Tamgame'den karar geldi ama mağdurların kaybı ne yazık ki giderilemedi

Bilindiği üzere 9 Haziran'da oynanan LG PUBG TAM Game League turnuvasının Haziran Ayı C Grubu 2. Hafta karşılaşmasında YouthCrew PUBG takımı oyuncularından Melih 'BgKnoccoutt' Şandan'ın karşılaşmada hile kullandığını gösteren kanıtlar yayınlanmıştı. Hatta bu durumla alakalı olarak ilk haberi yaparak PUBG ve espor severleri bilgilendiren biz Sporx Espor ekibi olmuştuk.


Karşılaşmada oynayan neredeyse tüm takımlar şikayette bulunmuş ve inceleme yapılacağı söylenmişti. Ardından ise karşılaşmanın skorları genel turnuvaya eklenmiş ve puan tablosu yayınlanmıştı. Ancak yetkililer sonrasında hile kullanıldığını onaylayan ve YouthCrew takımını ve oyuncularını turnuvadan diskalifiye ederek tüm TAM Game turnuva, etkinlik ve organizasyonlardan yasakladıklarını bildirdikleri bir resmi açıklama yaptılar.

4 kişilik takım olarak oynanan karşılaşmada diğer takım oyuncularının da hileden haberdar olabileceğini ve bu hileye ortak olduklarını göz ardı etmeden bu şekilde karar almaları beni sevindirdi. Böyle net ve sert karar alınması gelecekteki teşebbüsleri önleyecektir.

Ancak karşılaşma tekrarının yapılmayacağının üstünü vurgulayarak ve tekrarlayarak yaptıkları açıklama ne yazık ki beni üzdü. Çünkü PUBG karşılaşma içerisinde yaşanan olayların zincirleme olarak yaşandığı ve her olayın farklı olaylar ve sonuçlar çıkardığı bir oyundur. Şöyle ki erken safhada karşılaşıp hile yardımıyla karşılaşmadan erken veda etmelerine sebep oldukları ekip sonuç olarak hileye karşı mücadele ettiler. O ekibin o karşılaşmadan birinci olarak ayrılarak çok daha fazla puan alması muhtemel dahilinde. Hatta puan tablosunun böylesine yakın olduğu bir turnuvada yapılacak en ufak hasar bile takımlara fazladan puan kaybına sebep olabilir ve bu da sıralamadaki yerlerine etki ederek yapılacak büyük finale gitmemelerine neden olabilir.

Karşılaşmada kullanılan hile tüm karşılaşmaya ve takımlara etki etmiş bulunmakta. Hile kullanan oyuncunun tutturduğu bir mermi nedeniyle çelik yeleği hasar gören oyuncu bir sonra ki çatışmada aldığı darbeler sonrasında çelik yeleğini daha erken kaybetmesi sonucunda karşılaşmaya erken veda etmesi ve rakip takıma ekstra skor sağlaması ihtimaller dahilindedir. Bu en basitiyle bir örnektir. Çünkü karşılaşma 4 kişilik takımlardan oluşmuş ve birçok takım karşılaşmada bulunmuştur. PUBG bu sebeple olaylar sonucunda zincirlemeye bir etkiye sahiptir.

Hal böyle olurken üstüne basa basa karşılaşma tekrarı yapılmayacağının duyurulup böyle karar alınmasını hem betadan beri aktif PUBG oyuncusu olarak hem espor takipçisi ve yazarı olarak açıkcası doğru bir karar bulmuyorum. Evet hile kullanan(lara) ceza verildi ancak bana göre bu durumdan zarar görenlerin mağduriyeti telafi edilmedi. Bu gibi durumlarda karşılaşma tekrarına itiraz edecek bir takım olacağını da düşünmüyorum.
Büyük ihtimal bu karar değiştirilmeyecek. Ama ben şahsım adına umuyorum ki benim bu yazdıklarımla beraber, PUBG ve espor severlerin eleştirileri de dikkate alınarak çok daha doğru kararlar alınacaktır.

Abdullah 'Deco' İstenci


Sporx Anasayfasına Dön