Yarasa çorbası nedir, neden yeniyor, korona yarasadan mı bulaştı

Yarasa Çorbası, Koranavirüs olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve çok sayıda ölüme yol açan virüsün ortaya çıkması nedeniyle araştırılmaya başlandı. Hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen Koranavirüsün Yarasa Çorbasından insanlara geçtiğinin iddia edilmesinin ardından dünya gündemini yakından takip eden vatandaşlar Yarasa Çorbası nedir sorusuna yanıt arıyor. İşte o sorunun yanıtı...

07 Nisan 2020 07:42
Yarasa çorbası nedir, neden yeniyor, korona yarasadan mı bulaştı
Yarasa Çorbası nedir sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koranavirüsün ardından birçok iddia ortaya atıldı. İnsanlara hayvanlardan bulaştığı bilinen Koranavirüs hakkında birçok araştırma yapılırken bugüne kadar Koranavirüs nedeniyle ölens sayısı 25 olarak açıklandı. Koranavirüsün insanlara Yarasa Çorbasından buluştığı dün gündeme gelirken bugün ortaya atılan iddiaya göre Yılan'dan da bulaşmış olabileceği duyuruldu. Peki Koranavirüs'e yol açtığı düşünülen Yarasa Çorbası nedir?

ÜNLÜ GEZGİN COŞKUN ARAL ANLATIYOR

Dünya, yarasa yenildiği için Çin'den çıktığı düşünülen Covid-19'la sarsılırken Coşkun Aral bizi yıllar önce Endonezya'da gezdiği vahşi hayvan pazarına götürüyor. Komodo canavarı, bukalemun, yarasa ve türlü vahşi hayvanlar bu coğrafyada neden yeniliyor? O günden bugünkü salgına neler değişti? Coşkun Aral anlatıyor.YARASA ÇORBASI NEDİR?

Yarasa etinin güçlü ve hoş olmayan bir kokusu vardır. Onu atmak için yarasa gövdeleri, biber ve sarımsak özel bir sos ile ıslatılır.Yarasalar sadece çorbaya ilave değildir. Onlar da kızarmış ve daha sonra baharatlı bir sos ile masaya servis edilir.

KORONAVİRÜS SEBEBİ YARASA ÇORBASI MI?

Çin'in Wuhan kentinde ilk kez Aralık ayında ortaya çıkan, şiddetli akut solunum yolu sendromuyla (SARS) benzerliği bulunan ve '2019-nCoV' olarak adlandırılan virüse yakalanan kişi sayısı 571 kişiye yükseldi. Ülke genelindeki 25 farklı eyalet ve kentte yeni koronavirüs bulaşan kişilerden 95'inin durumunun ağır olduğu bildirdi. Birkaç hafta içerisinde hızla yayılan virüse, Çin'in dışındaki ülkelerde de rastlanmaya başlandı.

Bugüne kadar virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 17'e ulaştı. Öte yandan, virüsün bulaştığı kişilerle temasa geçen 5 bin 897 kişiden 4 bin 928'i müşahade altına alındı.

Birkaç hafta içerisinde hızla yayılan virüse, Çin'in dışındaki ülkelerde de rastlanmaya başlandı. Dün itibariyle Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Makao Özel İdari Bölgesi'nde birer kişide saptanan virüs, bununla birlikte ABD, Japonya, Güney Kore'de 1'er kişide, Taylan'da 3 kişide tespit edildi.

Virüsün ortaya çıktığı Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde salgının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler arasına ulaşımın durdurulması da eklendi. Kente bugün itibariyle, otobüs, metro, feribot seferleriyle hava yolu ve demiryollarının dış hat seferleri ikinci bir talimata kadar kapatıldı.

Vuhan yerel hükümet departmanlarından yapılan açıklamayla halktan "özel bir nedeni olmaması durumunda" şehri terk etmemesi ve tüm halkın maske takması talep edildi.

Bu arada, kente 22 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında grup tur hizmeti verecek bütün turizm acentelerinin faaliyetleri ikinci bir açıklamaya kadar askıya alındı.

Daha fazla göster
yukarı ok