Seyahat izni için alınması gereken HES Kodu nasıl alınır, yolları (27 Kasım Cuma)

Seyahat izni için alınması gereken HES Kodu nasıl alınır sorusu Türkiye'de büyük bir şekilde merak ediliyor ve google'da aratılıyor. HES Kodu, mobil uygulama ve SMS ile alınır. İşte yolları..

27 Kasım 2020 05:05
Seyahat izni için alınması gereken HES Kodu nasıl alınır, yolları (27 Kasım Cuma)
Hayat Eve Sığar karekod, HES kodu alma yolu! Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen kurallara göre normalleşme sürecinde başlayacak uçak yolculukları için öncelikli şart yolcu sağlığının seyahate elverişli olması olacak. Bu amaçla, ''Hayat Eve Sığar'' uygulamasına gelecek bir özellikle yolcuların iç hat uçuşlarına kabulü ve trenle seyahatleri için "Hayat Eve Sığar (HES)" kodu kontrolü ile sağlanacak. İç hatlarda uçuşa 24 saat kala uçuştaki tüm yolcuların risk durumları ve tren yolculuklarında HES kodu üzerinden sorgulanacak.
HES KODU NASIL ALINIR? 3 ADIM

1. Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu İşlemleri bölümüne girilir.

2. 'HES kodu Oluştur' butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

3. SMS yöntemi ile: HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Seri Numarasının Son 4 hanesi ve Paylaşım Süresi (Gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

 

SAĞLIK BAKANI KOCA'NIN HES KODU AÇIKLAMASI

"Ulaştırmada bu bilgi bizlerden göstermemiz istenecek. Bu bilgi sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirlerarası uygulamaya geçiyoruz. Alacağınız HES kodunu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.

İlgili seyahat firması tarafından sağlanıp tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya virüs tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacaktır. Hayat Eve Sığar mobil uygulamasından HES kodu alınabilecek. Tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışacak. HES kodları kişiye özel tekil kodlardan oluşacak. TC kimlik numarası gibi sabit olmayacak. Her paylaşımında farklı bir HES kodu oluşturulabilecek.

Mobil uygulamanın bir diğer fonksiyonu da şudur, bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak."

HES KODU KULLANMAK ZORUNLU OLACAK

Kişiye özel üretilecek HES kodunun bilet üzerine eklenmesi 18 Mayıs 2020 tarihi itibariyle zorunlu hale getirilecek

HES kodu sorgulaması için HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum tarihi zorunlu alanlar olarak doğru ve eksiksiz olarak girilecek.  
HAYAT EVE SIĞAR KORONAVİRÜS VE GENEL BİLGİLENDİRME BÖLE UYGULAMASI 

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlarımızı yeni Koronavirüsü (Covid-19) konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması Google'ın ve Android dünyasının uygulama mağazası olan Play Store'da yerini aldı.

HAYAT EVE SİGAR AŞAĞIDAKİ LİNKLERDEN GÜVENLİ İNDİREBİLİRSİNİZ

ANDROID https://t.co/HJrXu8R6Iv 
iOS 
https://t.co/AlaQUQBHBDHAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NEDİR?

Uygulama, corona virüs konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirildi. Aynı zamanda harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktaları hakkında bilgilerin bulunduğu uygulama, evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğunu da gösteriyor.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İNDİR İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Hayat Eve Sığar uygulaması Play Store ve App store üzerinden indirilip kullanılmaya başlanabiliyor.giriş yapmak için sizden kişisel bilgilerinizi istiyor. Kişisel bilgilerinizi ve yaşadığınız yerin tam ve düzgün olarak girdikten sonra bölgenizin ne kadar riskli olduğu, bölgenizde evinde karantina altında olan corona virüs hastası var mı soruları yanıt buluyor.HAYAT EVE SIĞAR TANITIM VİDEOSU
Daha fazla göster
yukarı ok