Yanny mi Laurel mi? Hangi ismi duyuyorsunuz? Sosyal medyada tartışılan iki ses

Sosyal medyada Yannty mi Laurel mi tartışması nedir? sorusunun yanıtını öğrenmek isteyenler buraya... Sosyal medya ikiye bölündü. Peki Yanny mi Laurel mi? sorusunun gerçek yanıtı nedir? İşte detaylar...

18 Mayıs 2018 04:43
Yanny mi Laurel mi? Hangi ismi duyuyorsunuz? Sosyal medyada tartışılan iki ses
Sosyal medyada ortaya çıkan bir video gündeme bomba gibi düştü. Geçtiğimiz yıllarda bir elbisenin rengi konusunda tartışmalar çıkmış ve kullanıcılar farklı görüşler belirtmişti. Şimdi ise bir ses kaydı kafaları karıştı. Peki Yanny ve Laurel seslerinden hangisi doğru? İşte tüm detaylar...

YANNY Mİ LAUREL Mİ?
Sosyal medyanın yeni bir tartışma konusu oldu. Cloe Feldman'ın 4 saniyelik videoyu, Twitter hesabından paylaşmasıyla birlikte kullanıcılar ikiye ayrıldı. Yaklaşık 20 milyon kez izlenen videodaki ses kaydında bir kısım kullanıcılar "Yanny" bir kısım kullancılar ise "Laurel" duyduğunu iddia etti.
Sosyal medya kullanıcılarıysa konuyla ilgili kendi teorilerini ortaya atmaya başladı. Sesin frekansı veya genliğinin yanı sıra hoparlörlerin modelinin de etkili olduğu savunuldu.

Reddit'te yayınlanan ses kaydı, dinleyen kişilerin iki farklı ses duyduğunu sanmasına neden oluyor. Instagram ve Twitter'da farklı anketler üzerinden yayılan ve anket sonuçlarının yüzde 50'ye yakın şekilde çıkması da büyük tartışmalara neden oluyor. Arizona Üniversitesi'nde konuşma, Dil ve İşitme Bilimleri Profesörü Brad Story, yaptığı değerlendirmede tek bir ses bulunduğunu ve bunun da laurel olduğunu belirtti. Story, laurel sesinin üst üste birkaç defa yerleştirildiğini; bu nedenle yanny olarak da duyulabildiğini iddia ediyor. 

 

Daha fazla göster
yukarı ok