Sporx Extra Arama Logo

VAR analizi: "Kesin sonuç vermez!"
10
Guardian gazaetesinden Rob Draper, VAR ve ofsayt kuralını inceleyen bir yazı hazırladı ve dikkat çeken tespitlerle, önerilerde bulundu.
9
PARMAĞI OFSAYT OLABİLİR

Bazı şeyler doğru gelmiyor. Haziran ayında UEFA Uluslar Ligi’nde Jesse Lingard’ın golü iptal edildiğinde de gelmemişti, kalecinin forvete attığı inanılmaz pas ve harika bitiriş ama iptal edildi çünkü defalarca tekrardan sonra ayak parmağı belki ofsayt olabilirdi. 

8
OMZU 2.4 CM ÖNDEYDİ

Cumartesi günkü West Ham-Manchester City maçında Gabriel Jesus’un golü iptal edildi çünkü Raheem Sterling’in omzu 2.4cm ofsayttı, bu mesafe video gösterildiğinde neredeyse anlaşılmaz haldeydi.

7
BİR YOLU BULUNMALI

Bir şeyler doğru gelmiyor. İşin esası ve futbolun eğlencesi defanstan ofansa serbest şekilde akarak skor yapmaktır. Otoriteler, oyunun dengesini bozmadan Lingard ve Jesus’un gollerinin sayılmasının bir yolunu bulmalı.

6
SAYILSALAR CİDDİ BİR İTİRAZ OLMAZDI

VAR’dan önce hiçbir yardımcı hakem Sterling’in veya Lingard’ın pozisyonuna ofsayt veremezdi. O kesitleri insan gözü ile yakalamanız imkansız. Ancak tahmin edebilirsiniz ve eğer tahmin ediyorsanız o ofsaytı veremezsiniz. Her iki pozisyon da gol olarak geçerdi, televizyon tekrarlarında çizilen çizgilere de insanlar “Evet belki birkaç santim ofsayt olabilir ama bu kararı yanlış yapmaz” derlerdi. 

5
O HIZDA, 13 CM HATA PAYI VAR

İnsanlar ofsayt kararının siyah ve beyaz kadar net olmasını bekliyor. Ama Adam Shafiq tarafından kanıtlandığı üzere VAR ile bunun olması pek de mümkün değil. Çünkü VAR’ın Sterling’in hızında aldığı televizyon görüntüleri 13cmlik kesitlerden oluşuyor yani 13cmlik hata payı var, ki bu da kayda değer bir mesafe.

4
OFSAYT OLMAMAYA DAHA YAKIN

Ofsayt kararları Sterling’in pozisyonunda olduğu kadar marjinal olduğunda, VAR’ın tartırmaya açıka olmayan kararlara karışma prosedürünü atlamış oluyoruz aslında. Çünkü VAR bile şu anki kesit sayıları ile emin olamaz. Saniye başına 50 kare, %100 emin olmak için yeterli değil. Hatta  şu an elimizde olan kesitlerin bize verdiği karelerle VAR sadece 13cm’e kadar karar verebiliyor ama Sterling’in ofsayt pozisyonu 2.4 santim olarak belirlendi, 13cm hata payının olduğu yerde 2.4cmlik pozisyon ofsayt olmamaya daha yakındır.

3
'KESİN VE AÇIK'

Sonuç olarak ne yapabiliriz? VAR deneyini tamamen kaldırabiliriz ama şu an için bu imkansız duruyor. En hızlı ve kolay çözüm ofsayt kuralına ‘kesin ve açık’ terimlerini eklemek olacak. Sonuç olarak güzel bir golü engellemek için yollar aramıyoruz, kararları verirken eğer net bir durum yoksa yardımcıların içgüdülerine ve tahminlerine bırakmak daha doğru. Böylece Jesus ve Lingard’ın golleri iptal olmamış olurdu. 

2
KURALI BİRAZ DEĞİŞTİREBİLİRİZ

Ayrıca kuralı biraz daha değiştirerek denemenin de faydalı olabileceğeni düşünüyorum. Yani topla oynayabileceğiniz herhangi bir bölgeniz rakip savunmacıdan gerideyse sizi ofsayttan kurtarmış olacak. Böylece omzunuzu bile sakınmak durumunda kalmadan ve savunmacıların neredeyse 1 metre mesafe çalmasına izin vermeden hücum edebilirsiniz. Bu da savunmacıların elinde olan ofsayt kuralı avantajını, hücumcuların avantajına restore etmiş olur. 

1
HAYATI SAVUNMACILAR İÇİN KOLAYLAŞTIRMAYALIM

Tabiki her zaman kararlar hakkında tartışmalar olacak ve her zaman o çizgiyi çekmek durumunda kalacaksız. Ama şu anda yanlış yerden çiziliyor ve bu durum hayatı savunmacılar için çok kolaylaştırıyor. Jimmy Hill’in daha önce de belirttiği gibi, hayatı savunmacılar için kolaylaştırmak futbolun konusu değil.