Üst Manşet Geri Üst Manşet İleri
Beşiktaş Fenerbahçe Torku Konya Med. Başakşehir Osmanlıspor FK Galatasaray Kasımpaşa Akhisar Bld. Antalyaspor Gençlerbirliği Bursaspor Trabzonspor Ç. Rizespor Gaziantepspor Kayserispor Sivasspor Eskişehirspor Mersin İ.Y.
Sporx Facebook SayfasıSporx Twitter SayfasıSporx Google Plus SayfasıSporx Dailyotion SayfasıSporx Instagram SayfasıSporx Foursquare SayfasıSporx RSS Sayfası

Aziz Yıldırım'a bir şok daha mı?

Fenerbahçe camiasına yakınlığıyla bilinen Alaattin Metin, Akşam gazetesindeki yazısında 2 Kasım'da yapılacak tarihi kongrenin nabzını tuttu
Kaynak: Akşam
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
25 Ekim 2013 10:15
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a yakınlığıyla bilinen Alaattin Metin, Akşam gazetesinde çıkan yazısında yeni başkanı belirleyecek seçimleri değerlendirdi.

Aziz Yıldırım'ın halen karar vermediğine değinen Metin, sürpriz bir iddiada da bulundu. Alaattin Metin'e göre Fenerbahçe Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, Mehmet Ali Aydınlar ile birlikte hareket ediyor. Usta gazeteci, ayrıca Fenerbahçe kongresinde iki psikolojik eşik olduğunu ve bunları kazananın başkan olabileceğini savundu.

"2 OYLAMA SANDIĞI BELİRLER"

"Önce bir doğruyu belirtelim: Tüzük gereği, olağanüstü kongrenin yapılacağı tarihten iki ay öncesine (yani 26 Ağustos’a) kadar aidatını yatıranlar bu kongrede oy kullanacaklar. O da 13 bin 460 kişi. Şu anda iki ciddi aday var: Aziz Yıldırım ile Mehmet Ali Aydınlar...

Hulusi Belgü ya çekilir veya Aydınlar’ın listesinden yönetime girer. Diğer aday ise üçer kişiden oluşan 20 sandık kurulunu bile oluşturamaz. Kongrelerin çok adaylı olması, projelerin tartışıldığı bir yer olması çok önemli. Dilerim başka adaylar da çıkar. Çünkü tüzüğe göre oylamanın yapılacağı ikinci gün sabah 09.00’a kadar isteyen aday olabilir.

YÜZDE 3-5 SEÇİM BARAJI GETİRİLMELİ

Ancak benim burada bir itirazım var: Bu tüzük değişmeli. Başkanlığa aday olacak kişi, üye sayısının yüzde üçü veya beşi kadar imza toplamalı. Kimse kongre sürecini F.Bahçe’nin sırtından reklam aracı olarak kullanmamalı. Bir de 100 yılı aşan böyle büyük kulüplerin kongreleri “Kavgaların ön plana çıktığı, insanların birbirlerini karaladığı” mekan yerine, “Nasıl kulübü daha ileriye götürürümün” ön plana çıktığı tarihi günler olmalı.

SİCİL AÇILSIN BELGÜ DE ADAY OLSUN

Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay’ın aday olmak isteyen ve ilk gün geçici ihracı oylanacak olan Hulusi Belgü için “O gün sicil kurulu kapalı, aday olamazsın” sözü demokratik değil. Yönetim kesin ihraç olmadığı için kararı genel kurula bırakmış. Yani sözünde durmuş. O vakit Günay’ın da kongreden iki gün önce belgeleri sicil kurulundan alıp işleme koydurması gerekir.

GÜNAY DA AYDINLAR’IN LİSTESİNDE Mİ?

Yeri gelmişken Günay’dan bir bahsedelim. Başkan Aziz Yıldırım’ın 16 yıllık döneminde hep Divan Başkanlığı yaptı. Yıldırım’ın zor günlerinde sahip çıktığı Günay’a ne oldu! Neden o da Başkan’a karşı? Eski Genel Sekreter Talat Yılmaz ile yetki konusunda anlaşamadıkları biliniyordu. Hatta ben inanmıyorum ama bir ara başkanlığı bile düşündüğü, şimdi Aydınlar’ın yanında danışmanlık yaptığı konuşulup, yönetimine bile girmek istediği söyleniyor.

İLK GÜN KONGRE BAŞKANI KİM OLACAK?

Başkan Aziz Yıldırım, “Demokrasilerde çözüm sandık” diyor. F.Bahçe’nin bu kongresini Pazar günü sandıktan önce Cumartesi günü yapılacak, iki oylama belirler. Birincisi, 2 Kasım Cumartesi günü sabah saat 10.00’da yapılacak kongre divan başkanı seçimi. Şimdilik iki başkan adayı da, kongre divan başkanının ismini sır gibi saklıyor. O oylamada kimin adayı başkanlığı kazanıp olağanüstü kongreyi yönetirse psikolojik olarak öne geçer.

ÜYELER OPERASYONA İNANIYORLAR MI?

İkincisi, 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını gündeme alan yönetimin o gün Başkan Aziz Yıldırım, yönetici Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu ile ilgili genel kurulda yapılacak oylama. Bu şu demek: Başkan Aziz Yıldırım’ın 3 Temmuz sürecine dik durarak, “Bu bir siyası operasyondur. F.Bahçe her kulüp kadar temizdir” sözüne kongre üyeleri inanıyor mu, inanmıyor mu! 2 Kasım günü kalkacak eller son sözü söyleyecek..

AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Ya Aziz Yıldırım ve arkadaşlarının bugüne kadar olduğu gibi arkasında duracaklar veya karşı çıkacaklar. O karardan sonra da birçok şey netleşecek.

Başkan Aziz Yıldırım’ın adaylığını resmen açıklamaması ve “2 Kasım akşamı karar vereceğim” sözünün açılımı bu olsa gerek. Yıldırım’ın en büyük avantajı, 16 yılını F.Bahçe’ye vermesi ve kulübe yaptığı büyük hizmetler... Kongre üyelerini iyi tanıması.

İki gün önce sporcular ile çektirdiği, “Büyük Fenerbahçe görüntüsü”... Derneklerin tamamına yakınının desteklemesi... Ve camianın vefasına güveniyor. Mehmet Ali Aydınlar’ın avantajı ise grupçu Aziz Yılmaz ile birlikte Başkan’ın daha önce yanında olanlarla çalışması ve Aziz Yıldırım gibi bir efsanenin karşısında “Ben de varım” demesi. Dezavantajları ise Yıldırım’ın 3 Temmuz sürecinde, Aydınlar’ın da Federasyon Başkanlığı döneminde yıpratılması..."

SON HABERLER
Tümü
  • PUAN DURUMU
  • FİKSTÜR
  • STSL
  • 1.Lig
  • İng
  • Alm
  • İsp
  • İta
  • Fra
  • Hol
Volkswagen Bora
Volkswagen Bora
24.000 TL
BMW 520ia
BMW 520ia - 5.20ia
33.800 TL
Fiat Linea
SANA KALBİMİN ANAHTARINI VERDİM SEN ONU
38.000 TL
Opel Vectra
Opel Vectra - 1.6i Comfort
16.800 TL