Arama Logo

Ali Koç'tan flaş açıklamalar!
49
ALİ KOÇ'TAN AÇIKLAMALAR
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 8-9 Haziran'da yapılacak başkanlık seçimleri ve takımın son durumu için açıklamalarda bulundu.
ALİ KOÇ'TAN AÇIKLAMALAR
48
"İNŞALLAH FENERBAHÇE KAZANIR"

"İnşallah Allah'ın izniyle Fenerbahçemize yakışacak bir seçim sürecindeyiz. Fenerbahçe demokrasisinin kuvvetlendiği bir seçim olsun. İnşallah Fenerbahçe'nin kazandığı bir seçim olur."

\
47
"DİĞER ADAY KAZANIRSA DESTEKLEYECEĞİZ"

"Diğer aday kazandığı takdirde biz de ona destek vermek için elimizden geleni yapacağımızdan şüpheniz olmasın. İki dönem boyunca kayıtsız, şartsız desteklerini esirgemeyen tüm taraftarlarımıza ve kongre üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun.

\
46
"102 PUAN ALSAK RAKİBE 103 TOPLATIRLARDI"

"Olağanüstü bir sezon geçirdik. Fenerbahçe kötü bir sezon geçirdi diyen varsa iyi niyetli değildir. Şampiyon olamadık. Biz 102 puan alsak, rakibe 103 puan aldıracaklardı."

\
45
"HERKESİ YENDİK SİSTEMİ YENEMEDİK"
"99 puan, 99 gol, en çok gol atan takım, en az yenilen takım, en çok averajı olan takım, deplasmanlarda namağlup, derbilerde 4 galibiyet, böyle bir tabloyu sezon başında çizdeydik, altına imza atar, "Biz bu sene net şampiyon olduk" der geçerdir. Herkesi yendik ama sistemi bir kez daha yenemedik. Ama ben hocamızla, takımımızla, gösterdikleri mücadeleden dolayı, bize yaşattıkları mutluklardan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Olağanüstü bir sezon geçirdiler."
\
44
"21. YÜZYILDA KİMSE YOK"

"21. yüzyılda şampiyon olan hiçbir takım, 90 puan ve üstü almamış. Fenerbahçe tarihinde hiç almamış. Dolayısıyla böyle baktığımız zaman insanın içi acıyor. Detaylara bakarsanız, Sivas maçı diyelim, Galatasaray, Antalya maçı... İş bittikten sonra konuşuyor diyebilirsiniz ama geçen hafta oynadığığımız derbi maçı bizim yıllardır anlatmaya çalıştığımızın repliki oldu. Allah'a çok şükür bizim yüzümüze güldü, onların değil."

\
43
"İKİNCİ DEVRE 1 KIRMIZI KART GÖRMÜŞLER"

"İki takım şampiyonluğa oynuyor. Aynı sayıda maç yapıyor. Biri 523 faul yapıyor, biri 516 faul yapıyor. 65 sarı kart alıyorlar. Koskoca sezonda sadece ve sadece bir kırmızı kart alıyorlar. Avrupa'da dört kırmızı kart aldılar. Oynadıkları maç sayısı belli. Biz ise 516 faulden 88 sarı kart, 5 kırmızı kart alıyoruz. Trabzonspor maçına 9 sarı kart sınırında oyuncu ile çıktık. Böyle bir şey ilk defa görüyorum. Şeytan aslında ayrıntıda gizli."

\
42
"BUNU HİÇBİR ŞEKİLDE ANLATAMAZSINIZ"

"Son 5 sezonun, son 10 sezonun puan tablosuna bakıyorsunuz. Son 5 senede biz 5 puan öndeyiz. Son 10 senede, Galatasaray 718, Fenerbahçe 717, Beşiktaş 700, Başakşehir 635, Trabzonspor 607. Aradaki tek fark, şampiyonluğu olmayan tek takım Fenerbahçe. Bunu hiçbir futbol mantığı ile anlatamazsınız."

\
41
"5 TAKVİYE YAPMAK İSTİYORUZ"

"Bu sene de benzer bir üzüntü ile karşılaştık. Ama ben şahsen çok daha hırslandım. Son iki senede finansal fair-play, federasyonun sıkıştırmaları olsun bir nebze kalksın ve ne kadar iyi planlama yaptığımızı, kadro kurduğumuzu gördünüz. Geçen sene de çok iyi top oynadık. Bir noktadan sonra sarsıldık. Bu sene rekorları kırdık, son haftaya kadar taşıdık. Ama bir şekilde sistemi yenemedik. Neden umutluyum, artık Fenerbahçe'nin çok iyi bir kadrosu var. Fenerbahçe tarihinin en iyi sonucunu bu kadro almıştır. İnşallah bu kadronun üzerine 3-4 bilemezdiniz 5 çok sıkı ilave yapmamız gerekiyor. Bunun planları hazır. Nisan ayından beri Mario ve ekibi çalışıyor. İyi kadro kurunca, iyi teklifler de geliyor. Hiç bırakmayı istemediğimiz oyuncular var. Onlara gelen ilgi var. Onları da değerlendirmek zorundayız. Bugünkü tabloyu koruyorsak, üzerine 3-4 futbolcu ile çok daha kuvvetli bir takımımız olacak."

\
40
"ÇOK KALİTELİ KADRO KURACAĞIM"
"Şampiyonluk sözü veriyor musun, şampiyonluk sözü verip de gerçekleşeceğini bilsem, her gün şampiyonluk sözü veririm. Herkese şampiyonluk mesajı atarım. Ama öyle olmuyor. Daha önce de söylediğim gibi, inşallah şampiyonluk sözü vermeyi gerektirmeyecek bir kalitede kadro kuracağımızdan zerre kadar şüpheniz olmasın."
\
39
"6 SENEDE İYİ İŞLER YAPTIK"
"Kulübümüzde son 6 senede çok güzel işler yaptık. Futbolda işler iyi gitmeyince bunlar gölgelendi. Ama bunlar sağlıklı bir kulübün olmazsa olmazlarıydı. Büyük çaba sarf ettik. Futbolda başarı gelince bunların kıymetini çok daha iyi anlayacaksınız."
\
38
"SİSTEMİ YENDİĞİMİZ ZAMAN AÇILACAĞIZ"
"Futbol A takım yapılanmamızda finansal sorunlar ve tecrübe eksikliği nedeniyle ilk iki üç sene yanlış transferlerimiz oldu. Kadro mühendisliğini daha iyi yapabilirdik. Ama o 4 senede de şampiyonluk fırsatımız vardı. Önümüze çıkan engeller ile birlikte hatalı tercihler ile birlikte ilk 4 sene bocaladık. Ona rağmen 2021'de sahamızda Sivasspor'u yensek şampiyonduk. Ersun Yanal döneminde 22. hafta en iddialı takım bizdik. Ondan sonraki 7 hafta 21 puanın 18'ini kaybettik, resmen çaldırdık. Ama son 2 seneden de görebileceğimiz gibi dersler aldık, doğru hamleler yaptık. Son 2 senede Avrupa'nın 5 ligine oyuncular verdik. Avrupa çeyrek final kapısından döndük. Böyle bakınca, işin futbol tarafını istediğimiz noktaya getirip, sistemi yendiğimiz zaman arka arkaya gelecek."
\
37
"GELECEĞİMİZ ÇOK AYDINLIK"
"Daha iyi yapabileceğimiz şeyler olabilirdi. Arzu ettiğimiz noktaya geldik mi, gelmedik. Ama bizim hiçbir zaman Fenerbahçe'ye bilerek, isteyerek bir yanlışımız olmadı. Bundan sonra da olamaz. Bundan sonra tünelin ucundaki aydınlık bize göre çok parlak, çok aydınlık."
\
36
"MALİ YAPIYI İYİ YÖNETTİK"
"2018 yılında, bizim geldiğimiz yıl, UEFA'nın bir raporu çıktı. Bu rapora göre, batmaya en riskli kulüp Fenerbahçe. Bunu Avrupa'nın amiri olan UEFA söylüyor. En acısı, tüm kulüpler arasında sadece Fenerbahçe'nin, net borcunun uzun vadeli varlıklarından daha fazlaydı. Yani borcumuz, elimizdeki varlıktan çok daha fazlaydı. Bu raporun bir de kapağı vardı. Manşetinde Fenerbahçe'yi koymuştu. En riskli kulüp olarak. 612 milyon euro borç dedik, şubat ayı sonuyla 307 milyona indik. Tam anlamıyla yarı yarıya indik. Şöyle söylüyor karşı taraf, "Biz giderken 3 milyar, şimdi 11 milyar borç var" diyorlar. Bunu da yanlış yönlendirmek için değil, anlamadıkları için söylüyorlar. O günün 3 milyarını bugünün enflasyonuyla bugüne getirdiğimiz zaman bizim borcumuz 23.7 milyar TL'ye geliyor. TL'den de euro'dan da baksanız kulübün borcu yarılandı. Allah o günleri bize bir daha yaşatmasın. Daha gidecek çok yolumuz var. Mali yapımızı doğru şekilde yönettiğimizi düşünüyorum."
\
35
"TEK KURUŞ ALACAĞIM YOK"
"Bu noktada bir spekülasyon yapılan bir konuya değinmek istiyorum. Ne yazık ki bu ülkede doğruyu söyleyenler, bunu ispatlamak zorunda. Ama yalan söyleyen, bombayı bırakıyor ortaya ve çık işin içinden çıkabilirseniz. Şimdi de maksatlı bir şekilde bir yalanı servis ediyorlar. Bizim kulübe hibe ettiğimiz kaynağı, başka biri seçildiğinde geri isteyecekmişiz diye yalan söylüyorlar. Benim Fenerbahçe'den alacağım tek bir kuruş yoktur. Bunun aksini söyleyenler de şerefsizce yalan söylüyorlar."
\
34
"TARİHİMİZİN EN İYİ KADROSUNU KURDUK"

"Kulübümüze yeni gelir kaynakları sağlarken, diğer taraftan transferi harcama kalemi olmaktan çıkartıp yatırım kalemi haline geldik. Transferler konusunda içiniz rahattır diye düşünüyorum. Geçmişte verilen büyük transfer zararları büyük ölçüde kapatıldı. Tarihi gelirler elde ettik. Avrupa'nın 5 büyük liglerine oyuncu yolladık ve transfer piyasasının dikkatini çektik. Harcama limitlerinden kurtulduktan sonra da bence tarihimizin en iyi kadrosunu kurduk. Biz geldiğimizde kadro değerimiz 75 milyon euro'ydu, bugün 201 milyon euro."

\
33
"100 MİLYON DOLARLIK KAYIP OLDU"
"Biz hem rekabet ederken, hem kurumsallaşmaya çalışırken finansa bağımsızlığımızın temelini attık. Bunu geleceğimiz için çok önemli buluyorum. Bunu yaparken, bizim dışımızda bir sürü faktör vardı. Bizim 6 yılda 100 milyon dolar yayın geliri kaybımız oldu. Sağ olsun federasyon, yayıncı kuruluşa ne hikmetse... İndirim, indirim, kur sabitleme... 6 sene evvel 41 milyon dolar alırken bu sene 7.5-8 milyon dolar yayın gelirimiz olacak. Pandemiden aşağı yukarı 80 milyon dolar kaybımız oldu. Kur farkı malumunuz."
\
32
"ŞAMPİYONLUK KADAR BAŞARILIYIZ"

"Bütün bunlara rağmen gemiyi yüzdürebildik, mali yapıyı belli bir seviyeye getirdik, battık bittik durumundan çıkıp, en kısa zaman içinde bu yapılanmadan da çıkabilecek noktaya geldik. Ben bunu futbolda şampiyonluk kadar başarı olarak görüyorum. Mali olarak sağlam temellere dayanmayan kulüpler ileride sürdürülebilir sportif gidişat faaliyetlerini sürdüremez."

\