Mourinho: "Böyle penaltı olmaz! Yersiz VAR"

Jose Mourinho, Fransa ve Hırvatistan takımları arasındaki final karşılaşmasında verilen penaltıya ilişkin görüşünü dile getirdi.

2018 Dünya Kupası boyunca oynanan maçlar hakkında tahminlerini paylaşan ve maçlar hakkında yorumlar yapan efsanevi Portekizli teknik direktör Jose Mourinho, Fransa ve Hırvatistan takımları arasındaki final karşılaşmasında verilen penaltıya ilişkin görüşünü dile getirdi.

Maçın 38. dakikasında gelişen pozisyonda Arjantinli hakem Nestor Pitana, Hırvat Ivan Perisic'in eline çarpan topa, yaptığı video incelemesi sonrasında topu elle oynadığı gerekçesiyle penaltı verdi.

Mourinho hakemin çok tartışılan bu kararı hakkında, "Böyle bir karardan sonra, 'Bu benim sevdiğim futbol' değil diye hissettim.. VAR sistemini destekliyorum ama bu şekilde değil. Pozisyonların video tekrarlarını izlemek, net olarak kural ihlallerini gösterdiğinde çok etkili bir sistem. Ancak bu maçta kullanımı çok farklı bir şekilde oldu. Şimdi o pozisyonda hata olduğu açık olarak ortada değil, insanlar bu pozisyon hakkında kafaları karışık. Perisic eli yapışık nasıl atlayabilir? 1 metre yakınında Fransız oyuncu varken pozisyonda durduğu pozisyon doğru mu? Bu normal bir maç değil, bu bir final maçı ve böyle pozisyonlarda VAR'a bağlı bir karar oyunun kaderini etkiler." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Perisic'in bu pozisyonda duruşu hakkında da konuşan Mourinho, "Eğer top kaleye doğru yön alsa ve Perisic'in eli bunu engellese, o zaman bu penaltı belki söz konusu olabilirdi. Ama bu el kesinlikle istemsizdi ve penaltı kararı bu pozisyon için çok yersiz oldu. Bu Dünya Kupası aklımda VAR'ın şampiyonu belirlediği turnuva olarak kalacak. Aynı karar Sırbistan'ın da turnuvadan elenmesine sebep oldu. Şimdi de bu hatayı finalde gördük." ifadelerinde bulundu.

"İYİ OLAN TARAF DEVREYE YENİK GİRDİ"

"Hırvatistan Milli Takımı'nın 23 oyuncusu ve teknik ekibi hayal kırıklığı yaşamış olmalı. Çünkü ilk yarı sonunda iyi oynayan taraf soyunma odasına yenik girdi. Önceden bahsettiğim gibi maçın o noktasında verilen hatalı penaltı kararı maçın kaderini değiştirdi ve bundan sonra ikinci yarıda beklediğimiz gibi 3. ve 4. goller geldi. Hırvatistan her şeye rağmen maçın sonuna kadar gururlarıyla mücadele etti, çok iyidiler. Turnuva boyunca yakaladıkları bütün başarıları hak ediyorlar. Ama futbolun gerçeği kazanmaktır ve Fransa bunu başararak 20 yıl sonra tekrar bu kupaya sahip oldu."

EĞER O PENALTI VERİLMESEYDİ...

"Dünyanın en iyi oyuncusu dediğimiz isimler ve takımları beklenen başarıları göstermedi, bu da turnuvanın güzelliğini ve heyecanı arttırdı. Futbol böyle bir şey. VAR sisteminin turnuvaya katkısını da çok olumlu buldum. Başından beri Fransa-Hırvatistan finalinin, çok iyi bir final olduğunu belirtiyordum. Yine de bu maçın ikinci yarısının 1-1 başladığı versiyonunu izlemek isterdim. " Reklam 
Sonuçlar
Yarı finaller
Fransa
1-0
10.07.2018
Belçika
Video Galeri
Foto Galeri