Arama Logo

Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye Süper Kupa yanıtı! Tüzemen açıkladı
10
TÜZEMEN'İN YORUMLARI

Sabah Spor yazarı Levent Tüzemen, verilecek cezalar, Süper Kupa kararını ve Milli Takım'da yaşanan Semih Kılıçsoy kriziyle ilgili değerlendirmeler yaptı.

TÜZEMEN'İN YORUMLARI
9
"LİGDEN DÜŞÜREN BAŞKAN OLARAK GEÇİRMEZ"

SORU: F.Bahçe'nin olağanüstü genel kurul kararında yetki değil konunun tartışılacağı bilgisi SPK'ya bildirilmiş. Yönetim, kongrede, "Ligden çekilin" desteği alırsa uygular mı? Türk futboluna bedeli ne olur?

"F.Bahçe yönetimi, genel kuruldan güven oyu istiyor. F.Bahçe gibi büyük bir camianın ligden çekilmeye sıcak bakacağını düşünmüyorum. Ali Koç ve yönetimi, yetki alsa bile uygulayacaklarına inanmıyorum. F.Bahçe bu ülkenin kilometre taşlarından. Hiçbir yönetim, bedeli ağır olacak harekette bulunamaz. Ali Koç, F.Bahçe tarihine adını ligden çekip küme düşüren başkan olarak yazdırmaz. F.Bahçe'nin ligden çekilip çekilmeyeceği konusu GSYİAD'ın iftar gecesinde hiç konuşulmadı. Benim oturduğum masada gündeme bile gelmedi. Ama ben G.Saray camiasının da F.Bahçe gibi büyük bir camianın ligden çekilmesini isteyeceğine inanmıyorum."

\
8
"CAMİALAR ADIM ATMALI"

"Yıllardan beri iki camia ezeli bir rakip olmalarına rağmen son dönemlerde birbirleri ile ciddi tartışma yaşıyorlar. Bir gazeteci olarak gözlemim, 6 yıllık Ali Koç yönetiminde yaşanan kavgalar, 20 yıllık Aziz Yıldırım yönetiminde bile yaşanmadı. Camianın büyüklerinin devreye girip bu kavgaların bitmesi konusunda adım atmalı."

\
7
'PRAG MAÇLARINDA NEREDEYDİNİZ'

"G.Saray, ertelenme olayına sıcak bakmıyor. F.Bahçe, erteleme gerekçesi olarak nisan ayında oynayacağı üst üste 7 maçı gösterdi. G.Saray da, "Şubat ayında biz de 8 maç oynadık o zaman neredeydiniz" diye soruyor! F.Bahçe, erteleme isteğine ülke puanını koz olarak gösteriyor. G.Saray da, "Biz Sparta Prag ile oynarken ülke puanı yok muydu" diyor. Ayrıca kazansan da kaybetsen de ülke puanı ile ilgili çok önemli bir sıralama değişikliği olmayacak."

'PRAG MAÇLARINDA NEREDEYDİNİZ'
6
"CEZALAR VİCDANLARI KANATMAMALI"

TFF'nin ne kadar titiz çalışma yaptığını önümüzdeki hafta göreceğiz. Kararlar, hem adaletli olmalı hem de vicdanları kanatmamalı. Özellikle çaresiz bir adama tekme atan Oosterwolde'nin hareketi de doğru analiz edilmeli. Hatırlatırım Hollandalı Kluivert, Barcelona'da oynarken böyle bir hareket yapmış ve ne ceza almıştı! Pepe, Real Madrid'de benzer hareket yapmış ve ne ceza almıştı.

\
5
"TFF BAŞKANI OLSAM KURALLARI ESNETMEZDİM"

"Size deseler ki, "TFF başkanı sizsiniz ve icraatlarınızı bekliyoruz." İlk olarak ne yapardınız?"

"Güçlü bir MHK Başkanı'nı göreve getirir, hakem seçimlerini özel olarak yapardım. Liyakatı öne çıkarırdım, tüm hakemlerin yabancı dil bilmesini şart koşardım. Hatalar sonunda sert yaptırımlarda bulunurdum, yetersiz ve kalitesiz hakemlerle yola devam etmezdim. Samimi davranırdım, kulüp yöneticileri ile bir araya geldiğimizde masaya yumruğumu vururdum. Kim olursa olsun arıza çıkaranları deşifre ederdim. Kuralları esnetmem, daha güçlü hale getirirdim."

\
4
"AYRICALIK İSTİYORLAR!"

"Tahkim Kurulu; F.Bahçe, Beşiktaş, Kasımpaşa, A.Gücü, İstanbul, Pendik, Karagümrük, Sivas ve A.Demir'in 44. maddeye eklenen yaptırımlara itirazını görüştü, iptal kararı verdi. Yorumunuz nedir?"

"44. maddeye eklenen kararların değişmesine imza atan kulüpleri kınıyorum. İnsan bunu değiştirirken biraz utanır. Bundan sonra ipini koparan sahaya dalar, hakemi de döver. Sonra elini kolunu sallayarak evine gider. Yani bu değişiklik şimdi mi yapılır? Maç oynanırken kural değişir mi? Ayıptır, günahtır! Saha içi terörü engellemeniz gerekirken artıracak işler yapıyorsunuz. Bu değişiklik, adalet istemek değil ayrıcalık istemektir."

\
3
DEĞİŞEN KURAL NE DİYORDU?

"Futbolcu, yönetici veya kulüp görevlilerinin müsabaka görevlilerine yönelik fiili müdahale içeren saldırılarında, bu kişilerin mensubu olduğu kulübe 3 puandan 6 puana kadar puan silme cezası, eleme usulüne göre düzenlenen müsabakalarda kulübün ilgili turnuvadan ihracına karar verilir. Lig usulüne göre düzenlenen müsabakalarda kulüp mensupları tarafından ihlalin aynı sezon içerisinde ikinci kez tekrarı halinde, kulüp ligden ihraç edilerek bir alt lige düşürülür."

DEĞİŞEN KURAL NE DİYORDU?
2
"SEMİH'E YAPILAN ETİK BİR YANLIŞ"

"Milli takım sorumlularının, Semih'i önce A takıma çağırıp sonra Ümitlere göndermelerini etik olarak doğru bulmuyorum. Semih, en baştan Ümit Milli Takım'a çağrılabilirdi. Bu anlayış, Semih'in psikolojisini olumsuz etkiler. Semih'in haklı olsa bile Feyyaz Uçar'ı arayıp "Beni buradan alın" demesini de doğru bulmuyorum. Sonuçta Milli Takım'da görev yapmak ayrıcalıktır. Ayrıca genç oyuncu, Ümit maçında güzel oyununu golle süsledi. Montella, Semih'i karşısına alıp konuşmalı, neden böyle tercihte bulunduğunu açıklamalı. Bu arada İtalya ile oynanacak milli maç çok önemli. Semih'e de Ümitlerde büyük ihtiyaç var. Ama 2024 finallerinde Semih mutlaka A Milli Takım'da olmalı."

\
1
"MONTELLA MAVİ BONCUK DAĞITTI!"

"Montella'nın, Macaristan önündeki kadro tercihini ve değişikliklerini beğenmedim. İtalyan hoca, mavi boncuk dağıtır gibi 'herkes oynasın' anlayışında. Örneğin, Yusuf Yazıcı ile Arda Güler'i aynı anda sahaya sürmesi hataydı. İkisi de sol ayaklı hem de aynı oyun anlayışına sahip. Ayrıca bir santrfor planlaması yapmalı. Daha önceki maçlarda Barış Alper'i oynatmıştı. Macaristan önündeki santrforsuz sistemi Milli Takım'a yarar getirmedi. Santrfor adayları kimlerdir? Formdaysa Cenk Tosun, Barış Alper, Kenan Yıldız ya da Semih Kılıçsoy…"

\