Süper Lig mi, skandal lig mi?

UEFA'dan Bursaspor'a gelen 1 yıllık men cezası ve artı 1 yıllık men tehdidi Türk futboluna bir bomba daha düşürdü...

Haber; Sporx.com
Süper Lig mi, skandal lig mi?
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
23 Aralık 2014 15:46
FATİH ŞAMLIOĞLU YAZIYOR 

UEFA'dan Bursaspor'a gelen 1 yıllık men cezası ve artı 1 yıllık men tehdidi Türk futboluna bir bomba daha düşürdü.

Ama bu ne Bursaspor ne de Türk futbolu için bir ilk'ti...
Alışık olduğumuz ve son yıllarda sık sık duyduğumuz bir gelişmeydi bu...
Zaten haberin medyaya yansımasının da "sıradan" olması bunun en açık göstergesi oldu!  Elbette başımızı ağrıtan sadece şike olmadı.

Yaşanan saha olayları ve UEFA Finansal Fair Play konusunda yaşanan skandallar da diz boyu oldu.  Belki de bir çok ülke futbolunun futbol tarihinde yaşamadığı bu şokları biz sadece şu üç-dört yıl içinde yaşamayı başardık.

Öyle ki Süper Ligimizde mücadele eden 7 takımımız sadece 2011 ile 2014 yılları arasında UEFA tarafından toplam 12 yıl (2 yıllık ceza ertelendi) Avrupa kupalarından men cezasına çarptırıldı. Fenerbahçe'nin saha olaylarından aldığı 1 yıllık ve Beşiktaş'ın da finansal fair-playden aldığı 1 yıllık men cezası (1 yılı uygulandı) ertelendi.

Kısaca 4 yılda takımlarımıza şike, FFP ve saha olaylarından dolayı 12 yıllık men cezası çıktı. FIFA'dan gelen eksi puan cezaları, transfer yasağı ve tazminatlar hariç!

Dahası kapıda bekleyen tehlikeler...

* Finansal Fair-Play konusunda Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'un gözlem altında olması...

* Saha olayları konusunda, Fenerbahçe, Galatasaray ve Türk milli takımımızın "sabıkalı" oluşu..

* Keza şike dosyası konusunda tıpkı Sivaspor ve Eskişehirspor'un yaşadığı sürprizler gibi bu dosyada adı geçen diğer takımların Avrupa kupalarına katılmaya hak kazandıkları ilk yıl için ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olmaları.

Anlayacağınız Türk futbolunun durumu ne şike ile ne tribünlerin boşluklarıyla ne de kulüplerimizin mali durumları gibi sınırlı bir çerçevede izah edilemeyecek kadar vahim.

İşte 2011 ile 2014 yılları arasında UEFA'dan başımıza gelenler;

FENERBAHÇE
2011:
Fenerbahçe şike olayları nedeniyle UEFA tarafından tedbiren kupa dışı bırakılarak Şampiyonlar Ligine alınmadı. 1 yıl men edilmiş oldu.

2013:

Fenerbahçe saha olaylarından dolayı UEFA tarafından 1 maç seyircisiz oynama cezasını çarptırıldı.

2013:
Fenerbahçe seyircisiz oynanan maçtaki meşale olayı ve son iki yılda saha olaylarındaki kötü sicilinden dolayı UEFA tarafından 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasına çarptırıldı. Ceza 2 yıl süreyle ertelendi.

2013:
Fenerbahçe UEFA Disiplin Kurulu tarafından 2+1 yıl kupalardan men edildi. UEFA Tahkim kurulu cezayı 2 yıl men olarak onayladı. CAS da Tahkim’in kararını onadı.

BEŞİKTAŞ

2012:
Beşiktaş, UEFA tarafından kulüp lisansa aykırılıktan 2 yıl Avrupa kupalarından men cezasına çarptırıldı. Cezanın 1 yılı çekildi. 1 yılı ertelendi.

2013:
Beşiktaş şike olayları nedeniyle UEFA tarafından 1 yıl Avrupa kupalarından men edildi.

ESKİŞEHİRSPOR

2014:
Eskişehirspor, UEFA tarafından şike olaylarına karışmaktan dolayı kupadan men edildi. CAS cezayı onadı.

SİVASSPOR

2014:
Sivasspor, UEFA tarafından şike olaylarına karışmaktan dolayı Avrupa Kupalarına katılmaktan men edildi. CAS cezayı onadı.

GALATASARAY

2014:
UEFA Kulüp Lisans kriterlerine göre hesaplarında aykırılık tespit edilen Galatasaray UEFA tarafından 200 bin Euro para cezasına çarptırıldı.

TRABZONSPOR

2014:
UEFA Kulüp Lisans kriterlerine göre hesaplarında aykırılık tespit edilen Trabzonspor, UEFA tarafından 200 bin Euro para cezasına çarptırıldı.

BURSASPOR

2012:

Bursaspor, mali kriterlerden dolayı 1 yıl Avrupa kupalarından men edildi. CAS’a yapılan itirazda 1 yıllık men cezası 250 bin euroya çevrildi.

2014:
UEFA Kulüp Lisans kriterlerine göre hesaplarında aykırılık tespit edilen Bursaspor UEFA tarafından 200 bin Euro para cezasına çarptırıldı.

2014:
UEFA Disiplin Kurulu mali kriterlerden dolayı Bursaspor’u 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasına çarptırdı. Ekstra 1 yıllık men cezası için de bir aylık süre tanıdı.

KASIMPAŞA

2014:
UEFA yaptığı inceleme neticesinde Kasımpaşa’ya UEFA Kulüp Lisansı verilmemesini kararlaştırdı. Bu nedenle kupalara gitme hakkı kazanan Kasımpaşa UEFA avrupa ligine gidemedi.

GAZİANTEPSPOR

2012:

Gaziantepspor, Finansal Fair Play kriterlerine aykırılık gerekçesiyle 1 yıl Avrupa Kupalarından men cezasına çarptırıldı.

Not - 1 : Bu arada Almanya Hükümeti Türk takımlarına kendi ülke sınırları içinde hazırlık maçı yapmasına yasak getirdi.

Not – 2 : Türkiye Futbol Federasyonu ise Ulusal Kulüp Lisans konusunda 15 kulübe verdiği eksi puan cezalarını erteledi.Tümü
TÜMÜ