Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

İşte 96. Gazi Koşusu'nun şampiyon adayları

Türk atçılığının en prestijli mücadelesi 96. Gazi Koşusu'nda deklareler 24 Haziran Cuma günü tamamladı ve start alacak 22 safkanın isimleri belli oldu. 
23
İŞTE GAZİ'DE KOŞACAK ŞAMPİYON ADAYLARI

Türk atçılığının en prestijli mücadelesi 96. Gazi Koşusu'nda deklareler 24 Haziran Cuma günü tamamladı ve start alacak 22 safkanın isimleri belli oldu. Yarışçılığımızın derbisinde zafer için piste çıkacak safkanlar ve jokeyler şu şekilde oluştu;

22
AGE OF FIRE
96. Gazi Koşusu’na katılacak 5 Torok temsilcisinden ilki, Age Of Fire, Mozaik Org.San.Tic.A.Ş. tarafından yetiştirilen, Deniz Kurtel’in sahibi olduğu bir isimdir. 5 kez start alan ve kariyerinde 2 birinciliği bulunan Age Of Fire, 23 Mart 2022 tarihinde (Maiden) ve 16 Nisan 2022 tarihinde (Şartlı-4) koşular kazanmayı başarmıştır. Dinçer Cebeci Koşusu (KV-9) ve Ankara’daki Mehmet Akif Ersoy Koşusu’nda (G2) elde ettiği ikinciliklerle dikkatleri üzerine çeken doru erkek tayın antrenörlüğünü Hakan Yüzbaşı üstlenmektedir.
21
ANADOLU GURURU
Tuğban İzzet Aksoy’un hem yetiştiricisi hem de sahibi olduğu safkan, 9 Şubat 2022 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromunda ilk defa piste çıktığı Private Tender Koşusu’ndan (Şartlı-1) galibiyetle ayrılarak kariyerine başlamış oldu. Alper Tepebaşı’nın antrene ettiği Mendip temsilcisi, yarış hayatı boyunca bir yarış kazanmış ve toplamda beş yarış koşup beşinde de tabelaya girmiştir.
20
BABA ŞAHİN
Hasan Koçyiğit'in sahibi olduğu doru erkek tay, ilk startını 19 Nisan 2021'de Şanlıurfa'daki Şartlı-1 koşuda aldı ve ikinci oldu. Şahin Başoğlu ve Meryem Korkmaz yetiştirmesi safkan ilk birinciliğini ise 17 Mayıs 2021'de yine Şanlıurfa'daki Maiden koşuda elde etti. Bugüne kadar 13'ü çim, 5'i kum ve 3'ü sentetik olmak üzere toplam 22 koşuda start alan tay, ilgilerine 5 kez birincilik sevinci yaşattı. Ergün Çetinkurt'un antrenörlüğünü üstlendiği safkan, kariyerinin ilk ve tek Grup koşu zaferini 17 Temmuz 2021 tarihinde Ankara'da Ferit Yardımcı ile katılım gösterdiği Demokrasi ve Milli Birlik Günü Koşusu'nda (G2) elde etti.
19
BOLD SEA ROVER

Melis Kurtel Emin’in sahibi olduğu, Ayşegül Kurtel tarafından yetiştirilen doru erkek tay Bold Sea Rover, yarış yaşamına Temmuz 2021’de İstanbul çim pistindeki Saadettin Koşusu’nu (Şartlı-1) ekürisi Final Dance ardında ikinci tamamlayarak başladı. Bu koşunun ardından II. İnönü Koşusu’nu (G3) kazanarak kariyerinin ilk birinciliğine ulaşan tay, TYAYSD Koşusu (G2) ikinciliğiyle Çaldıran Koşusu (G1) ve Sakarya Koşusu (G2) üçüncülüklerinin ardından, 2022 yılındaki ilk birinciliğine Ergin Talay Koşusu’nda (KV-8) ulaştı. 96. Gazi Koşusu öncesi Erkek Tay Deneme (G1) ve Sait Akson (G2) Koşularında boy gösteren ve tatminkâr neticeler elde eden Bold Sea Rover, Hakan Yüzbaşı tarafından antrene edilmektedir.

 
18
BRIGHT HOPE

Özlem Ece Karamazı’ya ait Bright Hope, 2021 yılı Eylül ayında Sea Hero Koşusu (Şartlı-1) galibiyetiyle başladığı kariyerinde, start aldığı 8 koşunun 5’ini zaferle noktalamayı başardı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Koşusu’nu (G3) kazanma başarısı gösteren, Yaşar Demir antrenesindeki doru erkek tay, son startında Ankara’daki KV-9 koşudan da galip ayrılmasını bildi.

 
17
CAFER BEY
İsa Özkan’ın sahibi ve Erol Çoklar’ın yetiştiricisi olduğu tay, 2 yaşlılığında start aldığı 9 koşunun 3’ünden galibiyetle ayrıldı. 3 yaşlılığında katıldığı ilk koşusunu da kazanan safkan, son 2 startında KV-ve KV-8 koşuları üst üste kazanarak bu yıl 96’ncısı yapılacak Türk atçılığının derbisi Gazi Koşusu’na katılıyor. Hüseyin Karabulut tarafından antrene edilen safkanın Bursa ve İstanbul Hipodromlarında gerçekleştirdiği 18 startta toplam 6 birinciliği bulunuyor.
16
CAPTAIN FANTASTIC
Sema Ulaş’ın sahibi, Mozaik Org.San.Tic.A.Ş.’nin de yetiştiricisi olduğu safkan, 12 Temmuz 2021’de Bursa’daki Maiden koşu ikinciliğiyle kariyerine başladı. Batuhan Ay antrenesindeki Mshawish temsilcisi, yarış hayatı boyunca toplamda 10 yarış koşmuş olup bunlardan 4 birincilik, 1 ikincilik ve 2 beşincilik elde etmiştir. Bu sene yapılan Sait Akson (G2) ve Erkek Tay Deneme (G1) Koşularında ise tabelada kendisine yer bulamamıştır.
15
CHEEKY SON
Emir Hasan Yılmaz’ın yetiştiricisi, Dursun Konukcu’nun sahibi olduğu Cheeky Son’ı Atilla Gökçe antrene etmektedir. 1 Temmuz 2021 tarihinde Kocaeli Kartepe Hipodromunda katıldığı koşuyla yarış hayatına başlayan ve 2 yaşlı olarak katıldığı tek koşuda üçüncü olan Cheeky Son, bu yıl 9 Nisan günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda katıldığı koşuyu kazanarak Maiden’a veda etti. 20 Mayıs günü 1900 metre çim pistte katıldığı Şartlı-3 koşuyu kazanan tay, son olarak 8 Haziran günü start aldığı 2100 metre çim pistteki M. Niyazi Polatyar Koşusu’nu (KV-9) birincilikle tamamlamıştı. 3 yaşındaki Cheeky Son, bugüne kadar katıldığı 5 koşuda 3 birincilik, 1 üçüncülük, 1 de dördüncülük elde etti.
14
ÇAKIRLAR

Semra Aksu’nun sahibi ve yetiştiricisi olduğu safkan Süleyman Onay tarafından antrene ediliyor. Yarış hayatına geçtiğimiz yılın Haziran ayında 75. Yıl Ankara Hipodromunda katıldığı koşuyla başlayan safkan, daha sonra Adana, Antalya ve İstanbul Hipodromlarında olmak üzere katıldığı 14 yarışın 4’ünden galibiyetle ayrıldı. Safkanın başarıları arasında Demokrasi ve Milli Birlik Günü Koşusu (G2) beşinciliği ile Öğretmenler Günü Koşusu (KV-6) galibiyeti bulunuyor.

 
13
DOLLAR MAN
Kemal Kurt’un yetiştiricisi, Ender Mehmet Karaman’ın sahibi olduğu doru erkek tay Dollar Man, yarış hayatına 5 Eylül 2021 günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda katıldığı Our Guile Koşusu’nu (Şartlı-1) kazanarak başladı. 2 yaşlı olarak katıldığı 5 koşuda 2 birincilik elde eden tay, 3 yaşlı olarak 9 Mart günü katıldığı 2000 metre mesafeli sentetik pistteki Nafiz Kurt Koşusu’nu (KV-7) kazanmayı başardı. Son startında M. Niyazi Polatyar Koşusu’nda üçüncü olan, Atakan Şıvgın’ın antrene ettiği Dollar Man bugüne kadar 12 koşuda 3 birincilik, 1 ikincilik, 5 üçüncülük, 2 dördüncülük elde etti.
12
FINAL DANCE

Nimet Arif Kurtel’in sahibi olduğu, Mozaik Org.San.Tic.A.Ş. yetiştirmesi doru erkek tay, yarış hayatına Temmuz 2021’de İstanbul çimindeki Saadettin Koşusu’nu (Şartlı-1) kazanarak başladı. Antrenörlüğünü Batuhan Ay’ın üstlendiği safkan, bir ay kadar sonra Ankara’da katıldığı Karayel Koşusu’nu (G1) üçüncü olarak tamamladı. Ardından Tay Deneme (G2) ve TYAYSD (G2) Koşularını kazanarak ivme yakalayan tay, 2 yaşlılığını Çaldıran Koşusu (G1) ikinciliğiyle kapattı. Yeni sezona Dubai’de start veren Final Dance, Super Saturday koşuları kapsamında piste çıktığı Al Bastakiya’da (L) dördüncülük elde etti. Nisan sonunda yeniden İstanbul’a gelerek Preveze Koşusu’nu (A3) yakın farkla ikinci sırada noktaladı. Daha sonra Gazi Koşusu adaylarının en önemli provalarından Erkek Tay Deneme (G1) ve Sait Akson (G2) Koşularında zafere imza atarak son derece başarılı bir tablo çizdi.

 
11
HARDMET
Engin Bekiroğulları’nın yetiştirdiği, Harun Kahraman’ın da sahibi olduğu doru erkek tay, Manila Koşusu (Şartlı-1) ikinciliğiyle başladığı kariyerinde, üçüncü startı olan Adana’daki Maiden mücadelede galibiyetle tanıştı. Erhan Dıblen antrenesindeki safkan, Ergin Talay Koşusu’nda (KV-8) ikincilik, Ankara’daki önemli Gazi provalarından Mehmet Akif Ersoy Koşusu’nda (G2) ise üçüncülük elde etti.
10
MAXIMUS BOY

Adnan Türkoğlu’nun sahibi ve Hülya Yıldız’ın yetiştiricisi olduğu safkan, 6 Ağustos 2021’de Bursa’da kariyerine, üçüncülük elde ettiği Ocean Crest Koşusu (Şartlı-1) ile başladı. Şükrü Çelik antrenesindeki doru erkek tay, yarış hayatı boyunca toplamda start aldığı 22 koşuda; 6 birincilik, 2 ikincilik, 6 üçüncülük ve 5 dördüncülük elde etti. Maximus Dream temsilcisi son olarak 22.05.2022 tarihinde Tevfik Çelikoğlu Koşusu’ndan (KV-8) galibiyetle ayrıldı.

 
9
MYSTIC POWER
Tayral Tutumlu’nun sahibi ve yetiştiricisi olduğu safkan, Şefik Aydemir tarafından antrene ediliyor. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında 75. Yıl Ankara Hipodromunda elde ettiği 4’üncülükle yarış hayatına başlayan tay, 2’si Adana Yeşiloba Hipodromunda olmak üzere bugüne kadar 13 kez start aldı. Eskişehir Sanayi Odası Koşusu (A2) galibi olan safkanın diğer parlak yarışları arasında ise Kraliçe II. Elizabeth (G2) ve Hitit Koşusu (A3) üçüncülükleri bulunmaktadır.
8
RAGE OF THE WIND
Deniz Kurtel’in sahibi olduğu, Mozaik Org.San.Tic.A.Ş. yetiştirmesi doru erkek tay Rage Of The Wind, yarış hayatına 8 Ocak 2022 tarihinde katıldığı Şartlı-1 mücadele ile başladı. Hakan Yüzbaşı antrenesindeki tay, bu koşudaki ikinciliğinin ardından, art arda katıldığı Maiden ve Handikap-15 mücadeleleri sentetik pistte lehine çevirmeyi başardı. Safkan, Nisan ayı içerisinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koşusu (KV-7) üçüncülüğü ve Preveze Koşusu (A3) beşinciliği elde etti. Rotasını bu iki koşunun ardından Ankara’ya çeviren ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Koşusu’nda (G3) üçüncü sırayı alan tay, kariyerinin en önemli sınavını verdiği Mehmet Akif Ersoy Koşusu’nu (G2) kazanarak 96. Gazi Koşusu yolunu tamamlamış oldu.
7
ROYAL BABY
Yarış hayatının ilk startını 22 Ağustos 2021'de İstanbul’daki Mujtahid Koşusu (Şartlı-1) ile alan, Alaettin Özcan’a ait safkan, ilk birinciliği ise 19 Ocak 2022'de yine İstanbul'da koşulan Maiden mücadelede elde etti. Berrin Gedik tarafından yetiştirilen al erkek tay, tamamı İstanbul'da geçen kariyeri boyunca 6'sı çim, 11'i ise sentetik olmak üzere toplam 17 koşuya katılım gösterdi. Yarış hayatında elde ettiği 3 birinciliği de Görkem Özçelik ile kaydeden, Mehmet Akkılıç'ın antrenörlüğünü üstlendiği safkan, Türk yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu'nda kariyerinin ilk Grup yarış zaferini hanesine yazdırmak için boy gösterecek.
6
SİGOŞ
Onur Dilbaz'ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu Sigoş, 18 Mayıs 2021'de Ankara'da birincilik elde ettiği Royal Abjar Koşusu (Şartlı-1) ile birlikte kariyerine start verdi. Bu mücadelenin ardından 8'i Açık koşu olmak üzere toplam 9 mücadelede boy gösteren, İbrahim Bekiroğulları'nın antrene ettiği safkan, Çaldıran (G1) ve Preveze (A3) Koşularında Gökhan Kocakaya ile galibiyet elde etti. 26 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek 96. Gazi Koşusu'nda boy gösterecek doru erkek tay, kariyerinde üçüncü kez ilgililerine Grup koşu zaferi yaşatmak için bu prestjli mücadeleye katılacak.