Sporx Extra Arama Logo

Türkiye'de Ganalı bir hakem Aval Mübarek Muhammed
9

"İNŞALLAH TÜRKİYE'NİN SEVDİĞİ..."

Gana'dan Türkiye'ye okumak için gelen ve öğrenciliğin yanı sıra hakemlik yapan Aval Mübarek Muhammed, "İnşallah Türkiye'nin sevdiği Ganalı hakem olurum. O yüzden Türkiye'de kalacağım." dedi. Ülkesi Gana'dan 2013'te Türkiye'ye gelen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hemşirelik Bölümü son sınıf öğrencisi Muhammed, hakemliğe başlama sürecini ve hakemlik anılarını AA muhabirine anlattı.
8

"BANA 'BOLU' DİYORLAR"

Muhammed, "Türkiye'deki Ganalı öğrenciler arasında Bolu'ya okumaya gelen ilk benim. Ganalı arkadaşlarım, Bolu şehrini bilmedikleri hatta ismini bile hiç duymadıkları için bu şehri onlara hep ben anlatıyordum. Bu yüzden arkadaşlarım bir süre sonra bana 'Bolu' demeye başladı. Artık hepsi gerçek ismim yerine bana Bolu diyor." ifadelerini kullandı. Türkiye'ye gelmeden önce Gana'da da top koşturduğunu ve futbola ilgisinin olduğunu dile getiren Muhammed, Türkiye'ye geldikten sonra da öğrenciliğin yanı sıra sürekli futbol oynadığı için bu esnada birkaç hakemle tanışma fırsatı bulduğunu söyledi.
7

"TFF, BOLU'YA ATADI"

"Hakemler bana sürekli 'İlerde futbolu bırakmak ve spora devam etmek istiyorsan hakemliğe başvurabilirsin, o da güzel bir şey' diye tavsiyede bulunuyorlardı." diyen Muhammed, derslerinin yoğunluğu nedeniyle bir süre sonra aktif olarak futbol oynamayı bıraktığını ve bu yüzden hakemliği seçtiğini aktardı. Ganalı Muhammed, hakemlik yapması için Türkiye Futbol Federasyon (TFF) tarafından Bolu'ya atandığını ve burada oynanan maçları yönettiğini belirterek, "Geçen seneden beri hakemlik yapmaya başladım. Yabancı olduğum için işlemlerim bayağı uzun sürdü fakat artık bütün işlemleri tamamladık." diye konuştu.