan Mustafa Pektemek, arayışa geçti! Sözleşme yenilenmeyeceği menaceri aracılığıyla kendisine iletilmesinin ardından yeni takım arayışına başlayan 30 yaşındaki futbolcu, kariyerine bir Spor Toto Süper Lig kulübünde devam etmeyi hedefliyor. Pektemek, 8 sezonluk Beşiktaş kariyerinde 150 maça çıkıp 30 gol atmıştı. 

12
RICARDO QUARESMA
Beşiktaş ile bir yıl daha sözleşmesi bulunan Ricardo Quaresma'nın transferi Ocak ayında adeta direkten dönmüştü. Porto'ya transferi son anda iptal olan Quaresma'yı elden çıkartarak hem bonservis geliri elde etmek isteyen hem de oyuncunun yıllık ücretinden kurtulmak isteyen Beşiktaş'ta Porteklizli dönemi sona erecek. Ricardo Quaresma sakatlığı nedeniyle ülkesi Portekiz’e gitmişti. Ülkesinden mesaj veren Quaresma, yeni sezonda Beşiktaş’ta kalmayacağını kaydetti. Q7’nin eski takımı Porto ile anlaşmaya vardığı, 1 sezon daha ülkesinde forma giydikten sonra, aktif futbol hayatına nokta koyacağı öğrenildi

Sözleşme bitiş tarihi: 2020
Yıllık ücret: 1.7 milyon euro
11
JEREMAIN LENS

Beşiktaş yönetimi, gelecek sezon 2.3 milyon euro'ya oynayacak Jeremain Lens'e sürpriz bir teklif yaptı. Gelecek sezon mali olarak ayağını yorganına göre uzatmaya hazırlanan siyah-beyazlı yönetim sonraki iki sezonda 1.95 ve 1.8 milyon euro almayı kabul eden Hollandalı oyuncuya; kalan üç yıl için de senelik 1.8 milyon euro önererek toplamda 650 bin euro'luk bir fedakarlık yapmasını istedi.Sözleşme bitiş tarihi: 2022
Yıllık ücret: 2 milyon euro
10
ADRIANO
Ocak ayında Brezilya'ya döneceği konuşulan ancak Beşiktaş'ın istediği bonservisi getiremediği için takımda kalan Adriano'nun sözleşmesi sezon sonunda sona erecek. Adriano ile sözleşme yenilemeyecek olan siyah-beyazlı yönetim, kasasında da 1.8 milyon euroluk ücreti tutacak. 

Sözleşme bitiş tarihi: 2019
Yıllık ücret: 1.8 milyon euro

9
GARY MEDEL
Beşiktaş'ta son dönemdeki performansıyla eleştirilen Medel, Ocak ayında Çin'e transfer olacaktı ancak siyah-beyazlı yönetim ile Çin kulüpleri bonservis bedelinde anlaşamayınca süreç askıya alındı. Bir yıllık daha sözleşmesi bulunan Medel ile yollarını ayıracak olan Beşiktaş, Şilili futbolcuya da ödeyeceği 2.3 milyon euroyu da alternatif planlarında kullanacak.

Sözleşme bitiş tarihi: 2020
Yıllık ücret: 2.3 milyon euro
8
DORUKHAN TOKÖZ

Beşiktaş'ın yeni yıldızı Dorukhan için Genoa 6 milyon euroluk bir teklif sundu ancak Beşiktaş, milli futbolcu için 20 milyon euroluk bir bonservis bedeli talep ediyor. Dorukhan'ı elden çıkartmak istemeyen Beşiktaş, transfer politikasını da Dorukhan modeli üzerine kurdu. Dorukhan gibi ucuz maliyetli futbolcuları kadroya katarak, "değer yaratmayı" planlayan Beşiktaş, yüksek maliyetli futbolcuları ise elden çıkartacak ve 59 milyon euro takım maaş bütçesini 30 milyon euroya çekecek.

 

7
DOMAGOJ VIDA
Beşiktaş'ın en yüksek satış potansiyeline sahip futbolcusu konumunda bulunan Vida ile sözleşme 2 yıl daha devam ediyor ve siyah-beyazlı yönetim, Hırvat futbolcunun satışında bu kez biraz daha yumuşak davranarak 15 milyon euroyu gördüğü anda satışa onay verecek.

Sözleşme bitiş tarihi: 2022
Yıllık ücret: 3 milyon euro