Uzun süre Football Manager oynamak bir hastalık mıdır?

Football Manager oyunun hayatına etkisi hakkında endişelenen ve bu durum hakkında rahatsızlık hisseden İngiliz yazar Iain Macintosh, soluğu bir doktorun yanında aldı. Bağımlı olmasının herhangi bir sağlık sorunu teşkil edip etmediğini merak eden Macintosh, doktoruyla olan görüşmesini The Blizzard'ın 6. sayısında yazıya döktü.

Football Manager isimli oyunun hayatına olan etkisinden endişelenen İngiliz yazar Iain Macintosh, oyuna olan bağımlılığın sağlık sorunu olup olmadığı merakını gidermek için soluğu bir doktorun yanında aldı. 

"Neden kitap yazmak yerine Welling'i Conference Premier ligine çıkarmaya çalışıyorum?"

Championship Manager 97-98 oyununda Uefa Kupası şampiyonu yaptığı Southend United takımından daha az sevdiği kız arkadaşları olduğunu belirten Macintosh, bir başka Championship Manager oyununda ise Nottingham Forest yedeklerinden daha sevdiği arkadaşlarının olduğunu söyledi. Bu durumun oldukça garip olduğu gerçeğini kabul eden Macintosh, kendine,"Neden kitap yazmak yerine Welling'i Conference Premier ligine çıkarmaya çalışıyorum?" sorunu sorduğunu ve soluğu doktorun yanında aldığını söyledi.

Londra Metropolitan Üniversitesi Psikoloji Başkanı ve aynı zamanda oyunların insan üzerindeki etkisi konusunda uzman olan Dr. Simon Moore yanına giden Macintosh, sorusunun yanıtını alabileceği tek kişinin bu doktor olduğunu belirtti. Doktor ile görüşmesini The Blizzard'ın 6. sayısında kullanıcılara aktaran Macintosh'un önemli açıklamaları şu şekilde:

"20 yıldır Football Manager oyunlarını oynuyorum. Şu kutusunun üstünde kızgın bir adam bulunandan ilk oyun çıktığından beri hesabını bile tutamadığım kadar çok saatimi kurmaca takımlar kurarak, taktik ayarlamaları yaparak, oyuncu izleyip transfer ederek geçirdim. bu oyuna harcadığım vakti başka uğraşlarla geçirsem öğrenmiş olabileceğim lisanları, görmüş olabileceğim yerleri düşününce üzülmeden edemiyorum. zamanı geldiğinde ölüm döşeğinde sevdiklerim tarafından çevrelenmiş öteki dünyaya göç etmeyi beklerken aklıma gelen yegane şey ömrümün 6 ayını bir bilgisayar oyunu oynayarak geçirmiş olduğum olacak büyük ihtimalle. ama en kötüsü nedir biliyor musunuz?

Ben aslında bir futbol gazetecisiyim. basın kartım da var. Geçerli bir sebebim olduğu sürece ve seyahat masrafları çok uçuk olmadıkça ülkenin heryerinde istediğim maçı seyredip bunun için bir de maaş alabilecek biriyim anlayacağınız. Yani kısaca tüm boş zamanımı işimin bir uzantısı olan bir şeyle uğraşarak geçiriyorum. Sizce bu garip sayılır mı?"

Macintosh'un sorularına yanıt veren Dr. Simon Moore, insanın kendini mutlu hissettiren ve zevk alınan işlerde endorfin sağladığını ve endorfinin uyuşturu gibi olduğunu belirtti ve şu açıklamada bulundu:

"Bazı insanlar belli ilkelere ya da doğrusal ilişkilere bağımlıdırlar. ''a'' tuşuna basarsanız ''b'' olur. Bir içki içersiniz ve keyfiniz yerine gelir. Bu basitliği severler. Bir de diğer ilişkilerin karmaşıklığını seven insanlar vardır. Bu tarz bir oyunda çok fazla olasılık ve değişim mevcut. Football Manager oyununu 100 kere oynayabilir ve her seferinde farklı bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bu oyunu oynarken içindeki sanal kişilikler için ''Dur bakalım bir de bunu deneyeyim bakalım ne yapacaklar?'' diye düşünüyorsunuz ve bağımlılığınız bunun üzerine bina edilmiş.

Zevk aldığınız şeyler endorfin salgılamanızı sağlar. bu da pozitif hisleri güçlendirir. Neye inandığınızla ilgili bir durum bu. İçinizde pozitif hisler ortaya çıkardığını düşündüğünüz her şey için geçerli yani. Bilinçaltınız Football Manager'da kazanmaktan ve yarattığınız bu alternatif gerçeklikten keyif alıyor. bu sizin uyuşturucunuz."

Doktorun açıklamalarının ardından rahatlamış gözüken Macintosh, doktordan son olarak aynı açıklamayı eşine de yazmasını istedi. :)

**Macintosh ve doktorun açıklamalarının çeviri kaynağı eksi sözlük'tür.

Sporx Anasayfasına Dön