Sporx Extra Arama Logo

Mesut Özil'e futbolu öğreten Norbert Elgert ile tanışın!

Almanya'nın en iyi genç futbolcu koçu olarak gösterilen Norbert Elgert'i biraz daha yakından tanıyalım. İşte Mesut Özil, Neuer, Sane gibi yıldızları yetiştiren o kişi...
14

ALMANYA'NIN EN İYİ GENÇ KOÇU

Almanya'nın en iyi genç futbolcu koçu olarak gösterilen Norbert Elgert'i biraz daha yakından tanıyalım. İşte Mesut Özil, Neuer, Sane gibi yıldızları yetiştiren o kişi...

13

''MESUT EĞER BENİ ARASAYDI...''

Mesut Özil, Almanya Milli Takımı'nı bıraktıktan sonra Elgert, ''Mesut, kararı öncesinde beni aramadı. Onunla konuşsaydım işler farklı olabilirdi.'' demişti. Mesut'un Elgert ile konuşmaması sürpriz olmuştu. Çünkü Elgert, Mesut'un hayatında çok önemli yer kaplıyordu.
12

NEUER, DRAXLER, SANE...

Kariyerini Schalke'ye adayan birisi... 70'lerde Schalke için futbol oynuyordu. Ancak yaşadığı sakatlıklar nedeniyle futbolu bırakmak zorunda kaldı. 1996'dan beri ise Schalke alt yapısından yeni yıldızlar çıkartıyor. Höwedes, Neuer, Matip, Kolasinac, Draxler, Sane gibi... Son olarak parlattığı Kehrer ise 37 milyon euroya PSG'ye transfer oldu.
11

TÜRK DİYE ALINMADIĞINI DÜŞÜNDÜ

Norbert Elgert'in Mesut Özil ile ilişkisi ise diğerlerinden çok farklı. Elgert, Mesut'u 4 kez denemeye çağırmıştı. Ona göre en iyisi Mesut'tu. Zaten o yüzden 4 kez çağırmıştı. Ancak hep farklı oyuncular seçiliyordu. Mesut'un Türk kökenli olması nedeniyle alınmadığını düşündü.

10

MESUT'U VE BABASINI İKNA ETTİ

Mesut, bu olaylardan sonra Schalke hakkında bir şey duymak istemediğini söyledi. Elgert tabii ki dinlemedi. Mesut ve babasıyla defalarca buluştu. ''Benim bulunduğum bir takımda Türk kökenli diye oynayamaz diye bir şey olamaz!'' diyerek Mesut'u ikna etti.
9

''KAFASIZ BİR TAVUK GİBİ KOŞUYORDUM''

Ardından Mesut Özil'in Schalke kariyeri başlamış oldu. 17 yaşındayken Elgert'in yanına gitti ve 'defans yapamıyorum' dedi. O da öğretti... Mesut, yıllar sonra o anıları ''Onunla çalışmadan önce sahada kafasız bir tavuk gibi koşuyordum.'' diyerek özetliyor.
8

''ANTRENMAN SADECE TAKTİK DEĞİL''

Ancak Elgert'in Mesut'a yaptığı en büyük iyilik futbol değildi. Alman koç, ''Antrenmanlar sadece teknik ve taktik değildir. Aynı zamanda saygıyı, doğruluğu ve alçak gönüllü olmayı öğrenmeli.'' diyerek Mesut'u kişilik olarak da eğiten kişi oldu.
7

LÜKS BİR OTELDE YAŞANANLAR...

Bir gün Schalke U19 takımı çok pahalı bir otele gidiyor. Oyuncuların çoğunun hayatlarında ilk kez gördüğü bir manzara. Otelde her şey lüks. Elgert, tüm gün onları izliyor.
6

''BUNLARA SAHİP OLSANIZ BİLE...''

Günün sonunda ise futbolcuların yanına gidiyor ve ''Gerçekte bu otel size ait değil. Hiçbir U19 futbolcusunun böyle bir lükse ihtiyacı yok. Kariyerlerinizde sizi neler beklediğini göstermek için buradayız. Bunlara sahip olsanız bile mütevazi olmayı bırakmayın. Herkese saygılı olun. Kendinizi sakın başkasından büyük görmeyin. Futbolcu olmak, doktor, gazeteci veya temizlikçi olmaktan büyük bir başarı değildir.'' sözlerini kullanıyor.
5

2-0 KAYBETTİLER, ARDINDAN O KONUŞMA

Mesut Özil, bu konuşmadan oldukça etkilendi. Motive konuşmalarını Mourinho'ya benzetiyordu. 2006'da Elgert yönetiminde Schalke, U19 turnuvasında yarı finale kadar yükselmişti. İlk maçı Hertha 2-0 kazanmıştı. İkinci maç öncesi yine klasik Elgert konuşması geldi...
4

''PES ETMEYECEĞİM, ASLA!''

Elgert, 2-0'ın rövanşının öncesinde tüm takımı topladı ve ''Size bir hikaye anlatayım. Fitness şampiyonasına katılmıştım. 10 kişi profesyonel çalışıyordu. Ben değil. Halteri kaldırdığımda kollarım kopacak gibi olmuştu. Boşver, diğerleri senden daha iyi zaten demişlerdi. O lafın ardından hayır pes etmeyeceğim. Asla! Pes etmek yok! Bunları dedim ve tekrar halteri kaldırmayı denedim. Bir kere daha, bir kere daha! Ne oldu? Kazandım!'' diye konuştu.
3

''BOĞA KADAR GÜÇLÜ, ZIDANE KADAR HARİKA''

Peki rövanş maçı ne oldu? Schalke 3-0 kazandı. Mesut, maçın ardından Elgert'in konuşmasını ''O konuşmadan sonra kaybetmemiz mümkün değildi. Bir boğa kadar güçlü hissediyordum. Çita kadar hızlıydım. Zinedine Zidane kadar harikaydım.'' diye anlatıyordu.
2

''ELGERT, KARİYERİMDEKİ ANAHTAR''

Mesut Özil, Elgert'in hayatındaki en önemli kişilerden birisi olduğunu ''Elgert, kariyerimdeki anahtar figür. Kimsenin bende görmediğini o gördü.'' sözleriyle belirtiyor.
1

SADECE MESUT DEĞİL...

Sadece Mesut Özil değil, birçok futbolcuyu yetiştiren Elgert, şüphesiz ki büyük bir saygıyı hak ediyor.