4 ÜLKE, 5 FARKLI ŞEHİR

Almanya'dan Berlin Mercedes-Benz Arena ve Köln Lanxess Arena, İtalya'dan Milano Mediolanum Forum, Çekya'dan Prag O2 Arena, Gürcistan'tan Tiflis Spor Sarayı ev sahipleri olacak. Berlin Mercedes-Benz Arena, sadece eleme ve finallere ev sahipliği yapacak. Slovenya, Estonya ve Macaristan ise aday olmalarına karşın başvuruları başarılı olmadı.

RAKİPLERİMİZ

Türkiye, A Grubu'nda ev sahiplerinden Gürcistan ile birlikte İspanya, Karadağ, Belçika ve Bulgaristan ile eşleşti. İlk 4 sırayı alan takımlar, eleme turlarına katılmaya hak kazanacak.

MAÇ PROGRAMIMIZ

12 Dev Adam, turnuvayı 1 Eylül'de Karadağ maçıyla açacak. 3 Eylül'de Bulgaristan, 4 Eylül'de Gürcistan, 6 Eylül'de Belçika ve 7 Eylül'de İspanya maçı olacak. İlk 4 arasına kalmayı başarırsak son 16 maçı 10-11 Eylül'de, çeyrek final maçı 13-14 Eylül'de, yarı final 16 Eylül'de ve final 18 Eylül'de oynanacak.

GRUPLAR

B Grubu: Almanya, Macaristan, Slovenya, Litvanya, Bosna Hersek, Fransa C Grubu: Yunanistan, Estonya, Ukrayna, Büyük Britanya, İtalya, Hırvatistan D Grubu: Hollanda, Finlandiya, Polonya, Çekya, İsrail, Sırbistan

KADROMUZ

Başantrenör Ergin Ataman yönetimindeki A Milli Basketbol Takımı'nın 12 kişilik Avrupa Şampiyonası kadrosunda şu oyuncular bulunuyor: Alperen Şengün, Buğrahan Tuncer, Cedi Osman, Ercan Osmani, Furkan Korkmaz, Melih Mahmutoğlu, Onuralp Bitim, Sadık Emir Kabaca, Sertaç Şanlı, Shane Larkin, Şehmus Hazer, Yiğitcan Saybir

25. KEZ EUROBASKET'TEYİZ

2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda A Grubu'nda mücadele edecek Türkiye, bu organizasyonda daha önce 171 maç yaptı. A Milliler, 41'incisi düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'nda 24 kez mücadele ederken, yaptığı 171 maçta 68 galibiyet, 103 yenilgi aldı.

SON EUROBASKET PERFORMANSIMIZ

A Milli Basketbol Takımı, Türkiye, Finlandiya, İsrail ve Romanya'da düzenlenen 2017 Avrupa Şampiyonası'nda istenilen performansı sergileyemedi. Söz konusu şampiyonada D Grubu'nu 5 maçta 2 galibiyet ve 3 mağlubiyetle dördüncü bitiren ay-yıldızlı takım, son 16 turunda İspanya'nın rakibi oldu. Milli takım, bu turda rakibiyle oynadığı maçı 73-56 kaybederek, turnuvaya veda etti.

ATAMAN İLE MİLLİ TAKIM

Ay-yıldızlı takımımız, 2014-2016 yıllarında da çalıştıran tecrübeli başantrenör, milli takım kariyerinde şu ana kadar 54 müsabakada görev yaptı. Milli takım, bu müsabakalardan 24 galibiyet ve 30 mağlubiyetle ayrıldı.

EUROBASKET'İN ŞAMPİYONLARI

İlki 1935 yılında Cenevre'de düzenlenen ve Letonya'nın kupayı kazandığı Avrupa Şampiyonası'nda, SSCB 14 kez birincilik kürsüsüne çıktı. 1957 ile 1971 yılları arasında yapılan 8 kupayı da üst üste kazanan SSCB, ulaşılması güç bir rekoru da elinde bulunduruyor. SSCB gibi dağılan Yugoslavya, Avrupa Şampiyonası'nda en fazla kupa kazanan ikinci ülke oldu. Şampiyonada 8 kez birincilik elde eden Yugoslavya, SSCB'nin ardından kupayı en fazla kazanan 2. takım durumunda bulunuyor. Litvanya ve İspanya üçer, Yunanistan ve İtalya ikişer, Letonya, Çekoslovakya, Mısır, Macaristan, Almanya, Rusya ve Fransa da birer şampiyonluk yaşadı.

SON ŞAMPİYON SLOVENYA

Son Avrupa Şampiyonası'nda kupayı müzesine götüren ülke Slovenya oldu. Slovenya, 2017 yılında Türkiye, Finlandiya, İsrail ve Romanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonda final maçında Sırbistan'ı yenerek kupaya uzandı.