ÜMİT KARAN'DAN AÇIKLAMALAR
Galatasaray'ın eski futbolcularından Ümit Karan, Sabah Gazetesi'ne gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.
"ICARDI NE VERİR BİLMİYORUM"
Geçen sene neredeyse hiç oyuncu almayıp bu sene bu kadar yıldız alınmasını enteresan buldum. Ama kaliteli isimler, Galatasaray şu an kadro anlamında ligin en iyi takımı durumunda. Icardi ne verir onu tam bilemedim, son 15 dakikada oyuna girdi, biraz izlemek lazım.
"GOMİS YETERSİZ"
Gomis'i seven çok ama ben fiziksel anlamda yetersiz buluyorum; 45-50-60 dakika çıkartır ama onun dışında zor. Okan hoca daha önceki maçlarda da Seferovic'le başlayıp sonra Gomis'le devam etti. Seferovic'in de iyi santrfor olduğunu düşünüyorum.
"G.SARAY'IN FİKSTÜRÜ ÇOK ZOR"
Galatasaray az farkla da olsa maçlarını kazanıyor. Fenerbahçe şu an kolay rakiplerle oynadı ama Okan hocanın fikstürü gerçekten zordu. Hep ligin en iyileriyle oynadı. Bana göre Konya şu an ligin en iyi ikinci, üçüncü takımı Başakşehir'le beraber.
"JESUS'UN EGOSU ARDA'YI YİYOR"
Arda'nın süre almaması tamamen teknik direktör Jesus'un egosu, başka bir şey değil. Performansı belli, ben olsam direkt oynatırım Arda'yı. Yakında Fenerbahçe başını taşlara vurur. Birisi 5 milyonu yatırıp alır.
"ARTIK FORVET YETİŞMİYOR"
Gerçekten çok büyük sıkıntı var. Öncelikle biz bireysel antrenman çok yapıyorduk mesela. Ben idmandan sonra 30-40 dakika sadece gol vuruşu çalışırdım. Şimdiki oyuncularda öyle bir istek yok ki! Altyapıdan da oyuncu yetişmiyor. Biz yurt dışından bulabileceğimiz iyi oyuncular varsa getireceğiz, altyapıya önem vermeyeceğiz! Maalesef bu belli oldu artık Türkiye'de.
"HEDEFİM GALATASARAY VE MİLLİ TAKIM"
İlk yurt dışında başladım bu işe. Shkupi ile Avrupa kupalarına gittim 2 sene üst üste, UEFA kupalarına katıldım. Yurt dışında yapınca burada bir değer göremedik. Hedefimiz herkesin olduğu gibi A Milli Takım ve Galatasaray.
"GALATASARAY'A KENDİMİ LAYIK GÖRÜYORUM"
Tabii ki ben kendimi oraya layık görüyorum. 10 senedir çalışıyorum ve tecrübelendim. Alt liglerden çıkıp gelmiş olacağım, Süper Lig'e bir anda girmiş olmayacağım ki! Şimdi bakıyorsun bazı futbolcular futbolu bıraktığı anda Süper Lig'de hoca oluyor. Ama çalışman, tecrübe kazanman lazım. Oyuncuyla iletişim çok farklı bir şey.
"FUTBOLCULUĞU TERCİH EDERİM"
Yüzde yüz futbolculuk, hiç tartışmam bile! Futbolcuyken o kadar rahattım ki hoca olarak öyle olmuyor. Maçı düşünüyorsun, oyuncuları düşünüyorsun; hasta mı, yemek yedi mi, karnı mı ağrıyor, zor iş… Hocayken 30 kişiyi düşünüyorsun, futbolcuyken sadece kendimden sorumluydum. Ben çok rahat bir futbolcuydum. Son dakika sahaya çıkardım, golümü atar yatardım.
"ERZİNCAN FUTBOL İÇİN DOĞRU ADRES"
Kulübün yapısı çok doğru ve düzgün yönetiliyor. Ödemeler asla aksamaz, 1 dakika bile gecikmez. 2. Lig'de ama bence çok daha üst liglerde olması lazım. Özellikle stadımız açıldıktan sonra kulüp yapısı olarak, tesis olarak, stat olarak üst liglerde olması gerektiğini düşündüğüm kulüplerden bir tanesi.
"KEREM AKTÜRKOĞLU ÖRNEK OLDU"
Kerem'in 2. Lig'den direkt Süper Lig'e gelmesi, orada oynayan futbolcuları da heveslendiriyor. Erzincan bir futbolcu için harika bir yer. İstanbul gibi değil, tamamen futbol odaklı yaşayabileceğin bir yer. Muhammed Demirci geçen sene bizden çıkış yaptı, Beşiktaş'ta yapamadığı çıkışı Erzincan'da yaptı. Özellikle genç, kendini göstermek isteyen, çıkış yapmak isteyen futbolcular için doğru adres.
"HAKEMLER ÇOK HATA YAPIYOR"
Derbilere yabancı hakem gelmeli mi? Siz bir de alt liglerdeki hakem performanslarını görseniz, daha da kötü. İnanılmaz hatalar yapılıyor. Bunlara alıştık artık. İtiraz ediyoruz, isyan ediyoruz ama yok ki başka ne yapalım! Yabancı hakem çözüm değil. Biz niye her şeyi yabancılarda arıyoruz? Kendi hakemlerimizi düzeltelim… Hakemler haftada 3 gün kendi maçını izleyecek, izlemezsen düzelemezsin. Gerekiyorsa zorla izleteceksin. Futbol zaten hata oyunu ama sen bu eğitimi vereceksin. Hep yurt dışı, yurt dışı. Ne faydasını gördük ki.
"MİLLİ TAKIM HOCASI TÜRK OLMALI"
Milli Takım'ın hocası yüzde yüz yerli olmalı. Sen Milli Takım'da bir Alman oyuncuyu oynatabiliyor musun? Milli Takım'a neden yabancı getireyim ki, o zaman biz işi bırakalım.
"F.BAHÇE DERBİLERİ ÇOK ÖZELDİ"
Derbi hastası bir adamım. Fenerbahçe maçları çok özeldi benim için. O duyguyu tribünde yaşayamıyorum. Derbide sahada olmak bambaşka.
"EN İYİ TRANSFER ICARDI"
Bu sezon çok iyi transferler yapıldı. Kağıt üzerinde en iyisi isim İcardi ama tabii daha izleyemedik.
"DAHA DÜZENLİ YAŞAYABİLİRDİM"
Geriye dönüp bakınca hayatımda pişmanlık yok ama biraz daha düzenli yaşayabilirdim. Çok hızlıydım, biraz yavaşlayabilirdim.
"LİG İÇİN FENERBAHÇE İLE GALATASARAY YARIŞIR"
Ligde yarış Galatasaray ve Fenerbahçe arasında geçer, arkasından da Başakşehir ve Konyaspor'u yazarım.