Sporx Extra Arama Logo

Engin Verel: "Fenerbahçe'nin sorunu çokluk"

Spor yazarlarından Engin Verel, Fenerbahçe'nin yaşadığı sorunları tek tek sıraladı.
8
ENGİN VEREL'DEN ANALİZ
Akşam Spor yazarı Engin Verel, Fenerbahçe'nin yaşadığı sorunları tek tek sıraladı. İşte o analiz...
7
FENERBAHÇE'NİN SORUNLARI

Fenerbahçe'nin yaşadığı sorunların benzerini 73'lü yıllarda Beşiktaş ve Galatasaray yaşamış, yaptıkları sansasyonel transferlere rağmen uzun yıllar şampiyon olamamışlardı. Şimdi Fenerbahçe'nin neden bu durumda olduğunu dilimiz döndüğünce anlatıp, çözüm önerilerimizi sıralayalım. 

6
YAKIN KALİTEDE 28 FUTBOLCU VAR

1- Takımda birbirine yakın kalitede 28 tane futbolcu var ve bu 28 oyuncu içinde kaleci Altay ve Gustavo dışında kimsenin yeri garanti değil. Mesut Özil'in bile performansı ve bu görüntüsüyle 90 dakika oynayıp oynamaması tartışılır. Bu tablo oyuncuların motivasyonunu da olumsuz etkiliyor. Bir futbolcu akşam yatağına yattığı zaman oynayacak mıyım, oynamayacak mıyım diye düşünüyorsa ondan iyi randıman alamazsın. Bu 28 oyuncudan iki takım kurup, birbiriyle maç yaptırsan kimin kazanacağını tahmin edemezsin. Takımın süratle istikrarlı bir iskelete oturtulması gerekiyor.

5
GEZEGEN ÇOK AMA GÜNEŞ YOK

2- Teknik kadroda (Futbolcu izleme komitesi hariç) 34 kişi bulunuyor. Bu futbol takımının sayısından bile fazla. Bu kadar kalabalık bir teknik kadronun, takım bütünlüğü içinde çalışmasının zorlukları var. Anlaşmazlıklar ve fikir çatışmaları, huzursuzluk getirir. Bu ekibin iyi yönetilmesi için güçlü karakter şart. Yıldız çok, gezegen çok oma Güneş yok.

4
BAZI TRANSFERLERİN NEDENİ EZELİ REKABET

3- Bazı transferler ihtiyaç ve sisteme göre değil, sırf ezeli rekabet nedeniyle yapıldı. Transferde şampiyon olmak, sahada da şampiyon olmak anlamına gelmiyor. Fenerbahçe hâlâ savunma sorunlarını çözmüş değil. Sezon başında kadroda düşünmedikleri ve Beşiktaş'a satmaya çalıştıkları Serdar Aziz şu an defansın en iyisi.

3
DAVUL BULUT'TA TOKMAK KİMDE?

4- Saha içinde ve saha dışında rol çatışması var. Bu takımın teknik direktörü kim? Transferleri kim yaptı? Sorularına ne yazık ki hiç kimse net bir cevap veremiyor. Davul Erol Bulut'un sırtında ama tokmak kimin elinde?.. Bir serbest vuruşu kullanmaya 3 futbolcu birden gidiyor. Bu taktik gereği yapılsa normal karşılarım ama rol belirsizliğinden oluyor. Kimin serbest vuruşu kullanacağı belirsiz. Mesut Özil kendini kısa sürede ispatlamazsa Fenerbahçe'ye zarar verir. Maç kazandırması ve asist yapması ya da gol atması lazım. Aksi takdirde buraya para için gelen yabancılar, "Mesut kurtarsın" moduna girer. Geçmişte bunlar Fenerbahçe'de yaşandı.

2
TECRÜBELİ KAPTANLAR LAZIM!

İşin en vahimi ne saha dışında ne de saha içinde bu yapıyı yönetecek tecrübede oyuncu yok. Emre Belözoğlu sahadan geldi ve ilk sportif direktörlük tecrübesi. Erol Bulut ilk kez büyük takım çalıştırıyor. Profesyonellikte abi-kardeş ilişkisi yoktur. Abi-kardeş muhabbetiyle alınan futbolcular eskidendi. Milyon euro alan futbolcu en küçük sıkıntıda ne abi ne kardeş tanır. Babasını bile tanımaz. Fenerbahçe gibi büyük camialarda dalgalı denizlerde gemiyi limana yaklaştıracak tecrübede kaptanlar lazım. En küçük hatada karaya oturursun ve seni kimse kurtaramaz.

1
ŞAMPİYON OLABİLİRLER...

Ve son sözüm... Ali Başkan 3 sene önce seçildiğinde Fenerbahçe kadrosunda 26 futbolcu vardı. İlk iki yılında 31, bu sene de 22 futbolcu transfer etti. Ve ilk 2 sene hayal kırıklığı yaşandı. Bu sene de evinde 5 maç kaybetmişsin. Bu takımı ne sosyal medyadaki ne de tribündeki taraftarlar idare etmemeli. İşin oraya gitmeye başlaması en büyük tehlike. Zira daha önce taraftarın isteğine göre yapılan icraatların sonuçları ortada. Ben hala bazı doğrularda geç kalınmazsa Fenerbahçe'nin şampiyon olacağına inanıyorum. Ama herkes şunu bilsin ki son düzlükteyiz ve artık hata yapma lüksü yok.