Arama Logo

Beşiktaş - Karagümrük: Tartışmalı pozisyonlar
7
KARAGÜMRÜK - BEŞİKTAŞ: TARTIŞMALI POZİSYONLAR

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS'ta Trio ekibi, Fatih Karagümrük - Beşiktaş maçındaki hakem kararlarını değerlendirdi. İşte Deniz Çoban'ın Bülent Yıldırım ile birlikte yorumlarıyla masaya yatırılan Fatih Karagümrük - Beşiktaş maçının tartışmalı pozisyonları…

6
PENALTI VAR MI?

Tayyip Talha Sanuç'un vuruşunda Bertolacci'ye çarpan topta penaltı var mı?

Bülent Yıldırım: Tayyip Talha Sanuç’un röveşata hamlesi Bertolacci için bir tehlike oluşturmuyor. Endirekt serbest vuruş gerektirmez. Nizami vuruştan sonra da Bertolacci’nin kapalı sol dirseğine çarptığını görüyoruz. Dolayısıyla burada herhangi bir ihlal yok ve hakemin devam kararı doğru.

Deniz Çoban: Bir oyuncu, ancak böyle yükselebilir. Penaltı olmaması için ancak böyle önlem alabilir. Tamamen temiz bir pozisyon. Hakem, yanılmadan geçmiş burayı.

5
PENALTI VAR MI? OFSAYT DOĞRU MU?

Borini'nin ceza sahası içinde yerde kaldığı pozisyon ve VAR incelemesi

Bülent Yıldırım: Öncelikle yardımcı hakemi yargılayabileceğimiz bir durum yok. Çok ince bir durum olduğu için kaçırmış olabilir. Video Hakem açısından bakarsak ben kaleci Mert’in Fabio Borini açık, bariz penaltıyı gerektiren bir müdahale yaptığını görmüyorum ki şüphelendiğimiz ters açı kamerası gelinceye kadar… Video Hakem’in o açıda şüphesi var. Şüphesi olduğu için de bir diyalog gerçekleşiyor.

Deniz Çoban: Sırayla gidersek bir defa ofsayt Video Yardımcı Hakem’in konusu değil. Sonrasında penaltı olursa, gol olursa ya da bariz gol şansını engelleyen bir kırmızı kart olursa öncesine bakıp o kararın atak başlangıç fazına dönmüş olacak. Yani bu ofsayta bakmadı aslında hakem. Video Yardımcı Hakem, sonrasında kaçan %100 bir penaltı olduğunu düşündü ve çağırdı.

Bülent Yıldırım: Forvet oyuncusu o noktada bir temas olsa da düşsem diye bekler çünkü topu çapraza doğru çıkarmış. Ben, penaltı olmadığı fikrindeyim. Bunun penaltı olduğunu düşünenler de olabilir.

Deniz Çoban: Ben de burada çok açık bir penaltı olmadığını düşünüyorum. Siz, ‘Penaltı değil’ diyorsunuz; ben, kalecinin elini yere koyuyor olması hakkıdır ama bunu yaparken dikkatli davranmalı ve oyuncunun bir sonraki hamlesini etkilememelidir. Burada etkilemiş olabilir. Penaltı da verse hakemi eleştirmem ama bana göre de penaltı yok.

Bülent Yıldırım: Bana göre yoruma açık olan, açık ve bariz kanıt sunulamadığı bir pozisyon. Tek açıda bir şüphe var. Pozisyonda bence gereksiz müdahalede bulunuldu. Atak fazı süreci incelendiği zaman da krampon farkıyla çıkan bir ofsayt söz konusu.

Deniz Çoban: Aynı fikirdeyim. VAR müdahalesinin burada yanlış olduğunu düşünüyorum. Hakem, incelemeye çağrıldıktan sonra da sonucu bilinen müdahale yapması gayet doğru. Yanlış korner atılmadı, ofsayt ile başladı. O açıdan oyunun gidişatını etkileyen bir durum yok.

4
GOL ÖNCESİ EL VAR MI?

Cenk Tosun'un golünde Welinton'un eline top temas ediyor mu?

Bülent Yıldırım: Oyun kuralları, 1 Temmuz 2022’den geçerli olmak üzere, ‘Atak fazındaki bütün elle oynamalar atak fazının başında dahi olsa golle sonuçlandığı zaman Video Hakem’in müdahalesi ve golün iptali gerekiyor’ diyor. Bu çalışıldı ve şuna karar verildi. Futbolun doğası elle atılan golü kabul etmiyor. Kazara çarpsa bile… Vuruş anında veya hemen akabinde… Buna müdahale edeceğiz. Video Hakem müdahalesi ile, ‘Ele temas var’ denilecek ve gol iptal edilecek. Bu kadar basit. Ancak golü atan oyuncudan önceki aşamada, atak fazının tamamında kasıtlı veya bilerek elle oynama olmadığı sürece o gol geçerli sayılacak. Burada Welinton, bilerek topu kafasıyla oynuyor. O top, dizinin üzerinde doğal konumdaki eline düşüyor. Kasıtlı bir elle oynama var mı? Yok. Cenk Tosun’un attığı gol temiz. Çünkü öncesinde Welinton’ın kasıtlı, bilerek elle oynaması yok.

Deniz Çoban: Top, sadece eline çarpıyor. Eline çarptıktan sonra kaleye girseydi, eline çarptıktan sonra Welinton önüne düşüp kendi golü atsaydı bu gol iptal edilecekti. Fakat eline çarptıktan sonra üstüne bir de Karagümrüklü oyuncunun eline çarpıp Cenk’in önüne düşüyor ve futbol oyun kuralları, bu golün verilmesi gerektiğini belirtiyor.

3
OZDOEV'İN GOLÜNDE OFSAYT VAR MI?

Bülent Yıldırım: Golü atan oyuncunun topun gerisinden geldiği pilot kameradan bile iyi kötü görülüyor. Oyuncu, topun gerisinde olduğu için ofsayt olma şansı yok. Temiz bir gol.

Deniz Çoban: Çok üzerinde durulacak bir pozisyon değil. Akılda kalmasın diye aldığımız bir pozisyon.

2
SAISS'İN DIAGNE'YE MÜDAHALESİ

Bülent Yıldırım: İki kolunu da kullanarak riskli bir hamleyle Romain Saiss’ın bir teması var. Sebep-sonuç ilişkisi hiç yok. Mbaye, kendini çok kolay bırakmış. Etkili bir itme olsaydı Video Hakem müdahale ederdi. Futbol içindeki bir nizami şarjı, Diagne’nin kötüye kullandığını düşünüyorum. Devam kararı bence doğru.

Deniz Çoban: Darbe ile oyuncunun düşüşü arasında tam bir illiyet bağı görülmüyor. Benim açımdan da burada hakemin devam kararı doğru. Diagne’nin oyuncunun elini koymasını kullanarak kendini yere bıraktığını düşünüyorum. Oyuncunun bir sonraki hamlesini etkilerse ihlal olur. Eli hissettiği zaman kendini bıraktığını düşünüyorum.

1
GEDSON FERNANDES'İN HAKEME TEPKİSİ

Deniz Çoban: İtiraz için geliyor, maç oynanmıyor ve Ali Şansalan’ı benim tabirimle silkeliyor. Kırmızı göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu gelip elinin tersiyle kaldırımda biri size yapsa, ‘Ne oluyor?’ dersiniz. Fakat dediğiniz çok doğru. Saha içinde bazen ne için, nasıl olduğunu anlayamayabiliyorsunuz. Maç bittikten sonra bunu daha sağlıklı değerlendirebilse…

Bülent Yıldırım: Fernando Muslera, Dünya Kupası’nda maç bittikten sonra yaptığı bu hamleyle 4 maç ceza aldı. Bu riskli bir hamle Gedson açısından…

Deniz Çoban: Dördüncü sarı kartı oldu ve cezalı duruma düştü. Kırmızı kart ile cezalandırıldığı durumda üç sarı kartı cepte kalırdı ve atılmış olurdu.