Fujitora: "Hedef Dünya şampiyonluğu!"

Ülkemizi WESG'de temsil edecek Kaan "Fujitora" Çekli ile turnuva öncesi keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Ülkemizi WESG 2017 (World Electronic Sports Games 2017) finallerinde temsil edecek Royal Bandits'in başarılı Hearthstone oyuncusu Kaan "Fujitora" Çekli'yi Çin yolculuğu öncesi yakaladık ve turnuva öncesi kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Toplam 300.000$ ödül havuzlu; Avrupa, Amerika, Çin, Asya-Pasifik ile Ortadoğu ve Afrika elemelerinde başarı sağlayan 32 adet profesyonel oyuncunun katılacağı finallerde, toplam 8 farklı grup olacak ve bu oyuncular önce gruplarda, sonra da playoff aşamasında şampiyon olabilmek için kıran kırana bir mücadele verecekler. Grup aşamaları BO5 Conquest 1 Ban, Çeyrek Final ve sonrası BO7 1 Ban olacak. Turnuva finalleri Çin'in Haikou şehrinde 13 Mart'ta başlayıp 18 Mart'ta son bulacak.Merhaba Kaan, bize kendini kısaca tanıtabilir misin? 

22 yaşındayım. Yeditepe Üniversitesi'nde İngiliz dili ve edebiyatı okuyorum. Hearthstone oynamadığım zamanlarda dizi, film ve kitaplarla vaktimi geçiriyorum.

Oyuna ne zaman başladın ve ne zaman rekabetçi oyuncu olmaya karar verdin?

Oyun betadan çıktıktan kısa bir süre sonra başladım ve 2015 yılının baharında kazandığım bir turnuva sonrası oyunu ciddiye almaya başladım. Bu galibiyetten önce sadece bir oyundu benim için, oyunu ciddiye aldıktan sonra yurt dışı turnuvalarını gözüme kestirdim.

Kendini oyunda geliştirmek için ne yaptın? Arena, ladder veya turnuva maçları mı, yayın izlemek mi yoksa teorik olarak çalışmak mı gelişiminde etkili oldu?

Hearthstone'u diğer oyunlardan farklı kılan en önemli özellik, oyunda kendinizi geliştirmek için oyunu oynamanıza gerek yok. Sizden daha iyi oyuncuları izlemeniz yeterli. İzleyebileceğim, benden daha iyi bir oyuncu kalmayana kadar herkesi izledim. 

Oyunda kendini geliştirmek ve turnuvalarda başarılı olmak isteyen oyunculara tavsiyelerin nelerdir?

Kendinizi turnuvalarda deneyin, sınırlarınızı zorlayın. Yayın izleyin, ve farklı deste tipleriyle antrenman yapın. Tek bir bakış açısına bağlı kalmayın. Sence Türkiye'de Hearthstone'un durumu ve potansiyeli nedir? Nasıl gelişebilir?

Türkiye'deki oyuncuların yurt dışındaki turnuvalara katılması ve orada Türkiye'deki yeteneği göstermesi lazım. Bugüne kadar oyunculara bu konuda destek çıkan bir takım olmadı. Espor takımı olmak, oyuncuya forma ve kulaklık verip, sosyal medyadan paylaşım yapmakla olmak. Espor takımı olmak oyuncunun arkadaşı, dostu, ailesi olmak, oyuncuya destek olmaktır. Bana bunu Royal Bandits şu an sağlıyor.

Beğendiğin oyuncular kimler?

Kolento ve Xixo diyebilirim.

WESG Türkiye elemesini kazandığından neler hissettin?

Uzun süredir verdiğim emeğin karşılığını aldığım için duygulandım. Evin içerisinde bağırdığımı hatırlıyorum, sonrasında da bu başarımı en yakınlarımla ve ailemle paylaştım.

Peki Barselona'daki WESG Avrupa Finallerinde, Dünya Şampiyonası Finallerine gitmeyi garantilediğindeki duyguların nelerdi?

Yaşadığım stres, adrenalin ve gurur birbirine karıştı, heyecanlıydım. Dünya Şampiyonasını garantileyen diğer oyuncularla kutlama yapmaya başladık hemen. Luker ile bir atışman olmuştu, aranızda neler geçti bize kısaca anlatır mısın?

Amerika Bölgesel Elemelerinin sunumunda ben de vardım ve sunum sırasında Luker'ın aşırı kötü oynamasına rağmen, Çin'e katılım gösterecek olması beni rahatsız etti. Beni rahatsız eden bir şeyi içimde tutmayı sevmem. Bu yüzden Luker'a Twitter üzerinden küçük bir laf salladım. Ondan sonra da birbirimize, kimin kimi eleyeceği üzerine tatlı tatlı giydirmeye başladık.

WESG finallerine dönecek olursak, turnuvada en çekindiğin oyuncu kim?

Turnuvada oyuncu seviyesi olarak çekindiğim birisi yok ancak lineup olarak çekindiğim oyuncular olabilir. Onu da şu anda bilemiyorum. Ama Polonya temsilcisi Xeno ile Barselona'dan beri çok samimi bir arkadaşlık kurduk. Onunla erken karşılaşmak istemem.

Lineupını hazırlarken neleri planladın, nasıl bir turnuva metası bekliyorsun ve lineupının turnuvadaki rolü nedir?

Lineupı hazırlarken daha önceki turnuvalarda kullanılan desteleri analiz ettim ve buna göre bir strateji geliştirdim. Turnuvada en çok beklediğim desteler Tempo Mage, Murloc/Dude Paladin, Warlock ve Priest.

Stratejimi Combo Priest, Tempo Mage ve Paladin counterlamak üzerine kurdum. Aslında son ana kadar içerisinde Geist olan 4 tane Control destesi oynamayı planlıyordum fakat birçok oyuncu arkadaşım bunu yapmamam konusunda beni uyardı. Ben de şu an oynadığım stratejide karar kıldım. Antrenman arkadaşlarım olarak ise Türk oyunculardan ThunderUP, berserkci, Polonya'dan Hearthstone oyuncuları ve birçok farklı yabancı isimle birlikte çalıştım.Grubunu ve turnuvadaki şansını nasıl görüyorsun? Hearthstone'da Türk şampiyon görür müyüz, bayrakları hazırlayalım mı?

Turnuvadaki ilk grubum oyuncu seviyesi olarak benim biraz altımda diyebilirim. Rakiplerimin daha önceki başarıları da benim altımda kalıyor. Grubumda yıldız oyuncu yok, bu benim için güzel bir haber. Eğer Hearthstone yüzümüze gülerse bu gruptan çıkmak benim için gayet basit olmalı. Hedef elbette bayrak astırmak ve Dünya Şampiyonluğu. Umarım RNG'lenmem.

Fujitora'ya bu keyifli röportajı için teşekkür ediyoruz. Temsilcimizin WESG maçlarını Sporx Espor ve Sporx Espor2 Twitch kanallarından izleyebilirsiniz.


Röportaj: Berk "berserkci" Elçi - @berserkci


Sporx Anasayfasına Dön