Sporx Extra Arama Logo

UEFA ile Kulüpler Birliği anlaşamadı, karar ertelendi
19
UEFA, BÜYÜK KARARINI ERTELEDİ

30 yıl sonra Şampiyonlar Ligi için hiç olmadığı kadar radikal kararlar almak isteyen UEFA, Avrupa'nın en iyi kulüpleri ile arasındaki rekabette ticari hakları kimin kontrol etmesi gerektiği konusunda bir anlaşmazlık yaşanması nedeniyle son kararını ileri bir tarihe erteledi. UEFA'nın yürütme komitesinin çarşamba günü 2024'ten itibaren Şampiyonlar Ligi'nin yeni formatını ve genişlemesini onaylaması bekleniyordu. Ancak, toplantıda böyle bir karar verilmeyecek. UEFA, Şampiyonlar Ligi ile ilgili kararını 19 Nisan'daki yürütme kurulu toplantısına erteledi.

18
TİCARİ HAKLAR NEDENİYLE ANLAŞMAZLIK

Avrupa'nın önde gelen kulüplerini temsil eden Avrupa Kulüpler Birliği ile UEFA arasındaki ticari haklar konusundaki anlaşmazlık nedeniyle karar ertelendi. UEFA ile Avrupa Kulüpler Birliği, 17 üyeyle birlikte karma Kulüp Yarışmaları Komitesi kurdu. Bu komite salı günü toplandı. Manchester United Yönetim Kurulu Başkanı Ed Woodward ve Manchester City CEO'su Ferran Soriano, bu komitenin üyeleri arasında yer alıyordu ve toplantıdan anlaşma olmadan ayrıldı. Bu toplantı sonrası UEFA Yürütme Kurulu, 30 Mart tarihli toplantısına resmi açıklama yapmayacağını bilerek toplandı.

17
ZENGİN KULÜPLER, DAHA FAZLA KONTROL İSTİYOR

Görüşmelerin durma noktası, Şampiyonlar Ligi'ndeki format değişikliği olmadı. Avrupa'nın özellikle daha küçük futbol ülkelerinin federasyonları ve kulüpleri, bu değişikliğe itiraz etti. Katılımcı takım sayısı 32'den 36'ya çıkmasına karşın, 4 yeni hakkın 2'sinin doğrudan Avrupa'nın büyük liglerine verilmesi itirazların odak noktası oldu. Anlaşmazlık, Avrupa Kulüpler Birliği'nin Şampiyonlar Ligi'nin yayın ve ticari haklarının nasıl satıldığı ve pazarlandığına dair daha fazla kontrol sahibi olmak istemesinden kaynaklandı.

16
CEFERIN NE DEDİ, NE YAPTI?

UEFA'nın bazı kontrol noktalarını Avrupa Kulüpler Birliği'ne devretmeyi uygun bulduğu ancak kilit kararları veto etme istedi anlaşıldı. Bu anlaşmazlık sonrası, Avrupa'nın küçük ve orta ölçekli kulüplerinin, ülkelerinin ve liglerinin çıkarlarını daha fazla savunmayı vaad ederek 2016'da iktidara gelen UEFA Başkanı Aleksandar Ceferin'i daha zor bir konuma sokacak ve daha büyük bir baskıyla baş başa bırakacak. Bununla birlikte Aleksandar Ceferin, önceki UEFA başkanları gibi Avrupa'nın büyük liglerine ve büyük kulüplerine daha çok taviz vermek zorunda kaldı.

15
KULÜPLER BİRLİĞİ, DAHA DA FAZLASINI İSTİYOR

Bu tavizler, Avrupa'nın zengin kulüplerinin Avrupa Süper Ligi'ni kurmak için ayrılma restini çekmesini bırakmasına neden oldu. Ancak, zengin kulüpler şimdi çok daha fazlasını talep ediyor. UEFA'nın en değerli varlığının geleceği, rekabeti elden geçirmek için daha radikal planların ilk kez ortaya çıktığı 2019'dan bu yana netameli bir konu oldu. Avrupa Kulüpler Birliği, Avrupa Süper Ligi'ni daha çok kapalı bir lig şeklinde dizayn ediyordu. Bu lige sadece geçici olarak 3 Avrupa kulübü girip çıkacaktı.

14
KÜÇÜK LİGLER İTİRAZ EDİYOR AMA NE FAYDA

Sonuç olarak, Şampiyonlar Ligi'nin 32 takımdan 36 takıma çıkması ve İsviçre sistemi kabul edildi. Ayrıca, UEFA'nın her kulübün Şampiyonlar Ligi'nde oynadığı garanti maç sayısının 6'dan 10'a çıkarmayı yerel liglerin itirazlarını da reddederek kabul etti. Tüm bu maç sayısı, Şampiyonlar Ligi'nin eleme turları öncesi maç sayısını 125'ten 225'e maça çıkaracak. Zaten sıkışık takvimlere 4 maç haftası daha ekleyecek.

13
YENİ SİSTEM İSVİÇRE MODELİ

UEFA Şampiyonlar Ligi, klasikleşen formatını yenilemek ve turnuvaya daha fazla heyecan katmak için 'İsviçre sistemi' denilen yeni bir modeli getirecek.

12
2024'TEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

UEFA yetkilileri, yeni format ile ilgili tüm modelleri inceledikten sonra 'İsviçre sistemi'nde karar kıldılar. Kurallara ve anlaşmalara göre şu an kullanılan sistem en az 2024'e kadar devam edecek. 2024'ten 2033'e kadar ise yeni sistem kullanılacak.

11
TÜRKİYE DE GÖRÜŞ BİLDİRMİŞTİ

Mart ayı başında konuyla ilgili görüşlerini bildiren TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı konuyla ilgili şu açıklamaları yapmıştı: "UEFA 2024 sonrası için çalışmalarını yapıyor. Buna 'Swiss System' (İsviçre Sistemi) diyorlar. Bu sisteme göre; her takım kendi ayarındaki rakiplerle oynuyor. Takım sayısını 36 yapıp, maç sayısını arttırmayı planlıyorlar. 36 takımın kabul görmesi yüksek bir ihtimal. Sayı 36'ya çıkarsa Türkiye Ligi'nde şampiyonluğa ulaşan kulübün gitme şansı daha fazla olacak. Normalde Süper Lig formatı düşünülüyordu, bu Avrupa futbolunun ölümü demekti, biz de görüş bildirdik"

10
AMAÇ, DAHA FAZLA 'BÜYÜK' MAÇ

Buna göre 1 takım, 10 farklı rakibe karşı 10 grup maçı oynadıktan sonra tur atlayacak. Bu sistemin temel amacı, büyük takımları normalden daha fazla birbirleriyle grup aşamasında karşılaştırmak olarak belirlendi. Böylece, TV reytingleri ve pazarlama gelirleri de artırılmış olacak.

9
DAHA FAZLA GELİR, DAHA FAZLA SPONSOR

Grup maçlarının daha rekabetçi olmasını amaçlayan UEFA, grup aşamasında oynanacak 4 fazla maçın daha çok gelir getireceğine dair fizibilite çalışmalarını da inceledi. Daha fazla gelirin, Avrupa'nın dev kulüplerinin UEFA'dan ayrı kendi Süper Lig projelerini de rafa kaldıracağına dair bir inancın olduğu bilgisi verildi.

8
YENİ SİSTEMİN TÜM AYRINTILARI

İsviçre sistemi şöyle işleyecek. 36 takım yer alacak ve bu takımlar 4 ayrı torbaya ayrılacak. Grupta 10 maç oynanacak. Tüm maçlar farklı takımlara karşı oynanacak. Ülke ayrımı olmayacak.

7
36 TAKIM NASIL BELİRLENECEK?

1 ülkeden takım sınırlaması en fazla 4 iken, yeni sistemde 5 veya 6 olacak. Avrupa'nın 5 büyük liginden 5'er veya 6'şar takım alındıktan sonra, kalan katılımcılar şöyle belirlenecek; UEFa kulüpler sıralamasına göre 2 takım alınacak. Bu 2 takım Şampiyonlar Ligi'nde olmayan ancak kulüp puanında en üstte yer alan iki takım olacak. Ayrıca, Şampiyonlar Ligi'ne takım gönderemeyen ülkeler arasından en iyi puana sahip olan ülke 1 takımı direkt gönderecek.

6
MAÇ TAKVİMİ

Grup aşaması eylülde başlayacak ve ocak ayında sona erecek. Salı ve çarşamba günlerine ek olarak artık perşembe günleri de Şampiyonlar Ligi maçları oynanacak. Yerel liglerin gelirini düşürmemek adına hafta sonu Şampiyonlar Ligi maçları oynanmayacak. 

5
YENİ KURA ÇEKİMİ FORMATI

Kura çekimi şöyle gerçekleşecek. 1. torbadaki bir takım, 1. torbadan 2, 2. ve 3. torbadan 3, 4. torbadan 2 takımla oynayacak. 2. torbadaki bir takım, 1. ve 4. torbadan 3, 2. ve 3. torbadan 2 takımla oynayacak. 3. torbadan bir takım, 1. ve 4. torbadan 3 takım, 2 ve 3. torbadan 2 takımla oynayacak. 4. torbadaki bir takım, 1. ve 4. torbadan 2, 2. ve 3. torbadan 3'er takımla oynayacak. Oynanacak tüm maçların sonunda tek bir puan durumu oluşacak.

4
İLK 8 SIRA, DİREKT SON 16'DA

Grup aşaması sona erdiğinde ilk 8 sıradaki takım direkt olarak son 16 turuna kalacak.

3
SON 16 İÇİN ELEME MAÇLARI

9 ila 24. sıra arasındaki takımlar eleme maçları oynanacak. 9. sıradaki takım ile 24. sıradaki takım, 10. sıradaki takım ile 23. sıradaki takım şeklinde eşleşmeler belirlenecek. Buradan turu geçecek 8 takım, UEFA Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu'na kalacak.

2
SON 16 TURU EŞLEŞMELERİ

Son 16 turundaki eşleşmeler de sıralamaya göre belirlenecek. 1. sırada bitirecek takım, 16/17. sıra eşleşmesinin galibiyle karşılaşacak. 2. sırada bitirecek olan takım, 15/18. sıra eşleşmesinin galibiyle karşılaşacak. Takımlar, oluşan turnuva ağacı sonrası finale kadar çift maç eleminasyon sistemiyle devam edecek. Final yine tek maç olacak.