Arama Logo

Fırat Aydınus: "30 yıldır böyle bir şey görmedim"
10
FIRAT AYDINUS'TAN YORUMLAR
Fırat Aydınus, Trabzonspor - Fenerbahçe maçının ardından yaşanan olaylar hakkında TV 8.5 ekranlarında değerlendirmelerde bulundu.
FIRAT AYDINUS'TAN YORUMLAR
9
"HAKEMİN YAPTIRIMI OLMAMASI..."
"Trabzonspor - Fenerbahçe maçları, son 10-15 yıl içerisinde ambiyansıyla, hararetiyle çok farklı bir konseptte oynanıyor. Bu yeni bir şey değil. Çeşitli nedenlerden ötürü has bir durum. Buna benzer çok maçlar yönettim. İçinde yaşarken dışarıdan bakıp da bu denli 'Aman allahım, futbol mu bu? Biri izah etsin' bana diyorsun. Dışarıdan bakınca çok vahim. Farklı bir bakış açısıyla baktım. Biz futbol maçları yönetmemişiz demek ki. Futbolsa bu biri izah etsin, başından sonuna. Şu maçta mesela Halil Umut Meler'in verdiği teknik kararlar, gol öncesi faul mü değil mi, penaltıda kırmızı sarı mı, saha içinde meşale yanarken Halil Umut meşaleye bakıyor yan tarafta faul oluyor, kaleciye atılan, kendi takım futbolcusuna, rakip futbolcuya, hakeme hedef gözetmeksizin atılanlar, oyunun duruması defalarca... Hakem tarafından yaptırım uygulanması uygulanmaması. Futbolun içerisinde bir parça olarak skorla, sonuçla, oyunla bu ilişkili diyerek..."
\
8
"MELER'İ YIPRATMAYIN ARTIK"

"Halil Umut Meler'in verilmesi, atanması, yaşadıklarından sonra bir derbiye verilip buraya gelmesi, travmaları... Yıpratmaya doyamadılar, doyamadı bu MHK. MHK, Halil Umut gibi ikinci hakemin yok. Bir numaralı hakem misin Halil Umut, vuracaksın yumruğunu. Sen söyleyince olur. Sen doğaçlama, gerçek söylersin. Sen söylediğin zaman arkasında durarak söylersin. 'Yeter' de ya. Avrupa şampiyonasına gideceğim ben. Yıprana yıprana bir hal oldum. Zorluk seviyesi yüksek maçları yönetme konusunda beni sıfıra düşüyorsunuz, kendi anınızı kurtarmak için."

\
7
"BU MAÇLARI ALIYORSA HATA YAPIYOR"

"Yeni gelecek MHK, derbiden sonra Halil Umut'u bir müddet Beşiktaş maçlarına verebilecek mi? Bu maçtan sonra Halil Umut yıpranmadı mı? Yeter yahu. Bu çocuk bir travma yaşadı. Mental onarım tam yapılmadan, hazır hissetmeden kendisi de bu maçları alıyorsa o da hata yapıyor."

\
6
"BU NE? BİRİSİ İZAH ETSİN"

"Hollanda'da sahaya madde atılınca ne oluyor? Her derbi hakemden bir şey alır götürür, istersen ağzınla kuş tut. Halil Umut, bu maçı oynatmak için elinden geleni yaptı. İlk yarı yapması gereken uygulamaları yapmadı. İlk yarı temsilcileri, yöneticiyi çağırıp, gerekirse devre arası içeri girerken haber yollatıp kaptanlarla yöneticileri aşağı çağırıp 'Bakın gidişat böyle, sonuç bu olmak üzere' dersin. İkinci yarı golden sonra kenara gidiyor, uyarılarını yapıyor. Buna hazırlıklı olmak önemli. Trabzonspor - Fenerbahçe maçı bu yahu. Her şeye hazırlıklı olacaksın. Tribünden atılanlar oyuncu gözetmedi. Kendi futbolcusu, rakip futbolcu, hakem gözetmedi. Hakeme geldi, rakibe geldi, kendi futbolcusuna geldi. Yerde yatan kaleciye geldi. Her iki takımın futbolcularının ahengi bozuldu. Eller kafada top oynamaya çalışıyorlar. Her an kafama bir şey gelecek diye hangi futbolcu sağlıklı top oynar. Futbol mu konuşacağız! Bu ne, birisi bana izah etsin."

\
5
"BİZİMKİLERİ GÖRMEYE GEREK YOK"

"Hollanda'da hakem Serdar Gözübüyük sadece 1 tane pet atıldı diye hakemleri topluyor içeri giriyor. Sonra çıkıyor, ikincisinde sahaya meşale geliyor, bu maç 2-3 gün sonra kaldığı yerden devam ediyor. 1 tane boş pet artık atıldı diye içeri giriyor Serdar Gözübüyük. Sen bunları yap, sonrası bize ait demiş Hollanda federasyonu. Bizimkileri görmeye gerek yok."

\
4
"HARİKA BİR ZEMİN OLUŞTU..."

"Harika bir zemin oluştu. Top kontrolü, çevre kontrolü, top sürerken futbolcunun çevre görüşünü artırma adını. 5-6 tane daha böyle bir şartlar sağlarken top sürmeler, etmeler iyice gelişir. O kadar madde sahada varken, pet şişelerin arasından geçe geçe müthiş yeteneğe dönüşürler."

\
3
"30 YILDA BU KADARINI GÖRMEDİM"

"30 yıl boyunca faal hakemdim. Yaşadığım ve şahit olduğum tüm olayları topla, futbol içi ve dışı, bu sezondaki kadar birikmişlik yoktur. Bu kadar infial yaratacak uç noktada olaylar değildir. 30 senede bu kadarı olmamıştır. Bu TFF ve MHK'de olmayan kalmadı demeyelim, dilimizi ısıralım. Ne zaman olmayan kalmadı desek bir şeyler oluyor."

\
2
"HALİL'İ VERMEYİN DEDİK SİZE!"

"Az çok kulak kesilseler sözlerimize, kötülüğe söylemiyoruz. Halil Umut'un iyiliği için Halil Umut'u vermeyin dedik. Büyük maçlarda elinizde bir hakem kalsın en azından demeye getiriyoruz. Beşiktaş - Galatasaray maçından sonra Halil Umut'u bu maça veriyorsun. Ne kadar sömürsem kardır, olur mu böyle bir şey yahu!"

\
1
"YA TOP MEŞALEYE GELSEYDİ"
"İsmail Yüksek meşaleyi eline aldı. Top oynansa mesela, ortalansa, top meşaleye gelse, karar ne olur? Penaltı. Elin devamı sayılıyor. Her şey olabilir. İsmail meşaleyi aldı hakeme geliyor. Müsebbibi kim? Ne olursa olsun, top Trabzonspor'da. Zaten sen orada Trabzon'a hakem atışı yapacaksın. Düdüğü çal, meşaleyi çıkartır. Oraya bakarken görmediğin pozisyona faul verdin."
\