Türkiye'den UEFA ile Şampiyonlar Ligi finali için karlı anlaşma

Türkiye, UEFA ile "karlı bir anlaşmanın" altına imza atarak seyircisiz 2020 Şampiyonlar Ligi finali yerine, seyircili 2021 Şampiyonlar Ligi finalini tercih etti.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; AA
Türkiye'den UEFA ile Şampiyonlar Ligi finali için karlı anlaşma
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
17 Haziran 2020 10:26
UEFA'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenen karşılaşmaları masaya yatıracağı iki günlük yönetim kurulu toplantısı başladı.

Video konferans yoluyla yapılacak toplantının ilk gününde UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2020) ilişkin konular değerlendiriliyor.

Toplantıda, İstanbul'un ev sahibi olduğu 2019-2020 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'nin tarihi, formatı ve lokasyonu hakkındaki nihai kararın verilmesi bekleniyor.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, yönetim kurulu toplantısının ardından çarşamba günü TSİ 16.30'da UEFA'nın internet sitesinden yayımlanacak çevrimiçi basın toplantısı düzenleyecek.

ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ İSTANBUL'DAN LİZBON'A

Koronavirüs sürecinden dolayı UEFA ardı ardına kararlar almaya devam ediyor. Ülkelerdeki koronavirüs süreçleri ve ilgili federasyonlar ile yaptığı görüşmelerin ardından daha önce almış olduğu kararları revize eden UEFA, son kararını İstanbul'da Ağustos ayında yapılacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi finali ile ilgili verdi.

Seyircisiz olarak oynanacak olan 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi finalini İstanbul'dan alan UEFA, finale talip olan Almanya, İspanya ve Portekiz arasındaki seçimini yaptı ve büyük finali Portekiz'de seyircisiz olarak oynatmaya karar verdi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ TARİHLERİ BELLİ OLDU

UEFA, Şampiyonlar Ligi için yaptığı toplantıda Lizbon'da son 8 takımla birlikte 8'li final yapma kararı aldı.

12-23 Ağustos tarihinde Lizbon'da 8'li final oynanacak. 10 Temmuz'da 8'li final için kura çekimi yapılacak. Şampiyonlar Ligi son 16 turunda oynanması gereken son 4 maç ise 7-8 Ağustos tarihlerinde oynanacak. 10 Temmuz'daki kura çekiminde bu eşleşmelerin galibiyle karşılaşacak takımlar belli olacak.

2021 ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ İSTANBUL'DA

Türkiye Futbol Federasyonu ile yaptığı görüşmede "onay" aldıktan sonra harekete geçen UEFA, 2021'de Rusya'nın St. Petersburg şehrinde oynanacak olan Şampiyonlar Ligi finalini de Türkiye'ye verdi ve bu final maçı da seyircili olarak Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak.

UEFA'nın bu yönde bir karar alması hem UEFA organizasyonunun daha sağlıklı ilerlemesi hem de Türkiye adına daha avantajlı bir durum oldu.

2021 yılına ertelenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nın bazı maçları Rusya'da oynanacaktı ve dolayısıyla Şampiyonlar Ligi finalinin de aynı yıl içerisinde Rusya'da oynanacak olması teknik prosedürler açısından doğabilecek dezavantajları da ortadan kaldırdı.

TÜRKİYE İÇİN KARLI ANLAŞMA

Seyircisiz final mi, seyircili final mi? Türkiye açısından koronavirüs sürecinde oluşan olumsuz durum bir anlamda avantaja çevrilerek 2021 yılında seyircili Şampiyonlar Ligi finalinin ülkeye katacağı turizm ve reklam katkısı çok daha farklı bir boyutta olacak

Tüm organizasyonları birer yıl kaydıracak olan UEFA daha önce yaptığı planlamada Şampiyonlar Ligi finali için şöyle bir yol haritası belirlemişti;

2020 Türkiye
2021 Rusya
2022 Almanya
2023 İngiltere

Tümü
EN ÇOK OKUNANLAR
TÜMÜ