Arama Logo

Yazarlardan Süper Lig değerlendirmesi
10
YAZARLARDAN SÜPER LİG YORUMU

Sabah Spor yazarları, Süper Lig gündemi ve şampiyonluk yarışıyla ilgili sorulara cevap verdi.

YAZARLARDAN SÜPER LİG YORUMU
9
"SONUNU NASIL GÖRÜYORSUNUZ?"

"Lig tarihinde böylesine yıkıcı demeçlerin verildiği, hataların olduğu, rakiplerin birbirini en ağır bir şekilde suçladığı bir sezon herhalde olmamıştır. Futbol, futbol olmaktan çıktı. Bu işin sonunu nasıl görüyorsunuz?"

\
8
"KİM BU TAVŞANLAR"

LEVENT TÜZEMEN: "Fenerbahçe yöneticisi Selahattin Baki, Pendik maçı sonrası hakemden şikayet ederken, Trabzonspor karşılaşmasına atıfta bulunarak, "TFF'nin Trabzonspor maçında şapkadan nasıl bir tavşan çıkaracağını hep birlikte göreceğiz" dedi. Muhabirler, "Kim bu tavşanlar?" diye soru bile sormadılar. Aslında tavşanlar VAR'a yuva yapmış! Bu tavşanları acaba kim besliyor? Medyanın bozulduğu ve soru bile soramadığı bir dönemde yöneticileri, TFF'yi, hakemleri kim eleştirecek? Bu kaos ortamında Galatasaray konuşuyor, Fenerbahçe cevap veriyor… Fenerbahçe konuşuyor, Galatasaray cevap veriyor…"

\
7
"TFF BAŞKANI VAR ODASINA OTURMALI"

LEVENT TÜZEMEN: "Bu işin çözülebilmesi için, adaletin sahaya yansıması için TFF Başkanı ve yönetimi, sadece gözlemci olarak VAR odasında oturmalılar. Çünkü bütün dolaplar VAR odasında dönüyor. Ayrıca VAR'da görev yapan ve skandal kararlara imza atanların yakın çevresi dahil ekonomik kazançları gözden geçirilmelidir."

\
6
"NEFESİ VERENLER BAŞKA"

GÜRCAN BİLGİÇ: "Adalet duygusu yitirildiği zaman bu açıklamaların yapılması da kaçınılmaz. Takımlar lehlerine yapılan hatalar üzerinden değil aleyhlerine olan kararlar veya rakiplerinin kayrıldığını düşündüğü pozisyon üzerinden siyaset üretmeye çalışıyorlar. Buradaki tek amaç, hakemleri baskı altına almak. Maalesef tek yönlü, yıkıcı, 'Benden sonrası tufan' bakış açısı var. Sorun şu; kararlar 'hata' olmaktan çıktı. Kulüp yöneticileri biliyorlar ki o düdükler çalınırken nefesi verenler başkaları. O yüzden rekabeti dışarıya taşımak, sahada oyuncuların beceremediğini hakem kararlarından ummaktan başka çareleri kalmadı. Federasyon değişiyor, MHK değişiyor ama hakemler değişmiyor. Çünkü yönetenler yönetmeye devam etmek istiyorlar."

\
5
"DERİN BİR BUNALIM SÜRECİ"

ALİ GÜLTİKEN: "Futbolun söylemlerle kirletildiği çok derin bir bunalım süreci yaşıyoruz. Herkes hakkını savunma adına her türlü aşırılığı yapabilmeyi bir hak olarak görmeye başladı. Bugün Mert Hakan'ı konuşuyoruz, yarın bir başkasını konuşacağız. Futbol ortamı artık bunları normalleştirdiği için her şey kanıksanmaya başladı. Kendi ligini, kendi değerini bu kadar ayaklar altına alan bir futbol ülkesi haline geldik. Kendimizi de oyunumuzu da ligimizi de futbolcumuzu da teknik adamımızı da yöneticimizi de maalesef değersizleştiriyoruz. Sonuçlarını da hep beraber yaşıyoruz."

\
4
ŞAMPİYONLUK YARIŞI

"Kim şampiyonlukta daha şanslı artık?"

ŞAMPİYONLUK YARIŞI
3
"AVANTAJ GALATASARAY'DA"

ALİ GÜLTİKEN: "Burada fikstür avantajına bakmak lazım. Fenerbahçe'nin 3 derbi maçı var. Galatasraray ise tek derbiyi sahasında Fenerbahçe ile oynayacak. Bunun yanında Fenerbahçe'nin Sivas ve Konya gibi zorlu deplasmanları da var. Denge biraz daha Fenerbahçe'nin aleyhine gibi görünse de süreç farklı olacaktır. Galatasaray açısından ise Fenerbahçe ile kendi sahasında oynayacak olması, kağıt üstünde avantajı elinde tutuyor gibi görünüyor."

\
2
"GALATASARAY ÇOK DAHA ŞANSLI"

LEVENT TÜZEMEN: "Galatasaray tek kulvarda oynayacağı için çok daha şanslı görünüyor. Fenerbahçe'nin Avrupa'yı da katarsak yolu uzun. Galatasaray hata yapmazsa ya da VAR'daki tavşanlar tarafından ısırılmazsa şampiyonluğa daha yakın."

\
1
"RAKİBİ SADECE G.SARAY DEĞİL"

GÜRCAN BİLGİÇ: "Fenerbahçe'nin trafiği, Galatasaray göre daha fazla. Dolayısıyla yıpranacak. Bunun üstüne bir de değişen standartlarla oynadıkları-oynayacakları maçlar var. Fenerbahçe'nin rakibi sadece Galatasaray değil. Sonuçta her maç bıçak sırtı oynanıyor. Seyrantepe'deki finale kadar iki takım da kazanarak gidemez, puan kaybedecekler. Dolayısıyla şampiyona derbi günü karar verecek."

\