Dünya Kupası İspanya'nın

Dünya Kupası İspanya'nın

Çin'de düzenlenen 2019 FIBA Dünya Kupası finalinde Arjantin'i farklı geçen İspanya şampiyon oldu!

2019 FIBA Dünya Kupası finalinde Arjantin ile İspanya karşı karşıya geldi. Pekin'in Wukesong Spor Salonu'nda oynanan mücadeleyi İspanya, 95-75'lik skorla kazanarak şampiyon oldu.

İspanya, maçın başında sert savunmasıyla Arjantin hücumlarını kısıtladı. Maça 14-2'lik skorla başlayan İspanya, ribauntlara da hükmetti. Arjantin, Brussino ve Scola ile bulduğu basketlerle bir seri yakaladı ve 10-0'lık seri ile farkı 2'ye kadar indirdi. İspanya, hücumda ritmini tekrar yakaladı ve farkı artırmaya başladı. Willy Hernangomez ve Rudy Fernandez'in basketleri sonrası İspanya, ilk çeyreği 23-14'lük skorla önde kapattı.

İSPANYA, İÇ DIŞ DENGESİYLE...

İkinci çeyrekte İspanya, Rudy Fernandez ve Sergio Llull'un hücumda bulduğu isabetlerle farkı 31-14'e kadar çıkardı. Arjantin, özellikle 3 sayı çizgisi gerisinden denediği şutlarla farkı azaltmayı denedi ancak kaçan şutlarla fark giderek açıldı. Savunmayı sertleştiren Tangocular, hızlı hücumlar ile farkı 8'e kadar çekmeyi başardı. İç dış dengesini çok iyi kuran İspanya, basit top kayıpları yapmayı da bırakarak farkı tekrar çift hanelere çekti. Soyunma odasına giderken İspanya, 43-31'lik üstünlük yakaladı.

İSPANYA FARKI YİRMİLERE ÇEKTİ

İkinci yarının ilk bölümünde iki takım da üst üste şutlar kaçırdı. İspanya, Rubio ile isabetler bularak farkı tekrar açmaya başladı. İspanya'nın boyalı alanı iyi kapatmasıyla şutlara zorlanan Arjantin, isabet sağlayamadıkça fark artmaya başladı. Bitime 5.35 kala fark 21'e çıktı. Deck ve Campazzo ile iki üçlük isabeti sağlayan Arjantin, tekrar maçın içine girmeye çalıştı. Sergio Llull, Marc Gasol ve Willy Hernangomez ile serbest atış çizgisine gelmeyi başaran İspanya, buradan sayılar bularak farkı tekrar artırdı. Son çeyreğe girilirken 66-47 ile İspanya üstünlüğü vardı.

ARJANTİN'İN MÜCADELESİ YETMEDİ

Son çeyreğe Arjantin, mücadelesini artırarak başladı. İspanya'ya karşı savunmasını sertleştiren Arjantin, sayıya izin vermedi. 3'lük şutlardan isabet sağlayamasa da Campazzo ve Deck ile farkı 12'ye kadar indirmeyi başardılar. İspanya, Rubio ve Llull ile 6 sayı bularak maçın ortaya gelmesine engel oldu.

Maçın sonunda Arjantin'in farkı azaltmasına izin vermeyen İspanya mutlu sona ulaşan taraf oldu.

Salon: Wukesong
Hakemler: Cristiano Maranho (Brezilya), Yohan Rosso (Fransa), Steven Anderson (ABD)
Arjantin: Campazzo 11, Garino, Delia 2, Brussino 8, Scola 8, Deck 24, Fjellerup, Gallizzi, Laprrovittola 17, Vildoza 2, Caffaro, Redivo 3
İspanya: Fernandez 11, Rubio 20, Oriola 6, Juancho Hernangomez 11, Gasol 14, Claver 2, Willy Hernangomez Geuer 11, Llull 15, Ribas 5, Beiran, Colom, Rabaseda

1. Periyot: 14-23
Devre: 31-43
3. Periyot: 47-66

Beş faulle oyundan çıkanlar: 34.52 Juancho Hernangomez, 35.31 Ribas (İspanya), 36.19 Brussino (Arjantin)