UEFA'dan Fenerbahçe'ye para cezası

UEFA, Fenerbahçe'nin 20 Mayıs 2016'da imzalanan anlaşmaya uymadığı gerekçesiyle gelecek 2 sezonda UEFA yarışmalarından elde edeceği 2 milyon euro'luk gelire el konacağını açıkladı.

UEFA'dan Fenerbahçe'ye para cezası
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
22 Temmuz 2020 18:29
UEFA, Finansal Fair Play (FFP) kurallarına uymadığı gerekçesiyle Fenerbahçe'ye Avrupa kupaları gelirlerinden kesilmek üzere 2 milyon Euro para cezası verildiğini açıkladı.

UEFA'dan yapılan açıklamada, 2016'da imzaladığı FFP anlaşmasının kurallarını ihlal eden Fenerbahçe'nin 2020-2021 ve 2021-2022 sezonlarında Avrupa kupalarından elde edeceği olası gelirlerden 2 milyon Euro kesintiye gidileceği kaydedildi.

Öte yandan UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu Yargı Komisyonu tarafından verilen karara ilişkin, sarı-lacivertli kulübün borçlarını 15 Ekim 2019'a kadar yeniden yapılandıramaması nedeniyle para cezasının 1 milyon avroya düşme ihtimalinin gerçekleşmediği belirtildi.

UEFA'dan yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

"Fenerbahçe, 19 Temmuz 2019'da UEFA ile yaptığı görüşmede 20 Mayıs 2016'daki anlaşmanın gerektirdiği şekilde 2018'de sona eren raporlama dönemini başabaş hedefine uymayarak bitirdikten sonra; Finansal Kontrol Kurumu tarafından yaptırım uygulandı. Bu yaptırımın bir kısmı, iki sezonda (2020/21 ve 2021/22) 2 milyon euroluk UEFA yarışmalarından elde edilen gelirin koşullu bir kesintisini içeriyordu.

Gelirlerin kesilmesi, kulübün 15 Ekim 2019'a kadar borçlarının yeniden yapılandırılması da dahil olmak üzere koşulları yerine getirdiğini kanıtlayabilmesi koşuluyla 1 milyon euro'ya düşürülecekti.

UEFA Finansal Kontrol Kurumu Yargılama Dairesi, Fenerbahçe'nin bu koşula uymadığını tespit etti.

Bunun bir sonucu olarak, Finansal Kontrol Kurumu Yargılama dairesi, Fenerbahçe'nin UEFA yarışmalarından elde edeceği 2 milyon euro'luk gelire kesinti yapma kararı verdi."

FENERBAHÇE'DEN AÇIKLAMA GELDİ
"CEZA 1 MİLYONA İNDİRİLEMEDİ"

Fenerbahçe, UEFA'nın verdiği 2 milyon euro'luk para cezası sonrası bir açıklama yaptı.

İşte Fenerbahçe'nin açıklaması:

"Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere Kulübümüz, UEFA - CFCB (Kulüp Finansal Kontrol Kurulu) ile 2016 Mayıs ayında bir uzlaşma anlaşması imzalamıştı.

Ancak Kulübümüz yapılan bu uzlaşma anlaşmasında, 2017/18 sezonunda en fazla 10 milyon € denk hesap açığı taahhüt ederken 57,5 milyon € denk hesap açığı vermiş ve anlaşmaya uyamadığımız gerekçesiyle Ceza Dairesi'ne sevk edilmişti.

Yeni Yönetim Kurulumuz, göreve geldiği Haziran 2018 döneminde Kulübün içinde bulunduğu finansal krizin basına yansıyan bir örneği olarak bu konuyu önlerinde bulmuş ve UEFA ile defalarca yapılan görüşmeler sonrasında (25 Mayıs 2019 tarihinde yapılan açıklamamızda belirttiğimiz) Yönetim Kurulumuz tarafından alınan aksiyonlar, UEFA tarafından değerlendirilerek Kulübümüzün UEFA müsabakalarından men edilmemesine karar verilmişti.

UEFA tarafından 19 Temmuz 2019 tarihinde alınan kararda;

• Kulübün UEFA müsabakalarından men edilmemesi
• 2020/21 ve 2021/22 sezonlarında Kulübümüzün UEFA müsabakalarında oynatılmak üzere tescil edilecek yeni transferlerinde pozitif transfer dengesi koşulu aranması ve kadronun 23 oyuncuyla sınırlandırılması
• 2020/21 ve 2021/22 sezonlarında muhtemel UEFA gelirlerinden 2m € kesilmesi; ancak TFF nezdinde yapılacak yeni Kulüp Lisans ve FFP Talimatı ve Bankalar Birliği ile yapılacak borç yapılandırma anlaşmalarının gerçekleşmesi durumunda cezanın 1 milyon €'ya indirilmesi kararlaştırılmıştı.

Tüm mecralarda dile getirdiğimiz üzere Bankalar Birliği tarafından sunulan borç yapılandırma protokolü, borç yapılandırmadan ziyade bir tasfiye protokolü olması, yönetime getirdiği ağır yükümlülükler ve kısıtlar ve de mali durumumuza uymaması nedeniyle finansal borçlarımız yapılandırılamamış ve 19 Temmuz 2019 tarihinde kesilen ceza 1 milyon €'ya indirilememiştir.

Söz konusu ceza 2021/22 sezonunda UEFA müsabakalarında oynama hakkı kazanmamız durumunda gelirlerimizden kesilecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Fenerbahçe Spor Kulübü"
Tümü
TÜMÜ