Üst Manşet Geri Üst Manşet İleri

Ali Rıza Kaya başpehlivan oldu

59. Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali'nde Milli güreşçi Ali Rıza Kaya, Zengibar'ın başpehlivanı oldu.
Kaynak: AA
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
26 Ağustos 2012 21:04
Malatya'nın Darende ilçesinde bu yıl 59'uncusu yapılan Zengibar Karakucak Güreşleri'nde, Sait Bingöl'ü yenen milli güreşçi Ali Rıza Kaya, başpehlivan oldu. 

Darende Belediyesi ve Darende Spor Kulübü'nün organize ettiği müsabakalara 325 güreşçi katıldı. Başpehlivanlık için yapılan müsabakada Sait Bingöl ile mücadele eden Ali Rıza Kaya, rakibiyle normal sürede yenişemeyince verilen ek sürede aldığı ''Altın puan''la başpehlivanlığı elde etti. 

Kaya, müsabakanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, zaferini 2 ay sonra evleneceği nişanlısına armağan ettiğini belirterek, ''Sait'le dışarıda çok samimi arkadaşız, sahada süper güreş yaptı. Arkadaşımızı tebrik ediyorum, bu defa ben birinci oldum, inşallah diğer sefer de Sait'e nasip olur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum'' dedi. 

Müsabakalarda milli güreşçiler Adem Ustaoğlu üçüncü, Kadir Saraç dördüncü oldu. 27 bin lira para ödülünün dağıtıldığı müsabakalarda, başpehlivan 3 bin, ikinci 2 bin, üçüncü bin 500, dördüncü bin lira ile ödüllendirildi. 

Geçen yıl 500 bin lira ile güreş ağası seçilen iş adamı Nuri Çomu, bu yılki açık artırmada 750 bin lira teklif etti. İş adamı Nazım Turgut ise rakamı 1 milyon liraya yükseltti. Nuri Çomu'nun 1,5 milyon liraya çıkması üzerine söz alan Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, ağalığı Darende'ye hizmet edenlere verme geleneğini sürdüreceklerini bildirdi. 
Başkan Özkan, şöyle konuştu: 

''İlçemize 3,5 milyon lira yatırımla meslek yüksek okulunu kazandıran hayırsever iş adamımız Bekir Ilıcak'ı, ağalarımızın müsaadesi ile bu yılın ağası ilan etmek istiyorum. Ağalarımız, Darende için her zaman her türlü yardımı yapmaktalar, Allah onlardan razı olsun. Önce Nazım Turgut, sonra Nuri Çomu ağamızdı. Bu yıl ise Bekir Ilıcak'ı ağa ilan ediyoruz.'' 

Törende bulunmayan Ilıcak yerine ağalık elbisesi vekaleten Özkan'a giydirildi. 

Törene, AK Parti Malatya milletvekilleri Mücahit Fındıklı, Mustafa Şahin ve Öznur Çalık ile Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, Adana Ticaret Odası Başkanı Ali Gizer ve çok sayıda vatandaş katıldı.
SON HABERLER
Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol
BMW 520ia
BMW 520ia - 5.20ia
33.800 TL
Fiat Marea
Fiat Marea - 1.6 Sx
12.750 TL
Mercedes S
Mercedes S - 320 LG BENZİN/LPG
55.000 TL
Ford Focus
HATASIZ BOYASIZ SANRUFLU FORD FOCUS TİT
75.900 TL