Sporx Extra Arama Logo

Hürriyet gazetesi yazarlarından futbol gündemi

Hürriyet gazetesi yazarları Mehmet Arslan, Uğur Meleke, İlker Yasin ve Uğur Vardan spor gündemindeki olayları değerlendirdiler.
27

''BU BİR SKANDAL''

Uğur Meleke: Yüz yıldır binlerce hakem hatası yapıldı, binlercesi daha yapılacak. 5 yıl önce Almanya’da auta giden topa gol verdi hakem! Göçek yanlış bir karar verdi, ben hayatım boyunca hakem hatalarında kasıt aramadım, bugün de aramam. Ancak Özkahya’nın TV’den pozisyonu defalarca seyredip, Göçek’e “Monitöre git” tavsiyesi vermemesini anlamak güç. Bu bir skandal.
26

''HERKES HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR''

VAR’ın namusunu tartışmaya açan bir skandal. Kamuoyunun VAR’a inancını zedeleyen bir skandal. Sadece Galatasaraylılar değil, bence VAR’a inanan tüm sporseverler bir hayal kırıklığı yaşıyorlar şu anda.
25

''GENÇ TÜRKLERİN DERBİSİ''

Bu sene Beşiktaş-G.Saray-F. Bahçe arasındaki derbilerin hiçbiri yarışı etkileyemeyebilir; çünkü yarışa bile giremiyorlar şu anda! Ama Türkiye’yi umarım Şubat’ta da Avrupa’da temsil etmeye devam edecek iki temsilcimiz arasında zevkli bir maç bekliyorum ben. Nihat Kahveci, Türk futboluna kendini bir G.Saray golüyle tanıtmıştı, sıra Güven’de olabilir. Bülent Korkmaz bir Rapid maçıyla muhteşem serüveninin startını tescillemişti, sıra Ozan’da belki de! Genç Türklerin derbisi olacak bence.
24

''KOEMAN'IN KARARLARI DOĞRU''

Koeman’ın aldığı kararlar çoğunlukla doğru. Dörtlü savunmaya dönüş, Reyes’ten vazgeçiş, Eljif ve Valbuena üstüne kurulan oyun. Hepsi doğru. Ancak Fenerbahçe’nin kadrosu öyle kısıtlı ki, doğruları yapmanız sizi yarışa sokmaya yetmez. İki tane 1,90’lık forvete şişirme oyunu çok kısıtlı. Ama kulübede de genç Barış ve cam adam Ekici’den başka alternatif yok!
23

''2-3 TRANSFER ŞART''

Büyük takım, biraz da yetenekli futbolculara sahip olmalı, sadece gayretlilere değil. Devre arasında kadroya 2-3 yetenekli katmak zorundalar.
22

''KADRO FAZLA YAŞLIYDI''

İkisi bir arada olsa olmaz mı? Zaten evrenin kaidesi bu değil mi; hepimiz biraz olgun, biraz genç; biraz ağır, biraz dinamik; biraz zeki, biraz da çalışkan olsak güzel olmaz mı? Beşiktaş lüzumundan fazla yaşlıydı, takım generallerle doluydu, asker kalmamıştı.

21

''11 DORUKHAN VE 11 BABEL''

Güneş ekibe biraz gençlik, biraz dinamizm, biraz tutku enjekte etti; denge bulundu. 11 Dorukhan’la da şampiyon olamazsınız, 11 Babel’le de. Futbolda mesele doğru karışımı bulmak zaten.
20

''ŞİKAYETİN DE STANDARDI OLMALI''

Mehmet Arslan: Antalya maçında hakem kararları G.Saray’ın lehineydi. O maçta G.Saray 3 puan aldı. Hakem kararları Fatih Terim’e sorulduğunda, “Varmış, yokmuş geçin bunları” diyerek hakemlerimize sahip çıkmamız gerektiğini söyledi. Çok değil, 1-2 hafta sonra da bu söylemin tam tersini dillendirdi. Nasıl ki, hakem kararlarında bir standart arıyorsak, hakem kararlarından şikâyetin de bir standardı olmalı. Kazanınca her şey mükemmel, kaybedince, “Hakem, TFF..

19

''FENERBAHÇE ŞAKA GİBİ''

Tam anlamıyla bir hayal kırıklığı şu anda yaşananlar. Yeni bir teknik adam getirseniz, bu takımın bu ruh haliyle o teknik adam da çok çabuk yıpranacak. Koeman ile devam etseniz olmuyor. Yapılacak tek şey, devre arası takviyelerle bu takımı ayağa kaldırmak. En azından şu anda bulunduğu sıralamadan çıkarmak. F.Bahçe, küme düşme hattı civarında. Şaka gibi.
18

''ŞENOL GÜNEŞ BÖYLE DEVAM ETMELİ''

Şenol Güneş için “Formsuz” demiştim. Dayanağım da her yıl parlattığı oyunculardı. Ama “Bu sezon yok” demiştim. Ankaragücü maçında bir değil, birkaç oyuncuyu birden parlatacağının, bu oyuncuları geliştireceğinin sinyalini verdi. Kesinlikle bu yolda devam etmeli. Bu yolda devam eden Güneş, Pepe’yi de, Adriano’yu da, Babel’i de kazandırır yeniden takıma.
17

''KASIMPAŞA, F.BAHÇE'Yİ YENERSE...''

Ligin en çok gol atan takımı Kasımpaşa ile ligin en az gol yiyen takımı Başakşehir zirvede. Mustafa Denizli ile bambaşka bir takım oldu Kasımpaşa. Tek dezavantajları kadronun Başakşehir kadar zirve tecrübesi olmaması. Bu hafta F.Bahçe’yi geçerlerse yarışta en az Başakşehir kadar iddialı olurlar. Çünkü iyi oynuyorlar, iyi mücadele ediyorlar.
16

''G.SARAY'DA PAPİLA TRAVMASI VAR''

G.saray, bir dönem Beşiktaş’ın yaşadığı travmayı yaşıyor. (Lucescu’lu dönemi ve 5 kırmızı kartlı Samsunspor maçını) G.Saray’ın Cem Papila’sı da Hüseyin Göçek oldu. Bu duygu hali G.Saray’ı ligden koparır. Ankaragücü’nü farklı geçen Beşiktaş, bu maçın favorisi bana göre. Kazanan da kaybeden de yarışa devam eder ama büyük yara alır.
15

''BUNU YAPMAK KİMSENİN HADDİNE DEĞİL''

İlker Yasin: G.Saray'a kasıtlı davranmak kimsenin haddine değil. FIFA’nın da yıllarca kabul etmediği benim de karşı olduğum VAR, bir hatalar oyunu futbolun yararına olamaz. Derbideki çirkin olaylar için verilen cezalar az bile. Konya maçındaki penaltı kararında Göçek ve Özkahya hata yapmıştır. Bu da futbolda her zaman olacaktır. Altında kasıt aramak yanlış. Dün açığa alınan iki hakemden Özkahya, UEFA tarafından yarın Rosenborg-Celtic maçına verildi. Böyle garabet olamaz.
14

''BİR KASIT OLAMAZ''

Her kulüp VAR’ı kendi lehine kararlarda istiyor. Ne TFF, ne kurulları, ne devlet, ne de sistem G.Saray’a bir kasıt içinde olamaz, hiçbir kulübe de olamaz. TFF Başkan Yardımcısı Ali Dürüst’ün camiadan gelen baskılarla istifa etmesi yanlıştı, bir gün sonra dönmesi de daha büyük yanlış.
13

''TERİM'İN MUCİZE YARATMASI...''

G.Saray zor dönemden geçiyor. Lokomotiv son sırada. G.Saray’ın ve Terim’in mucize yaratması, Schalke’nin son iki maçını kaybetmesine bağlı. Ama G.Saray’ın bir puan alarak UEFA Avrupa Ligi biletini kapacağını düşünüyorum.
12

''F.BAHÇE, KOÇ HOLDİNG'DEN ZORDUR''

F.Bahçe’yi yönetmek Koç Holding’i yönetmekten zordur. Ali Koç’u anlıyorum ama Türk futbolunda kurumsallıktan eser yoktur. Koç, Comolli’ye tüm anahtarları vererek hata yapmıştır. Gelen ekip ne Türkleri, ne F.Bahçe’yi, ne de medyayı tanımıyor. Trabzon maçı sonrası ne zaman gönderileceğini bilmediğini söyleyen Koeman, bu şartlar altında F.Bahçe’ye hiçbir şey veremez.
11

''ŞAMPİYONLUK DÖNEMİ BİTTİ DEMİŞTİ''

“Al al dönemi bitti, sat sat dönemi başladı” demişti Orman. Anlamı şuydu; artık şampiyonluklar dönemi bitti. Kısa aralıklarla bir takımın 4 santraforu Gomez, Cenk, Aboubakar, Negredo kalecisi Fabri, stoperleri önce Marcelo sonra Tosic ve orta sahada Sosa ile Talisca elden çıkarılırsa şampiyonluk rüya olur. Kadro çok yaşlı. Ama değişim sindire sindire olmalı.
10

''VETERANLARA ELVEDA''

Pepe, Atiba, Adriano gibi ustaların arasına Fatih, Güven, Dorukhan gibi gençler şampiyonluk yıllarında sürülmeliydi. Güneş, sağlamcıdır. Çok yaşlı kadro kadar, çok genç kadro da işi götüremez. Denge şart. Miadını doldurmuş veteranlara da elveda demeli.