•  
  G.Saray'a 1.5 milyona 21'lik Danimakalı yıldız adayı
 •  
  Koç'tan Ersun Yanal'a yeni yıl hediyesi forvet
 •  
  Ada'dan Türkiye'ye bir yıldız daha an meselesi
 •  
  Ozan Kabak'ın transferi için Pep'in ilginç talebi!
 •  
  Biraz Sabri, biraz Ozan biraz CR7 ve biraz Messi

TFF'den 'hukuk' dersi!

Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçeli Volkan Demirel'in PFDK'ya sevk edilmemesinin ardından çıkan tartışmalar üzerine açıklama yaptı.

Kaynak: Sporx.com
TFF'den 'hukuk' dersi!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
15 Şubat 2018 15:45
Medipol Başakşehir - Fenerbahçe karşılaşması sonrası gündeme gelen, TFF yargı olaylarının 'kararına rağmen' rağmen tartışması bir türlü bitmek bilmeyen Volkan Demirel olayına futbol federasyonu gün içinde adeta hukuk dersi vererek son noktayı koydu. 

Futbol Federasyonu'nun uzun yıllar sonra ilk kez 'sevk' konusunda geniş kapsamlı bir açıklama yapması dikkat çekerken, geçmişte sevk edilen ve edilmeyen oyuncular konusuna da 'gerekçeler' ortaya koyularak açıklık getirilmiş oldu. TFF, Caner Erkin'in 6 maçlık ceza gerekçesinin bir kez daha Mete Kalkavan'a yönelik küfürlü ifadeleri olmadığının altını çizerek, Beşiktaşlı futbolcunun o karşılaşmadaki farklı eyleminden cezalandırıldığını dile getirdi. Futbol Federasyonu ayrıca yaptığı açıklamada, Caner vakasından sonra deliller maddesine yapılan 'dudak okuma' ilavesi konusundaki kritere de vurgu yaparak, Volkan Demirel'in tıpkı Valbuena, Cenk Tosun ve Muslera olayında olduğu gibi 'muhattabın açıkça belli olmaması' kriterinden sevkin yapılmamasına açıklık getirmiş oldu.

Son yıllarda spor kanunu, kulüpler yasası ve futbol federasyonu talimatlarının revizesi konusunda büyük çaba harcayan TFF başkan vekillerinden, hukuktan sorumlu yönetim kurulu üyesi Hüsnü Güreli'nin, TFF Hukuk Müşavirliği'nden geçmişten bu yana görüntüden yapılan sevk ve cezalar konusunda titiz bir çalışma yapılmasını talep ettiği, bundan bazı örnekleri de yapılan açıklamanın içinde yer verilmesini istediği öğrenildi.

SPORX.com, Volkan Demirel olayından birkaç saat sonra Fenerbahçe file bekçisinin PFDK'ya sevk edilmeyeceğini ve gerekçelerini kamuoyuna duyuran ilk medya organı oldu. TFF yaptığı yazılı açıklamada, hem Caner Erkin'in aldığı cezanın gerekçeleri ve hVolkan Demirel'i sevk etmeyen nedenler konusunda, SPORX'in ortaya koyduğu gerekçeleri teyit etmiş oldu. (İşte Sporx'in yaptığı ilk haber, tıklayın...)

Futbol Federasyonu'nun da, son dönemde özellikle görüntü konusunda yaşanan tartışmalara, hem tarihten hem de geçmişten örnekler vererek adeta hukuk dersi niteliğinde açıklık getirmesi dikkat çekti. 

BELKİ DE TÜRK FUTBOLUNDA İLK OLAN AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE
"Son dönemlerde üzülerek görmekteyiz ki, Türkiye Futbol Federasyonu'nun bazı disiplin uygulamalarıyla ilgili ısrarlı yanlış anlamalar, haberler ve yorumlar söz konusudur. Bu nedenle Federasyonumuzun bugüne kadar tam ve doğru olarak yapılan uygulamalarına açıklık getirme zarureti doğmuştur.

Özellikle Caner Erkin'e Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından verilen 6 müsabakadan men cezası ile talimat değişikliği sonrasında yaşanan çeşitli olaylar mukayese edilmektedir. Gündemi yersiz şekilde meşgul etmemesi için konuyla ilgili son bir kez bilgilendirme yapılmasının faydalı olacağı düşünülmüştür.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki disiplin sevkleri, Disiplin Müfettişleri tarafından yapılmakta, herhangi bir yönetim kurulu üyesinin müdahalesi söz konusu olmamaktadır.

Beşiktaş Kulübü futbolcusu Caner Erkin, 23.10.2017 tarihinde oynanan Beşiktaş A.Ş. - Medipol Başakşehir FK Süper Lig müsabakasında "resmi yayıncı kuruluş görüntülerinde yer alan"; müsabakanın 87'nci dakikasında "müsabaka hakeminin arkasından el kol hareketlerinde bulunmak suretiyle sportmenliğe aykırı hareketi", yine müsabakanın 91.54'üncü dakikasında atılan gol sonrası "müsabaka hakemine yönelik sağ elini yumruk yaparak aşağıdan yukarıya sallamak suretiyle hakareti" nedeniyle PFDK'ya sevk edilmiştir.

Bu noktada Caner Erkin, dudak okuma, daha sonra çıkan yeni talimat ya da küfür sebebiyle PFDK'ya sevk edilmemiştir. Caner Erkin'in, hakeme yönelik el kol ve benzeri hareketleri sebebiyle, daha önceki disiplin uygulamalarında emsalleri görüldüğü üzere (2009 yılında Emre Belözoğlu'nun boğaz kesme hareketi, 2009 yılında Volkan Demirel'in taraftara şortu üzerinden tutarak edep yerini göstermesi, aynı yıl Fabio Bilica'nın ısınmada Arda Turan'a kafa atması, 2013 yılında Raul Meireles'in şortu üzerinden rakip takım futbolcusuna edep yerini göstermesi, 2017 yılında Robin van Persie'nin rakip takım taraftarlarına dilini göstermesi, aynı yıl Anderson Talisca'nın rakip takım oyuncusuna orta parmağını göstermesi) PFDK'ya sevk edildiğinin altını çizmek isteriz.

PFDK, 26.10.2017 tarihli toplantısında, Caner Erkin'e müsabakanın 87'nci dakikasındaki sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle 2, müsabakanın 91.54'üncü dakikadaki hakareti sebebiyle 4 olmak üzere toplamda 6 resmi müsabakadan men cezası vermiştir.

TFF Yönetim Kurulu, Futbol Disiplin Talimatı'nın "Deliller" başlıklı 75. maddesinde değişiklik yaparak; resmi yayıncı kuruluş görüntülerinde yer alan, muhatabı açıkça belirlenebilen, hakemin görüp değerlendiremediği ve fakat izleyen herkesin algılayabileceği tarzdaki sözlü ihlallerin de bundan sonra cezalandırılabilmesinin yolunu açmıştır. Söz konusu talimat değişikliği 27.10.2017 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, bu tarihten önceki eylemlerde uygulanabilmesi hukukun temel prensibi gereği mümkün değildir.

Bu talimat değişikliğinden sonraki dönemde kamuoyunda çok tartışılan Fernando Muslera, Cenk Tosun, Mathieu Valbuena, Volkan Demirel gibi muhatabı açıkça belli olmayan veya Emre Belözoğlu gibi hakemin görüp değerlendirerek kırmızı kartla cezalandırmadığı ve hakem raporunda olmayan eylemler bu kapsamda değildir.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur."

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol
TÜMÜ