Sıradaki hedefleri Dünya Kupası!

Onlar, başarıya aç olduğumuz şu günlerde Avrupa Şampiyonu oldu. Onlar, hepimizi gururlandırdı. Onlar, tarih yazdı. Ama durmak yok, yola devam diyorlar. Şampiyonluğu başta şehit ve gaziler olmak üzere tüm Türkiye'ye armağan eden Ampute Futbol Milli Takımı, gözünü dünya şampiyonluğuna dikti.
11 Ekim 2017 08:23
Türkiye bir kaç gündür Ampute Futbol Milli Takımı ile yatıp kalkıyor. Avrupa Şampiyonası'nın Riva Tesisleri'nde yapılan eleme müsabakalarında aldıkları parlak skorlarla bir anda dikkatleri üzerine çeken Ay-Yıldızlı ekibimiz, Vodafone Park'da 45 bin seyirci önünde İngiltere'yi 2-1 mağlup ederek kupaya uzandığında adeta yer yerinden oynadı.

Bir anda ilgi odağı oldular. Hemen hemen tüm medya organlarında manşetlere çıktılar. Devletin en tepesine kadar herkes kahramanları bağrına bastı. Statta ve maçı ekranlardan izleyenler arasında duygusal atmosfer o denli yoğundu ki, hakem Milliler'in şampiyonluğunu ilan eden düdüğü çaldığında göz yaşlarını tutamayanlar çoğunluktaydı.

Başarmış olmanın gururunu yaşıyorlardı

İşte bizlere bu gururu yaşatan şampiyonları TFF'nin Riva Tesisleri'nde ziyaret ettik. Başarmış olmanın gururu yüzlerinden okunuyordu. İnsanı yormayan bir yorgunluk halleri vardı! Aynı zamanda şaşkındılar da... Zira, hiç beklemedikleri bir ilgiye maruz kalmışlardı. Tüm Türkiye'nin onları konuşuyor olmasından hiç kuşkusuz çok memnudular. Ama bu ilginin kısa sürecek olmasının endişesini de taşıyorlardı. Zira, daha önce de Dünya üçüncülüğü, Avrupa ikinciliği elde etmişler, kısa bir ilginin ardından unutulmuşlardı. Ancak yine de yaşadıkları unutulmaz anların keyfini sürmek istiyorlardı.

Hepsinin ayrı ayrı engelli hikayesi var

Kimisi Güneydoğu'da mayına basarak ayağını kaybetmiş, kimi de trafik veya iş kazasında. Kiminin de doğuştan bir ayağı yoktu. Ama onlar bunu dert etmeden eksikliklerini avantaja çevirmesini bilmişlerdi. Ampute futbol kurulduğundan beri bu sporla uğraşanlar da vardı, bir kaç yıl önce başlayanlar da... Ama hepsi aynı çarkın dişlisiydi. Bir ekiptiler. Ekip ruhuna sahiptiler. İnançlıydılar, kararlıydılar. Yüzlerine baktığınızda bunu görebiliyordunuz. Hepsiyle tek tek konuşmaya çalıştık. Şampiyonluk, şampiyonluğun kendilerine tattırdığı duygular ve gelecekle ilgili görüşlerini aldık. Ortak bir sloganları olduğunu gördük: 'Tek ayak, tek yürek, tek hedef!' Bütün şampiyonalara bu şiarla hazırlanıyor ve müsabakalara o şekilde çıkıyorlardı. Avrupa Şampiyonluğu ile başarılarını taçlandırmışlardı. Ama bununla yetinecek gibi değillerdi. Şimdiden 2018'de Meksika'da yapılacak olan Dünya Şampiyonluğu hedefine kitlenmişlerdi.

'Ampute Türkiye'den sorulur'

Final maçında İngiltere'ye attığı son dakika golüyle Kupa'yı ülkemize kazandıran Kaptan Osman Çakmak Riva'da en çok ilgi gören futbolcularımızın başında geliyordu.

Bir hayali gerçekleştirdiklerini kaydeden Çakmak, "Yıllarca bunun için hazırlanıyorduk. İnanıyorduk bir gün mutlaka şampiyon olacağımıza. Bize inanmayanları da inandırdık. Çünkü biz dünyanın en iyilerinden biriyiz. Ampute futbol bundan sonra Türkiye'den sorulur. Biz bitti demeden hiç bir maç, hiç bir şampiyona bitmez. Türkiye'nin böyle bir başarıya ihtiyacı vardı, biz de o ihtiyaca karşılık verdik. Şampiyonluğumuzu şehitlerimizin anısına, şehit ailelerine, benim gibi gazi olan askerlerimize, polislerimize ve tüm Türkiye'ye armağan ediyoruz. Bundan sonra da ülkemizi gururlandırmaya devam edeceğiz."

Çakmak, 45 bin seyirci önünde oynamanın kendilerini nasıl etkilediğini sorduğumda ise şunları söyledi:

'Bizi diğer futbol takımıyla kıyaslamayın'

"Olağanüstü bir duyguydu, bu kadar taraftar önünde oynamak. Ampute futbolu açısından bu, dünyada bir ilkdi. Elbette üzerimizde bir baskı oluştu ama kaybetmeyi asla aklımıza getirmedik. Sadece heyecanlandık! Şükürler olsun Allahıma ki, bizi utandırmadı." Osman Çakmak Dünya Kupası'na gidemeyen A Milli Futbol Takımımızla kıyaslanmaktan ise rahatsız olduğunu ifade ederek, "Kimse kaybetmek istemez. Onlar da bizim çocuklarımız. Onların futbolu başka, bizim futbolumuz başka. Hepimiz bu ülke için mücadele veriyoruz. Her zaman kazanmak mümkün olmaz. Bence bu kadar üstlerine gidilmemeli" diye konuştu.

'Tüm kupalara talibiz'

Takımımızın en golcü futbolcularından biri olan Barış Telli, aynı zamanda bir çok branşta spor yapan gerçek bir profesyonel. Atletizmin birçok dalında mücadele veren Telli, aynı zamanda yüzme, tenis gibi sporlarla da uğraşıyor. Türkiye Ampute Futbol Ligi'nde geçen yıl 'Gol Kralı' olan Telli, bu şampiyonayı da 6 golle krallıkta 2. tamamladı. Şampiyona öncesi Kupa'ya uzanacaklarından emin olduklarını kaydeden Telli, "Biz gücümüze inanıyorduk. Her şeyden önce kapasitemizi ve potansiyelimizi biliyorduk. O nedenle elde ettiğimiz başarı sürpriz değil. Her uluslararası organizesyonda favoriyiz. Türkiye'de artık bir ampute futbol gerçeği var ve bu gün herkesi bu gerçekle yüzleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Bize destek veren devlet büyüklerimize, halkımıza ve basınımıza da teşekkür ediyoruz" dedi.

'Bu, inancın zaferidir'

Milli takımımızın başarısında büyük pay sahibi olan teknik direktör Uğur Özcan, "Duygularımızı kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Hani, anlatılmaz yaşanır derler ya, o misal. Bu inancın zaferidir. Hepimiz inandık ve zefere uzandık. Biz makine intizamında oynayan bir takımız. Dünyanın en iyi takımlarından biriyiz. Bu, bir kaç yıldır böyle. Başarımız asla tesadüf değil. Öyle olmadığını önümüzdeki yıl yapılacak Dünya Şampiyonası'nda da ispatlayacağız. Ülkemize en büyük kupayı kazandırmak için şimdiden çalışmaya başlayacağız. Avrupa Şampiyonluğumuzda emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Özcan, A Milli Futbol Takımı ile ilgili yapılan kıyaslamalarla ilgili ise şunları söyledi: "Bu kıyaslamayı doğru bulmuyorum. Futbolda her zaman kazanmak mümkün değildir. Kazanmak da kaybetmek de, bu oyunun doğasında var. Onlar da bizim karrdeşlerimiz. Bence onların şu anda herkesten çok desteğe ihtiyacı var. Şampiyon olduğumuz için gururluyuz ama onların üzüntüsünü de paylaşıyoruz."

'Atmosfer büyüleyiciydi'

Takımın en genç futbolcularından biri olan 21 yaşındaki Serkan Dereli de 12 yaşından beri ampute futbol oynadığını belirterek, "45 bin seyirci önüne çıkmanın kendisini çok heyecanlandırdığını kaydederek, "Stada çıkar çıkmaz tüylerimin diken diken olduğunu hissettim. O atmosfer beni büyüledi. İlk kez böyle bir seyirci önünde oynamak ve kazanmak inanılmaz bir duyguydu. Bu ilgi bizi bundan sonraki şampiyonalar için de motive etti. Taraftarlarımızı utandırmadığımız için çok mutluyuz. Bu gurur tüm Türkiye'nin" şeklinde konuştu.

Turkcell'den 200 bin lira

Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Milli Takımı'na Turkcell tarafından 200 bin lira ödül verildi. Final maçı sonrası Ampute Milli Takımı'na 200 bin lira tutarındaki çeki veren Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün, "Ampute Milli Takımı'mız her şeyin en iyisini hak ediyor. Desteklerimiz bundan sonra da artarak devam edecek" ifadesini kullandı.

Galeri Icon Foto Galeri