Obradovic: "Beni en çok endişelendiren şey..."

Fenerbahçe Başantrenörü Zeljko Obradovic, Final Four öncesi EuroLeague resmi sitesine konuştu.

Fenerbahçe Başantrenörü Zeljko Obradovic, abonesi olduğu Final Four öncesi EuroLeague resmi sayfasına konuştu.

6 farklı takımla Euroleague'de yer alan Obradovic'in sözleri şu şekilde:

"Sezon başlarken üstümüzde büyük bir baskı olacağını biliyorduk. Çünkü, Final Four İstanbul'da gerçekleşecekti. Oyuncularımla farklı yollardan konuşmaya çalıştım. Bu takım mücadeleci bir ruh üzerine kuruldu ve Avrupa'nın en iyilerinden biri haline geldi. Üçüncü kez üst üste katılacağımız Final Four'a hazırlıklıyız. Fenerbahçe, daha önce böyle bir başarı yakalayamamıştı. Sezon içinde inişler çıkışlar oldu, ki bu normal, çünkü 30 maçın sadece 7'sinde tam kadro olabildik. Çoğu zaman 1, 2 ya da 3 oyuncumuz yoktu. Eğer anahtar oyunculardan biri bile yoksa zorlanırsınız. Fakat, bunun için ağlamadık. Daha sert oynadık, mücadele ettik ve normal sezonu ev sahibi avantajı olmadan bitirdik. PAnathinaikos'a karşı nasıl oynayacağımızı biliyorduk. Zor oldu ama sonunda playofflar öncesi tüm oyuncularım hazır hale geldi. Panathinaikos'a karşı iyi bir playoff serisi çıkardık ve bu durum Final Four'da anahtar niteliğinde olacak."

"BAŞARILI OLABİLMEK DAHA DA ÖNEMLİYDİ"

"Bu sezon EuroLeague'in formatı basketbol açısından daha iyiydi ama mücadele açısından zorluydu. Herkes kendini buna adadı. Final Four'a kaldığımız için mutluyuz. Bu yeni formatta başarılı olabilmek daha da önemliydi."

"SAĞLIKLI KALABİLİRSEK EN İYİSİNİ BAŞARIRIZ"

"Sakatlıklara rağmen mücadeleci kalabilmek çok önemliydi. Final Four'da olmak istiyorduk ve bunun için sabırlı bir şekilde her gün sıkı çalıştık. Önemli olan playofflar ve Final Four geldiği zaman form durumunuzun ne olduğudur. Panathinaikos serisinden önce en iyi durumumuza geldik ve iyi çalıştık. Oyuncularım da seviyelerini yükselttiler.

Oyuncularla sürekli istikrardan bahsediyorduk. Hep şunu söylüyorduk, tüm takım olarak sağlıklı kalıp iyi çalışırsak en iysini başarırız.""ŞU AN FINAL FOUR TECRÜBEMİZ VAR"

"Geçmişteki Final Four'larda ne yaptığınız önemli değil. Final Four'da mücadele eden tüm takımlara karşı bu sezon 2'şer kez oynadık. Real Madrid'e karşı iç sahada kazandık, deplasmanda kazandık. Olympiakos ile 1-1'iz. CSKA Moskova'yı her iki maçta da yendik ama şu an bu sonuçlar hiçbir anlam ifade etmiyor. Şu an her şey çok farklı. Hatta, 2 sezon önce Real Madrid ile oynadığımız Final Four'a göre bile çok farklı. Şu an bizim Final Four tecrübemiz var, 2015'te hiç yoktu."

"BENİ EN ÇOK ENDİŞELENDİREN ŞEY..."

"Real Madrid'e karşı beni en çok endişelendiren şey, Pablo Laso geldiğinden beri farklı oynuyorlar. Takımı değiştirdi, yeni oyuncular getirdi ama Laso'nun oyun sistemi hep aynı kaldı. Çok iyi savunma yapıp geçiş hücumlarından sayı buluyorlar. Uzun oyuncuları var, iyi şut atıyorlar ve hücum ribauntları için tüm takım savaşıyor. Real MAdrid, sadece bu sezon değil geride bıraktığımız 5 sezonda da bu şekilde oynuyordu."

"Pablo Laso'nun geniş bir rotasyon kullanması, tamamen maçlarla alakalı. Her zaman böyle kullanmıyor, maça göre değişim gösteriyor. Maçtan önce bir plan yaparsınız ama maçta olanlara göre de bir reaksiyon verirsiniz. O an yaşananlara göre değişir."

"LLULL, ÇOK YÜKSEK SEVİYEDE"

"Sergio Llull harika bir sezon geçiriyor. Son saniyelerde şut atmayı çok seviyor. Bunun üzerinde çok çalıştığı belli, tesadüf olmadığı açık. 1-2 tane olsa tesadüf derdik belki ama her zaman son saniye şutlarını atıyor. Çok yetenekli ve çalışkan bir oyuncu. Onu gösterdiği tüm performansları için tebrik etmek istiyorum. Çok yüksek seviyede bir oyuncu."

"EV SAHİPLİĞİNİN BİR ÖNEMİ YOK"

"Ev sahipliğinin avantaj olup olmadığı sorusunu çok duydum. 2002'ye geri dönecek olursak, Bologna'da bu tecrübeyi yaşadım. 2007'de Panathinaikos ile kendi sahamızda oynadık. Real Madrid ile kendi arenasında oynadık ve bu sezon bizim şehrimizde. Tek fark, kıtayı değiştireceğiz. Avrupa'nın her yerinden insanlar gelecek. Gerçek şu ki, Sinan Erdem bizim evimiz değil. Taraftarlarımız bize çok yardım edecek, bunu biliyoruz. Fakat, basketbol her zaman sahada 5'e 5 oynanır. Umarım her şey çok iyi gider."


Sporx Anasayfasına Dön