Football Manager'ın bilinmeyen yönleri

Menajerlik oyunlarının en sevileni Football Manager'in Direktörü Miles Jacobson, milyonların sevgilisi haline gelen oyun hakkında ilgi çekici bilgiler paylaştı.

Menajerlik oyunlarının en sevileni Football Manager'in Direktörü Miles Jacobson, milyonların sevgilisi haline gelen oyun hakkında ilgi çekici bilgiler paylaştı.
 
İngiliz gazetesi Daily Mirror'a konuşan Jacobson, oyundaki gücü düşük olduğu için bir futbolcudan özür dilediğini, kaç kişilik veri tabanına sahip olduklarını, verileri nasıl topladıklarını, oyun scoutlarının gerçek hayatta hangi görevlere gelebildiklerini anlattı.
 
İşte Jacobson'un Daily Mirror röportajından satır başları:
 
Takım ve oyuncuların verilerini kim topluyor?
 
2 yıl önce bu yola çıktığımızda bazı fanzin yazarlarından yardım aldık. O zaman internet yaygın olmadığı içn bugünkü gibi blog yazarları ve sosyal ağlar bulunmuyordu. Bu fanzin yazarlarına bazı takımlar verdik ve takip etmelerini istedik. Sonrasında oyunu çıkardık ve çok tuttu. O zamanki birkaç fanzin yazarından şimdi dünya çapında 51 ülkede 1300'ün üzerinde scoutumuz var. Takımların her yaş kategorisinden bize bilgiler geçiyorlar.

 
Oyunda toplam kaç oyuncu için veri tabanınız var?
 
Son sayımımızda dünya çapında 650 bin oyuncu ve görevli veri tabanına sahiptik. Bunun içerisinde emekli oyuncular ve gelecekte antrenörlük yapabilecek eski oyuncular da var. Başkanlar, başkan yardımcıları, CEO'lar ve diğer elemanları çıkarırsak 350 bin aktif futbolcu var oyunda. Her oyuncunun 250 niteliği var. Fiziksel, ruhsal, mental vs...
 
Tüm scoutlar profesyonel mi?
 
Çoğu scout bizim için çalıştığı sürede başka işler bulabiliyor. Bizimle uzun yıllar çalışıp şimdi bazı Şampiyonlar Ligi takımlarından scoutluk yapanlar var. İyi bir CV sağlıyoruz. Çalışanlarımızın çoğu scoutluk görevini çok daha iyi yapıyor. Normal bir scout maçın 75. dakikasında maçtan ayrılabilir. Çünkü göreceğini görmüştür. Bizimkiler maç sonuna kadar bekler. Maç sonu bile oyuncuları gözler. Bu durumlar oyunun gerçekliği için önemli. 
 
Futbolcuların oyundaki profilleri hakkında ne düşündüğünü merak ediyor musunuz? Bununla ilgili örnek var mı?
 
Oyunda oyuncu istatistiklerini değiştirmiyoruz. Çünkü bazı oyuncular iyi dönemden geçtiklerinde bize ulaşıp profili güncellemizi istiyor. Aynı takımdan iki oyuncunun oyunda daha yüksek derece almak için birbirleriyle kavgaya varan çekişmeler yaşadığını duyduk. Ama bazen de hata yaptığımız oluyor. Bunun için de oyuncudan özür diliyoruz.
 
Hiç bir futbolcudan özür dilediniz mi?
 
Evet. Harry Kane. Tottenham'da kendisini göstermeden önce genelde kendisine aynı dereceler veriyorduk. Ama kiralık oynarken bu denli gelişebileceğini öngörememiştik. Londra Futbol Ödülleri'nde kendisiyle tanıştım. Bilgisayar oyunlarını sevdiğini biliyordum. Kendisine %0,5'lik bir yanılma payımız olduğunu. Kendisinin de bu yanılma payına girdiğini söyledim ve özür diledim. O da çok samimi bir şekilde; "Kendimi geliştirmek için çok çalışmamın bir nedeni de buydu." dedi.
 
Oyunu kim test ediyor?
 
Dünya çapında oyunu test eden 1000'den fazla yardımcımız var. Oyunu tanıtımdan biray önce alır ve denerler. Bize geri dönüş yaparlar.
 
Taraftarların önerilerini dikkate alıyor musunuz?
 
Kişisel olarak 4 bin öneri aldım ve hepsini teker teker okudum. Oyunla ilgili çok dikkatli insanlar var. Gözden kaçırabildiğimiz incelikleri bize yazıyorlar.
 
Çocuk yaşta gerçek profilde oyuncular yok oyunda. Bunun nedeni nedir?
 
16 yaşından küçük futbolcuları çocuk koruma yasaları nedeniyle oyuna dahil edemiyoruz. Yasak. Ancak eğer bir yerde gerçekten bir yetenek varsa onu gidip bizzat izliyoruz. Yeteneğinden emin olduğumuzda oyuna koyuyoruz.

Sporx Anasayfasına Dön