TFF'den açıklama; Süper Lig için karar!

Türkiye Futbol Federasyonu, liglerin en erken Haziran ayı başında oynanabileceğini açıkladı.

Haber; Sporx.com
Abone Ol
TFF'den açıklama; Süper Lig için karar!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
03 Nisan 2020 11:07
Türkiye Futbol Federasyonu, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada ligin kaderi ile ilgili duyuru yaptı ve tamamlanması için çaba verildiği vurgulandı. Açıklamada, "Bu durumda takımlarımızın hazırlık süreci de göz önünde bulundurulduğunda liglerimiz en erken Haziran ayı başında oynanabilecektir." ifadeleri kullanıldı.

"8 HAFTA VAR ÇOK ŞANSLIYIZ"

TFF 1. Başkan Vekili ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, TFF'den yapılan açıklama sonrası konuştu ve "Ligin bitmesine 8 hafta var, bu bizim şansımız. Mayıs ayından itibaren bu virüsün aşağıya gitmesi bekleniyor. Eğer bu şekilde bir süreç yaşarsak, Haziran ayında başlama senaryomuz var. Eğer olmazsa, Temmuz ayında başlama takvimiz var. Her halükarda Ağustos sonunda liglerimizi bitirmiş olacağız. Bu 10 senaryoyu kamuoyuyla paylaşacağız. Belçika Ligi'nde bitime 1 hafta kalmış, lider takım 15 puan önde. Belçika'nın kararı da 15 Nisan'da değerlendirilecek. Süper Lig eyircili mi oynanır, seyircisiz mi oynanır, ona devletimiz karar verecek. UEFA'nın liglerin oynanması talebi sadece bir tavsiye. Belçika eğer oynatmazsa, UEFA buna saygı duyar." dedi.

"UEFA İLE KONUŞACAĞIZ"

İstanbul'daki Şampiyonlar Ligi Finali hakkında konuşan "UEFA ile İstanbul'da oynanacak Şampiyonlar Ligi Finali hakkında konuşacağız. Onlar, bize son gelişmeleri aktaracaklar. İşler yolunda giderse en erken Temmuz sonu, en geç Ağustos sonunda bu finalin İstanbul'da oynanmasını planlıyoruz. Şampiyonlar Ligi ile ilgili İstanbul'da ulaşım, konaklama ve taraftarların toplanma alanları gibi detaylar var. Bunları görüşeceğiz ve revize edeceğiz. Bunları da kamuoyuyla paylaşırız."


TFF'DEN YAPILAN AÇIKLAMA

"Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen "Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı"nın ardından, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu başkanlığında yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin sportif tedbirlerin belirlenmesi amacıyla 19 Mart'ta yapılan toplantıda liglerin ertelenmesi kararı alınmıştır.

Federasyonumuz tarafından o tarihten bu yana koronavirüs ile ilgili oluşan şartlar gözlemlenmekte olup, gelişmeler Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu ve UEFA ile koordineli bir şekilde değerlendirilmektedir.

Önceliğimiz daima sporcularımız, futbola hizmet eden tüm bireylerimiz ve taraftarlarımızın sağlığıdır.

Bu nedenle tüm çabamız, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın koordinasyonunda, Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda insan hayatı önceliğinden taviz vermeden, UEFA ile de ortak hareket ederek liglerimizde 2019-2020 sezonunun sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak içindir.

Nitekim UEFA'nın 55 üye ülke Federasyonu ile 1 Nisan Çarşamba günü video konferans yöntemiyle yaptığı toplantıdaki tavsiyesi ve beklentisi de bu yöndedir. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Andrea Agnelli ve Avrupa Ligler Birliği Başkanı Lars-Christer Olsson imzalı dün gece tüm paydaşlar ile paylaşılan ortak mektupta da ne kadar gecikme olursa olsun sezonun tamamlanmasının önemi ve önceliğinin altı çizilmiştir.

Ayrıca kulüplerin oyuncuları ve diğer sözleşmeleriyle ilgili UEFA'yla temasta olunup konu hakkında UEFA'nın oluşturduğu çalışma gruplarının tavsiyeleri de dikkate alınacaktır.

Bu kapsamda liglerle ilgili süreç; devletimizin kararları, Bilim Kurulu'nun tavsiye raporları, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın koordinasyonuyla UEFA'nın da görüşleri doğrultusunda Mayıs ayının ilk haftasında TFF Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirilecektir.

Bu durumda takımlarımızın hazırlık süreci de göz önünde bulundurulduğunda liglerimiz en erken Haziran ayı başında oynanabilecektir. Federasyonumuzun gelişmelere göre yukarıda belirtilen tüm şartlara uygun olarak 10 alternatifli senaryosu, planı ve programı da hazırdır. "

Tümü
TÜMÜ