Vakıfbank GSTT namağlup şampiyon!

Azerbaycan'ın Rabita Bakü takımını finalde mağlup ederek bayan voleybolunda Avrupa'nın 1 numaralı kupasını kazanan Vakıfbank Güneş Sigorta, Türk voleybol tarihinin kulüpler bazındaki en büyük başarısına da imza attı.

Haber; AA
Abone Ol
Vakıfbank GSTT namağlup şampiyon!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
20 Mart 2011 22:17
İstanbul'da gerçekleştirilen Voleybol Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali'nde şampiyon olan Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom, bu kupayı kazanan ilk Türk takımı olarak tarih yazdı. Azerbaycan'ın Rabita Bakü takımını finalde mağlup ederek bayan voleybolunda Avrupa'nın 1 numaralı kupasını kazanan Vakıfbank Güneş Sigorta, Türk voleybol tarihinin kulüpler bazındaki en büyük başarısına da imza attı.

Türk takımları daha önce Avrupa kupalarında erkekler ve bayanlarda 4 şampiyonluk kazanırken Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez birincilik kürsüsüne Türk ekiplerinden Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom çıktı.

Daha önce bayanlarda Kupa Galipleri Kupası, Top Teams Kupası Dörtlü Finali, erkeklerde ise GM Capital Challange Kupası Dörtlü Finali'nde şampiyon olan Türk ekipleri, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde ise bugüne dek mutlu sona ulaşamamıştı.

-İLK KUPA ECZACIBAŞI'NDAN-


Kupa Galipleri Kupası'nın 1999 yılında Bursa'da yapılan dörtlü finalinde İtalya'nın Cermagica Reggio Emilia takımını finalde devirmeyi başaran Eczacıbaşı, Türkiye'ye voleybolda ilk Avrupa kupasını getirmeyi başardı.

-VAKIFBANK GÜNEŞ SİGORTA ÜÇÜNCÜ KUPASI'NI KAZANDI-

Vakıfbank Güneş Sigorta, 2004 yılında Bursa'da düzenlenen Top Teams Kupası Dörtlü Finali'ni, 2007 yılında ise yine Bursa'da organize edilen Challange Kupası Dörtlü Finali'ni kazanmayı başararak, müzesinde 2 Avrupa kupası bulunduran tek kulüp durumuna gelirken, bugün elde ettiği şampiyonlukla Avrupa'daki üçüncü kupasına ulaştı.

Voleybolda Avrupa kupası kaldıran tek Türk erkek takımı konumundaki ekip ise İzmir temsilcisi Arkasspor. İzmir'de 2009 yılında düzenlenen GM Capital Challange Kupası Dörtlü Finali'ni kazanan Arkasspor, Avrupa'da kupa kaldıran ilk erkek takımı konumuna geldi.

-NAMAĞLUP ŞAMPİYON OLDU-


Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom, bu sezon Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna oynadığı tüm maçlarını kazanarak ulaştı. Dörtlü finale 10'da 10 galibiyetle gelen Türk ekibi, dörtlü finalde Fenerbahçe Acıbadem ve Rabita Bakü galibiyetleri ile 12'de 12 yapıp namağlup olarak şampiyon oldu.

Şampiyonaya (A) Grubu'nda başlayan Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom, Polonya'nın Bank BPS Fakro, Rusya'nın Zerechie ve Sırbistan'ın Kızılyıldız takımlarıyla mücadele etti. Grupta oynadığı 6 maçı da kazanan Türk ekibi, lider olarak 12'li play off'a kaldı.

Bu turda Polonya'nın Aluprof Bielsko Biala takımıyla eşleşen Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom, iki maçı da 3-1'lik skorlarla kazanarak turu geçti.

6'lı play off turunda bir diğer Türk temsilcisi Eczacıbaşı VitrA ile eşleşen Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom, ilk maçı 3-0, ikinci maçı ise 3-2 kazanıp namağlup olarak dörtlü finale yükselmeyi başardı.

Vakıfbank Güneş Sigorta, dörtlü finalin ilk maçında Fenerbahçe Acıbadem'i 3-2, finalde ise Azerbaycan'ın Rabita Bakü takımını 3-0 mağlup etti ve tarihi bir başarıya ulaştı.

-ÖDÜLE BOĞULACAKLAR-


Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom oyuncuları ve teknik heyeti aldıkları bu tarihi başarıyla adeta ödüle boğulacak. Oyuncular ve teknik heyete ödül yönetmeliği gereği verilecek cumhuriyet altınlarının yanı sıra kulüp tarafından şampiyonluk priminin verilmesi bekleniyor.

Sonuçlanan Transferler
Tümü
TÜMÜ